Kadi Neemre • 1. detsember 2016 kell 17:00

Kas järgmisena põhjustab turgudel tormi Itaalia?

Pühapäevane referendum Itaalias võib sarnaselt Brexitile tormi kaasa tuua  Foto: EPA

Sellel nädalavahetusel saavad hääletajad uue võimaluse turud ja pangad uperpallitama saata.

Pühapäeval hääletavad Itaalia kodanikud referendumil, mis võib otsustada riigi peaministri Matteo Renzi saatus ning mis võib totaalselt muuta riigi edasist seaduseloome protsessi. Itaalia pankadele võib referendub kaasa tuua märkimisväärse segaduse, kui hääletajad peaksid otsustama Renzi ja tema soovitud reformide vastu hääletada.

Itaalia pangad ägavad paljude hapude laenude raske koorma all. Juulis märkis IMF oma raportis, et Itaalia pankadel on ligi 381 miljardi dollari eest hapusid laene ehk 18% laenude kogumahust on halvad laenud.

Itaalia pankade UniCredit, Unione di Banche Italiane, Banca Popolare di Milano ja Banca Monte dei Paschiaktsiad on 2016. aastal teinud vähemalt 60% languse.

Itaalia peaminister Matteo Renzi soovib muuta riigi põhiseadust nii, et täitevvõim peab seaduse jõustamiseks sama heakskiidu vaid parlamendi alamkojalt. Itaalias on seadusloome vaevaline ja pikaajaline protsess ning kahel parlamendi kojal on sisuliselt kattuv võim.

Kodanike “jah” muudaks Renzi jaoks uute, Itaalia majandust elavdavate reformide läbisurumise lihtsamaks.

Referendumi läbikukkumine võib riigi pankade jaoks aga potentsiaalselt probleemiks osutuda, kuna finantsinstitutsioonide rekapitalisatsioon võib Eurasia Groupi analüütiku Federico Santi sõnul olla keeruline, kuna need vajavad riigi raha ning EL-i rahadest tuleb tõenäoliselt suu hoopis puhtaks pühkida.

Turgude jälgigad üle maailma hoiavad referendumil samuti silma peal, kuna see võib suurendada toetust parempoolsetele parteidele nagu Five-Star Movement ja Lega Nord. Nende võimu suurenemine koos panku ümbritseva ebakindlusega võib turud muuta lühikeses perspektiivis volatiiseks, märkis Wells Fargo Investment Institute’i globaalne analüütik Peter Donisanu. Näiteks peale Brexiti hääletust kukkusid aktsiaturud üle maailma teravalt, kuna investorid ei olnud selliseks tulemuseks valmis.

Arvamusküsitluste kohaselt juhivad Itaalias praegu 3% “ei” hääletajad.

 

Hetkel kuum