Mait Kraun • 20. september 2017 kell 7:15

Norra naftafond ületas triljoni dollari piiri

Nafta ja gaasiplatvorm Põhjameres.  Foto: Scanpix/Reuters

Norra naftafondi väärtus on ületanud triljoni dollari piiri, teatasid fondihaldurid teisipäeval. Sellele on eelkõige kaasa aidanud valuutakursside kõikumine.

„Fondi turuväärtuse kasv on olnud hämmastav,“ ütles fondijuht Yngve Slyngstad. „Ma arvan, et 1996. aastal, mil fond alustas, poleks mitte keegi seda ette kujutanud.“

Võrdluseks võib välja tuua, et triljon dollarit võrdub näiteks Mehhiko terve aasta sisemajanduse koguproduktiga.

Norra on suur naftatootja ning riik on suure osa tuludest suunanud just naftafondi, millelt saadud tuludelt finantseeritakse pensioneid ja valitsuse kulutusi. Aktsiainvesteeringuid arvestades on tegemist maailma ühe suurema fondiga – kokku on norrakatel 667 miljardi dollari eest aktsiaid, kokku 9000 ettevõttes. Kõigist maailma börsidel noteeritud firmadest omab fond 1,3 protsenti.

Kõige rohkem on fond ostnud Apple’i, Nestle, Royal Dutch Shelli, Novartise, Microsofti ja Alphabeti aktsiaid.

Fondi keskmine aastane tootlus on alates 1998. aasta jaanuarist olnud 5,9 protsenti. Kui inflatsioon ja juhtimiskulud maha arvestada, siis ulatub tootlus 4 protsendini. 2016. aastal kasvas fondi väärtus 6,9 protsenti, mis teeb dollarites 57 miljardit. See summa on umbkaudu Eesti kahe aasta SKP.

Hetkel kuum