Pille Ivask • 6. detsember 2016 kell 8:45

Monte dei Paschi nukker seis

Monte dei Paschi di Siena peakontor  Foto: epa

Maailma vanima panga ning Itaalia pangandusmaastiku praeguse murelapse Monte dei Paschi pankuritel on rahastuse leidmise ideed otsas ning ilmselt on nad sunnitud paluma riigiabi.

Kuigi finantsturud reageerisid Itaalia referendumile üldiselt rahulikult, läks pärast rahvahääletust Monte dei Paschi olukord keerulisemaks, sest varem peaaegu juba sõlmitud investeeringute kokkulepped võivad nüüd katki jääda. Nimelt soovis Katar panka investeerida miljard eurot, ent see investeering on nüüd küsimärgi all, kirjutab Financial Times.

Pankurid kardavad, et niigi kehva tervise juures Itaalia pangandussüsteem võib veelgi põduramaks jääda, kuna investorite suhtumine ning enesekindlus lõid tugevalt kõikuma. Praegu on Itaalia pankadel kokku 360 miljardi euro jagu halvaks läinud laene, lisaks nõrk kasumlikkus.

Monte dei Paschi on planeerinud rahastamisringis kaasata viis miljardit dollarit. Kuigi miljardi dollari suurune investeering oli Katariga justkui kokku lepitud, ei ole viimane asjast näiliselt eriti enam huvitatud. Lepingu sõlmimisega on pangal aga kiire - asi peaks aetud saama juba selle nädala lõpuks.

Ebakindlus uue valitsuse ees

Itaalia pankade jaoks on praegu pigem ootamise periood. Pole kindel, kes hakkab asendama eile tagasiastumisest teatanud Matteo Renzit ning kas uuel valitsusjuhil üldse on huvi hakata maailma vanimat panka hädast välja aitama.

Manulife Asset Managementi peaökonomist Megan Greene ütles, et ükskõik, missugune on Monte dei Paschit puudutav lahendus, võib jätkuvalt karta, et selle tagajärjed mõjutavad ka teisi Itaalia panku.

“Kui Monte dei Paschi plaan ebaõnnestub, on see halb uudis ka teistele Itaalia pankadele. Kui Itaalia oma pankade olukorraga ei tegele, saab sellest tõeline segadus. Ja taas leiab Euroopa end olukorrast, kus poliitika, Euroopa Keskpank ning pangad on omavahel tihedalt põimunud,” kommenteeris Aberdeen Asset Managementi investeeringute juht Patrick O’Donnell.

Monte dei Paschi aktsia hind on viimasel aastal langenud 86% võrra ning panga turuväärtuseks on üksnes 570 miljonit eurot.

Hetkel kuum