Pille Ivask • 13. detsember 2016 kell 12:57

Nafta hind tõusis

Naftamaardla  Foto: EPA

Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) teade selle kohta, et naftanõudlus peaks varasem prognoositust suurem olema, pani musta kulla hinna tõusma.

IEA hinnangul peaks päevane keskmine globaalne naftanõudlus sel aastal kerkima 1,4 miljoni barreli võrra, mis on 120 000 barreli võrra rohkem, kui varem prognoositud. Järgmiseks aastaks näeb agentuur ette 1,3 miljoni barreli suurust tõusu.

Agentuuri andmeil peaksid uue aasta esimesel poolel naftavarud kahanema. See tuleneb OPECi nafta tootmismahtude kärpimise leppest, mis tõstab nafta hinda. Kuigi analüütikud jäävad OPECi leppe efektiivsuses veel mõneti kahtlevaks, on eksperdid välja arvutanud, et kui asi läheb nii, nagu praegu kokku lepitud, peaks naftaturg jõudma defitsiiti. OPECi enda kalkulatsioonide kohaselt jõuab globaalne naftanõudlus järgmisel aastal enam kui 95 miljoni barrelini päevas, mis on selle aastaga võrreldes 1,2 miljonit barrelit enam.

BMI Researchi kalkulatsioonide kohaselt tõuseb nafta hind leppe edu korra 60-70 dollarini. Samas eeldab see, et naftatootjad, kes varemgi on leppest taganenud, seekord asjast kinni peavad. “Juhime tähelepanu sellele, et mida kõrgem hind, seda suuremaks muutub soov kvoodist üle astuda,” kirjutavad analüütikud.

Nafta hind on täna tõusnud 1,5% võrra 56,25 dollarini barrelist.

Hetkel kuum