Pille Ivask • 12 märts 2017

Naftaturu võtmeriigiks on kujunemas India

India lipp.  Foto: EPA

India meelitab naftafirmasid investeerima ning lubab, et järgnevatel aastakümnetel muutub riik globaalsel naftaturul võtmeriigiks.

India energiaminister teatas sel nädalal, et riigil on tõsine plaan meelitada üha rohkem investeeringuid. “Me tahame suurendada oma toodangut. Ja me tahame kutsuda firmasid investeerima,” ütles India nafta- ja gaasiminister Shri Dharmendra Pradhan IHS Markiti korraldatud konverentsil. “Pole olnud paremat aega olla Indias kui praegu. Ma julgustan nii praeguseid kui ka uusi investoreid meile tulema ning võimalustest osa saama,” jätkas ta.

Enne seda, kui minister kõnepulti asus, vihjas India kasvavale rollile energiaturgudel ka Rahvusvahelise Energiaagentuuri juht Fatih Birol, kes märkis, et tulevikus vastutavad naftanõudluse kasvu eest peamiselt India ja Hiina. Sealjuures märkis Birol, et India puhul on näha, et naftanõudlus kasvab tulevikus eriti jõudsalt, Hiina puhul nähakse samuti kasvu, ent selle tempo pole enam nii kiire.

“India on maailma suuruselt kolmas naftaimportija, mis on omakorda kindel märk sellest, et naftatooted on jätkuvalt meie igapäevaelus tähtsal kohal,” lausus Pradhan, kes märkis veel kord ära Biroli ja tema kommentaari India naftanõudluse kohta.

Eesmärgiks mitmekesisus

Minister jätkas, et Indial on praegu kohalikku energiaturgu silmas pidades neli suuremat eesmärki. Need omakorda tulevad peaminister Narendra Modi määratud suurematest majanduseesmärkidest.

Energiavaldkonda silmas pidades on India peamiseks eesmärgiks pakkuda tarbijatele odavat ning kättesaadavat energiat ning selle tarbeks peab riik laiendama nii taristut kui ka maagaasivõrgustikku.

Teise eesmärgina tõi Pradhan välja, et energiatarne jätkusuutlikkuse tarbeks plaanitakse kaasata investeeringuid ning suunata need nii raudtee-ehitusse kui ka veeteedesse. Samuti tahab riik juurutada varasemast enam rohelise energia ning puhtamate kütuste kasutamist. Neljanda suurema eesmärgina tõi Pradhan välja aga energiajulgeoleku, mida üritatakse kindlustada välisettevõtetes osaluse ostmisega.

Lisaks märkis Pradhan, et loodab suurendada tootmist praegustelt naftaväljadelt ning kutsus investoreid üles osalema ka uute naftamaardlate avastamises.

Tugev majanduskasv

India majandus on näidanud viimastel kuudel ka tugevat kasvu. India majandus kasvas neljandas kvartalis 7%, mis on küll 0,4% võrra vähem kui kolmandas kvartalis, ent siiski rohkem kui analüütikud olid oodanud. Ühtlasi tähendab see, et India majanduskasv on suurte riikide arvestuses suurim.

Hetkel kuum