Mait Kraun • 16. detsember 2016 kell 10:45

Rahakriisis India korraldab rahvale loterii

India lipp  Foto: EPA

Indiat on tabanud sularahakriis, valitsus püüab elanike rahustamiseks ja digiraha propageerimiseks korraldada aga riikliku loterii, vahendab CNN Money.

Ajutisest loteriist võib kasu saada kuni kaks miljonit indialast. Loterii korraldatakse ID-numbri põhiselt – see tähendab, et osaleda saavad need, kes kasutavad valitsuse elektrooniliste maksete süsteemi.

Süsteemi kasutajad saavad loteriinumbri ning võite loositakse iga päev. 15 000 õnnelikku saavad igaüks 1000 ruupiat (15 dollarit). Iganädalase loteriiga võidab aga 7000 inimest – igaüks saab 2500-50 000 ruupiat.

Valitsus nimetab loteriid riigi jõulukingiks. See algab 25. detsembril ja lõpeb tuleva aasta 14. aprillil. Osalejatel on võimalik võita ka jackpot, mille suurus ulatub 1,5 miljoni dollarini.

Peaminister Narendra Modi otsustas 8. novembril suuremad pangatähed kehtetuks muuta – see aitab tema sõnul võidelda korruptsiooni ja maksudest hoidumisega.

Otsus 500- ja 1000ruupiased rahatähed keelustada ei pruukinud hea idee olla, sest see muutis 86 protsenti India sularahast kehtetuks, mis mõjus riigi majandusele küllaltki laastavalt. Valitsus lubas elanikel vanad rahatähed uute vastu vahetada, aga vahetuspunkte napib, paljud pangaautomaadid on rikkis ning protsess läheb väga aeglaselt.

„Praegu teevad indialased vaid 5 protsenti maksetest digitaalselt,“ ütles Amitabh Kant, kes juhib valitsuse uurimiskeskust, mis raha keelamise idee välja käis. „Meie eesmärk on muuta digimaksed riigi suureks liikumiseks,“ lisas ta.

Hetkel kuum