• Jaga lugu:

  Mikk Talpsepp kaotatud rahast: mul on kindel plaan

  Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp usub, et uus börsikriis võib peagi olla ukse taga.Foto: Andras Kralla

  Kuigi Etalon Varahaldusel on selja taga poolaasta, mil vaid ühes kuus plussi jääda suudeti, siis investeeringute juht Mikk Talpsepp muretsemiseks põhjust ei näe.

  Juuli seisuga on igast Etaloni investeeritud eurost 47 senti läinud: kas tegu on nii-öelda kalkuleeritud riskiga või kaalute strateegiat muuta?
  Kõik aktsiad kõiguvad börsidel iga päev. Etalon Varahalduse algusest on Tallinki aktsia kõikunud 0,70 ja 1,15 euro vahel, Apple’i aktsia 90 dollari ja 160 dollari vahel. Samal ajal on Etalon Varahalduse aktsia kõikunud 0,5 ja 1,3 euro vahel.
  Raske on eeldada, et olukorras, kus taustsüsteem on kui lainetav meri, peaks laev püsima liikumatu. Erinevalt Tallinkist ja Apple’i aktsiast, mis kauplevad viimaste aastate tipus, on Etalon Varahalduse aktsia praegu alumises ääres.
  Turgude langusele hakkas Etalon Varahaldus panustama 2016. aasta märtsis. Hoolimata turgude tõusust eelmisel aastal suutis Etalon Varahaldus aasta lõpetada ligi 39% tootlusega, millele aitasid kaasa nii Brexiti hääletus kui ka USA presidendivalimised.2017. aastal pole seni õnnestunud langusele panustatud positsioonidega tõusvalt turult head tulemust välja pigistada ja esimesel poolaastal kaotas Etalon Varahalduse A-aktsia 49% aasta alguse väärtusest.
  Juhiksin tähelepanu ka asjaolule, et kõige selle taustal tegid USA börsid kõige aegade kõige rahulikuma esimese poo­laasta alates volatiilsusindeksi VIX arvutamise algusest 1995. aastal. 2017. aasta algus on ajaloo kõige rahulikum poolaasta.Mind varajuhina või Etalon Varahaldust maha kanda on selgelt vara. Tuuled ei jää igaveseks ainult ühelt poolt puhuma.
  Kirjeldage, millised tehingud või turusituatsioon kõige enam teise kvartali tulemusi mõjutas.
  Kuna mu turunägemus on selgelt negatiivne, siis pikaajaliste optsioonide väljakirjutamisega Etalon Varahaldus hetkel nii madala volatiilsuse tingimustes ei tegele.
  Nii esimeses kui teises kvartalis olid peamiseks kahjumiallikaks turgude langusele panustatud positsioonid. Põhja-Korea konflikt ja üks päev turgude langust kergitas A-aktsia NAV väärtust ligi 40%. Kui rohkem närvilisust ei järgne, siis see tulu läheb käest.Aga september ja oktoober võivad turgudele palju probleeme tuua.Olen samuti arendamas välja täiendavaid strateegiaid, millega loodan lõpusirgele jõuda 2018. aasta veebruariks.
  Olete öelnud, et otsite ja panustate turgude ebaefektiivsusele: kas praeguses olukorras, mil turud on – vastupidi ka investor Toomase ootusele – aina ülesmäge läinud, on neid üldse võimalik leida?
  Ebaefektiivsuseid on alati. Nende olemasolu ei tähenda, et igas perioodis õnnestub nendelt tulu teenida. Turud võivad püsida ebaratsionaalsed väga pikka aega. Samuti võib turg püsida pikka aega ühes statistika äärmuses. Turgude volatiilsus kukkus ära juba tükk aega tagasi, nüüd on täielikult ära kukkunud ka volatiilsusfutuurid ehk ka edasivaatav hirmu määr on olematu. Ka see on ebaefektiivsus, see ei ole ratsionaalne.
  Isemoodi on küsimus, kas olukorra muutusele peaks panustama. Ma olen valinud, et olen valmis panustama, et ühel päeval sajab taas vihma. Tulevik näitab, kas planeedist saab kõrb või on hoopis minul õigus.
