Naftamaaklerid hakkasid 2016. aastal kinni igast OPECi sõnast ning ka järgmisel aastal on olukord tõenäoliselt sama ehk turge ootab ees järjekordne volatiilne aasta.
- Naftatapuurtorn Foto: EPA
Peale aastat väljapakutud, arutatud ja läbikukkunud kokkuleppeid lõpetamaks
naftahindade madalseis, suutis
OPEC viimaks panna turuspekulatsioonidele punkti ning leppida kokku naftatootmise kärpimises. Turgudel on aga siiski veel palju, mille üle muret tunda.
Peamiseks mureks on see, kas OPEC suudab kärpida piisavalt tootmismahtu tasakaalustamaks globaalse turu nafta üleküllus, hoides samas hindu liigselt tõusmast, kuna see võiks panna USA naftatootjad taas suurel määral naftat pumpama.
Kõigest päev pärast otsust märkis IEA juht Fatih Birol, et OPCECi otsus võib tõepoolest julgustada
USA naftatootjaid taas oma toodangut suurendama. Ta hoiatas, et naftaturg on sisenemas faasi, kus ootavad ees suured hinnakõikumised.
Analüütikud kahtlevad ka selles, kas naftatootjad suudavad ka kokkulepitud kvootidest kinni pidada. OPEC peab ka otsustama, kas laiendada kärped 2017. aastasse, mis suurendaks edasise volatiilsuse väljavaateid.
Kui 2016. aasta midagi tõestas, siis oli see naftakartelli võime turge mõjutada - seda hoolimata selles, et eksperdid seadsid pidevalt naftaühenduse relevantsuse kahtluse alla. 11 OPEC-ga seotud suurt sündmust ja avaldust pani USA toornafta hinna järgmisel päeval 4,2% tõusma või langema; see viitab suurele volatiilsusele.
“Selle aasta volatiilsus lõi
nafta edasimüüjatele küllaldaselt võimalusi osta madala hinnaga naftat ning teenida selle pealt siis, kui nafta hind oli kõrge,” sõnas TD Ameritrade’i kaubandusjuht Steven Quirk. “Selliste liikumiste puhul nagu me oleme näinud energia puhul, võib see olla 40% meie futuuridega kauplemisest. Tavatingimustes oleks see ehk 15-20%.”
Seotud lood
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.