Mait Kraun • 9. september 2017 kell 12:30

3 põhjust, miks ei tasu praegu aktsiaid müüa

Karu ja pull sümboliseerivad vastavalt aktsiaturgude langust ja tõusu.  Foto: Bloomberg

Investorid peavad praeguse keskkonnaga lihtsalt kohanduma, mitte aktsiaportfelli geopoliitiliste pingete ja turukorrektsiooni kartuses maha müüma, ütles USA fondihaldur Carol Pepper.

Standard & Poor’s 500 indeks on tänavu kallinenud juba ligi 10 protsenti. Kuna geopoliitilised pinged on kuhjunud ja aktsiaturud on tõusnud juba kaheksa aastat, on paljud eksperdid hakanud rääkima turukorrektsioonist, mis on juba uksele koputamas. Investeerimisfirma Pepper Internationali tegevjuht Carol Pepper aga usub, et aktsiatel on tõusuruumi veel küllaga.

„Ma arvan, et me oleme mängus alles poole peal. Ma ei usu, et tõus on läbi saamas ja ma võin teile ka öelda, miks. Põhjus on selles, et 10 aastat liikus turg sisuliselt külgsuunas ning see on väga pikk aeg. Võiks öelda, et meil on veel minna 5-6 aastat,“ ütles Pepper CNBC-le.

Korrektsioonidele järgneb kiire taastumine

Ta prognoosib väikest müügilainet, millele järgneb kiire taastumine. „Inimesed on rääkinud, et aktsiaturud on tõusmisest väsinud,“ ütles ta. „Ma arvan, et investorid peaksid selle aasta lõpuni rahulikult paadis püsima. Jah, kindlasti tuleb väikseid langusi, sest Põhja-Korea teema on väga häiriv, aga kui sõda ei tule, siis peaksime olema aasta lõpuks samal tasemel või isegi kõrgemal,“ seletas Pepper.

Ta tõi välja ka kolm põhjust, miks investorid peaksid aktsiate müümisest hoiduma. Esiteks on ettevõtetel palju vaba raha, palgasurve on jätkuvalt madal ning kapitalipaigutusi hakatakse alles tegema. „Ettevõtted on palju optimistlikumad kui turg. Kõik investorid on turul närvilised, aga ma ei näe ettevõtete seas sellist trendi. Ma arvan, et meil on veel pikk tee minna,“ lisas ta.

Turgudel on olnud viimasel ajal volatiilsemaid päevi ning põhjuseks võib pidada just Põhja-Korea ja USA vahelisi pingeid. Samas on pessimistid viidanud ka Hiina võlakoormale. Lisaks sellele võivad turul tormi tekitada ka keskpankade rahapoliitika muutused.

„Meie arvates omab kõige suuremat riski Hiina majanduse aeglustumine, mitte Põhja-Korea või Donald Trump,“ ütles investeerimisfirma Tatton Investment Managementi investeeringute juht Lothar Mentel.

Ta lisas, et riskide nimekirjas teisel kohal on keskpankade rahapoliitika. Investorid on arvestanud sellega, et Föderaalreserv jätkab intresside tõstmisega ning hakkab oma bilanssi vähendama. Sellised eeldused on viimasel ajal sattunud aga küsimärgi alla, sest USA valitsus pole suutnud oodatud kiirusega majandust elavdavaid poliitikaid läbi suruda. USA president Donald Trump on lubanud makse vähendada ja infrastruktuuri kulutusi tõsta, mis peaks toetama Föderaalreservi rahapoliitika normaliseerimist.

Millistel aktsiatel on rohkem perspektiivi?

Kui investorid hakkavad tõesti uskuma, et aktsiatel on veel tõusuruumi, siis peaks portfell olema adekvaatselt aktsiate vahel jaotatud. „Hoia oma aktsiapositsioonid alles ja tekita hea jaotus. Kui sa kardad müügilainet, siis ei ole su allokatsioon õige.“

Pepperi jaoks on praegu kõige atraktiivsemad tervishoiu- ja tehnoloogiasektori aktsiad. Kehvemini peaks tema sõnul minema finantssektori aktsiatel.

„Me peame võtma pikaajalisi positsioone, mis töötavad mitme aasta vältel. Kahjuks ma ei näe, et finantssektoril oleks pikaajaliselt potentsiaali. Finantssektorile on aktiivselt panustatud juba kaks aastat järjest, aga kui vaadata, mis toimub, siis intresse tõstetakse oodatust palju aeglasemalt. Seega ei saa pangad oma marginaale kätte. Samuti pole regulatsioonide poole pealt midagi tehtud, seega kas tõus jätkub?“ mõtiskles ta.

Paljud eksperdid ja fondihaldurid ütlesid aasta alguses, et finantssektoril peaks tänavu paremini minema, sest keskpangad tõmbavad stimuleerimispoliitikat koomale ning hakkavad intresse kiiremini tõstma. Kõrgemad intressid annavad pankade investeeringutele kõrgema tootluse. Samuti prognoositi, et USA valitsus suudab läbi suruda seaduseelnõud, millega vähendatakse järsult regulatsioone. Keskpangad on muutunud aga ettevaatlikuks ning USA president Donald Trump pole suutnud oma lubadusi täita.

Hetkel kuum