  Riskifondi eripära on see, et teinekord tuleb lühiperspektiivis võtta vastu suurem kukkumine, et pikas perspektiivis rohkem võita. Kas praegu on Etalonis see periood või olete mures?
  Mina olen väga enesekindel. Kui ma omal ajal vähem kui tuhande euroga alustasin, siis teel seitsmekohaliste arvudeni kaotasin neljal korral 2/3 või rohkem kapitalist. Kui ma mõnel nendest kordadest oleks ennast maha kandnud, siis poleks minust kunagi saanud börsikauplejat ja investorit, kes ma olen.
  Kogu kapitali püüan mitte kunagi kaotada. Mind ei heiduta tagasilöögid, aga raha kaotamine on alati väga ebameeldiv.
  Kas praegu on erinevatesse varaklassidesse paigutatud kogu investorite raha?
  Pikaajalisi investeeringuid on Etalon Varahaldusel ainult seoses naftasektoriga ja Venemaaga. Kui turud natukenegi kukuvad, siis tekib Etalon Varahaldusele kiiresti kapitali juurde, sest langusele panustatud positsioonid võivad tuua suuri kasumeid.Iseasi on see, kas need kasumid suudavad katta kahjumeid, mis on saadud viimase kaheksa kuu jooksul.
  Kas plaanite ka raha juurde kaasata?
  Seni, kuni Etalon Varahalduse A-aktsia väärtus on alla 1,3 euro, ei kavatse investoritelt raha juurde kaasata, iga järgnev emissioon toimub kõrgemal tasemel, kui oli eelmine. Olen arendamas täiendavaid strateegiaid.
  Meie aktsionäride huvides ei ole, et kaasaksime praegu täiendavaid vahendeid.
  Kuidas suhtuvad tulemustesse investorid?
  Mõned aktsionärid on varem lahkunud, kuid selle aasta aktsiate tagasiostuprogrammist on kasutatud 0%. Samas on mitu aktsionäri, kes soovivad aktsiaid juurde osta, kuid ei ole kedagi, kes müüks.
  Milliseid kogemusi on andnud poolavalik raha haldamine?
  Poolavalikult raha haldamine tähendab, et kriitikat on rohkem ja rohkem on inimesi, kes on valmis sind maha kandma. Aga mul on kindel plaan.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Kristina Schotter: hagi tagamise nõue on kõvasti kreenis
Kohtul võiks olla ühe tööpäeva asemel piisav aeg kaaluka ja kostja õigusi äärmiselt riivava otsustuse tegemiseks enam õigusi vaadata ka nõude sisulist põhjendatust, kirjutab advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Kristina Schotter
Kohtul võiks olla ühe tööpäeva asemel piisav aeg kaaluka ja kostja õigusi äärmiselt riivava otsustuse tegemiseks enam õigusi vaadata ka nõude sisulist põhjendatust, kirjutab advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Kristina Schotter
Globaalsed aktsiaturud tõusid uute rekorditeni
Aktsiaturud üle maailma puudutavad uusi tippe, kuhu on aidanud ronida börsifirmade tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
Aktsiaturud üle maailma puudutavad uusi tippe, kuhu on aidanud ronida börsifirmade tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
YIT ja TREV-2 võitsid kolm Rail Baltica viaduktide ehitushanget
Rail Balticu järgmised kolm viadukti ehitavad YIT Eesti ja TREV-2 Grupp, lepingute kogumaksumus on 7,6 miljonit eurot.
Rail Balticu järgmised kolm viadukti ehitavad YIT Eesti ja TREV-2 Grupp, lepingute kogumaksumus on 7,6 miljonit eurot.
Raadiohommikus: kuidas kutsuda vaktsineerimiskiirabi enda ettevõttesse?
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.