Liina Laks • 18. jaanuar 2018 kell 3:00

Reeglihirm pani krüptorahad värisema

Seouli üliõpilane on ka krüptovaluutade uurimise klubi liige.  Foto: Reuters/Scanpix

Regulatsioonide karmistamise plaanid Hiinas ja Lõuna-Koreas on tekitanud krüptoraha-investorite seas suure müügilaine ja traditsioonilised finantsinstitutsioonid kuulutavad sellele kadu.

Viimati nähti säärast krüptorahade kukkumist enne jõule, kui pärast unustamatut võiduseeriat, mil bitcoin peaaegu takistamatult mõne tuhande euro pealt 20 000 dollari lähedale ronis. Sealt sai alguse tugev kukkumine, mis viis mündi lühiajaliselt isegi napilt 11 000 dollari lähedale. Seejärel näis münt 15 000–16 000 dollari juures taastuvat, kuid viimastel päevadel on ta oma väärtusest taas veerandi ja enam kaotanud.

Ka Eesti tuntuimad krüptomündid pole müügilainest puutumata jäänud: Agrello on nädalaga kaotanud kolmandiku, vastuolulise kuulsusega krüptopank Polybius on nädalaga kaotanud poole ja Change ligi 60 protsenti väärtusest.

Kuigi maailma vanim ja enimkaubeldaiv – viimase 24 tunni jooksul on temaga CoinMarketCapi andmetel tehinguid tehtud ligi 20 miljardi dollari eest – krüptomünt bitcoin kukub. Languses on praegu kogu krüptomüntide turg, mõne väikse ja vähese erandiga. Ripple, mis naudib pangandussektori heakskiitu, on nädalaga kaotanud enam kui 40 protsenti ja ethereum ligi 30 protsenti  väärtusest. Sama järsult on kukkunud ka teised populaarsed mündid: bitcoin cash, litecoin, cardano, monero ning langus jätkub.

Halvad uudised Hiinast

Suure kukkumise taga on sedapuhku uudised Aasiast. Nii sai teatavaks, et Hiina, mis on juba varem teinud pingutusi krüptomüntide kauplemise piiramiseks, võttis nüüd taas sihikule kauplemisplatvormid. Bloomberg kirjutas, etsuurriik plaanib blokeerida rahva ligipääsu nii kodumaistele kui ka välismaal asuvatele kauplemisplatvormidele, mis võimaldavad „tsentraliseeritud kauplemist“. Samuti plaanib kommunistlik režiim kasutada seaduse löögirusikat nende inimeste ja institutsioonide vastu, mis pakuvad „turutegemist ja võimaldavad tsentraliseeritud kauplemist“. Möödunud aastal keelustas Hiina juba müntide esmapakkumise ehk ICO.

Hiinas on krüptorahad populaarsed ning enamgi veel: Hiina mündikaevandustest tuleb erinevate allikate järgi tunduvalt üle poole kõikidest uutest bitcoinidest. Hiina on ähvardanud ka kaevandamise keelustamisega ning on põhjuseks toonud suure energiakulu, mida see tegevus kaasa toob.

Krüptoraha keelu alla?

Lisaks Hiinale kuulutab ka Lõuna-Korea karmimate regulatsioonide vajalikkust. Möödunud aastal teatas riik, kus tehakse erinevatel andmetel kuni 20 protsenti maailma bitcoinitehingutest, et nüüd aitab anonüümsusest: tulevikus peavad tehingud olema isikustatavad. Sellepeale läks münt  langusesse.

Nüüd on Lõuna-Korea võtnud karmima tooni ja CNBC teatel on räägitud nii kauplemisplatvormide kui ka krüptoraha enda keelustamisest. Korealased pole sellega sugugi päri ning juba on enam kui 200 000 inimest andnud allkirja petitsioonile, millega palutakse valdkond sisuliselt reguleerimata jätta. „Meie inimesed on saanud endale luua unelma tänu virtuaalrahale, millesarnast neil Koreas kunagi olnud pole,“ seisab petitsioonis. 

Lõuna-Korea kutsus ka teisi riike üles krüptorahasid karmimalt reguleerima.

Need  uudised ongi krüptorahad surve alla pannud.

Mida ütlevad meie poliitikud?

Lõuna-Korea üleskutse leidis kaasamõtlejaid. Krüptorahade võidukäik  investorite, spekulantide ja vaesemate regioonide tavainimeste seas on juba pikemalt traditsioonilisel finantssüsteemil  pinnuks silmas. Regulatsiooni küsimusega maadlevad paljud riigid.

„Investorid peavad olema valmis kaotama kogu oma bitcoinidesse pandud raha. Bitcoini ülisuur volatiilsus teeb selle kasutamise valuutana mõeldamatuks,“ kommenteeris Euroopa väärtpaberituru järelevalve juht Steven Maijoor Bloobmergile teravalt krüptorahade langust. Möödunud aasta lõpus karmistas Euroopa Liit krüptorahade kauplemisportaalide reegleid. EL on küll varasemates kohtuotsustes kinnitanud, et käibemaksu müntidele ei rakendata, kuid aasta alguses teatas Euroopa Keskpanga nõukogu liige Ewald Nowotny Saksa meediale, et käibemaksu kehtestamist võiks uuesti kaaluda.

Teravalt kritiseeris krüptoraha äsja blogis ka Eesti Panga asepresident Madis Müller. „Krüptorahade [kasvuruumi] võidakse piirata juba selles kvartalis, enne märtsis asetleidvat G20 kohtumist, kus poliitilised otsustajad võivad arutada regulatsioonide karmistamise üle,“ ütles äsja Reutersile Alt Designi peaanalüütik Shuhei Fujise.

Hiljuti ütles USA rahandusminister Steve Mnuchin Bloombergile, et inimesed ja kurjategijad, kes bitcoini kasutades rahapesu peale mõtlevad, vaadaku parem ette – ta töötab koos G20 esindajatega välja plaani, mille järgi „pahad inimesed neid valuutasid halbade asjade tegemiseks kasutada ei saa“.

Miks mõned krüptorahad turu langusest hoolimata plussis on? Kui tetheri puhul on asi klaar – see münt on seotud dollari kursiga ja pakub nii-öelda hajutamisvõimalust, siis mõne teise mündi praegune suur tõus võiks investori ettevaatlikuks teha.

Krüptomaailmas pole sugugi võõras niinimetatud pump´n´dump skeem: mõni münt ostetakse-kiidetakse kunstlikult mõne seltskonna poolt üles ja oodatakse, et tavainvestorid sellega liituksid. Kui liituvad, võtavad algsed tegijad oma raha sealt välja, kurss langeb ja uued inimesed jäävad münti lõksu. Selle süüdistuse on internetiavarustes saanud endale külge näiteks münt 1337.

Kas krüptoraha on surnud?

Kuigi regulatsioonihirm on müntide hinda alla surunud, tasub meenutada, et võrreldes eelmise aasta alguse tasemega on bitcoin 10 korda kõrgemal, ethereum aga peaaegu 100 korda kõrgemal. Rääkimata ripple'ist, mis maksis mullu jaanuaris 0,006 senti (USD) ja praegu enam kui dollari. Krütporahadel on hulk eeliseid, mille ees on raske ka traditsioonilistel süsteemidel silmi kinni pigistada. Ning kauplemisplatvormide karmimad reeglid võivad muutuda ajendiks luua teisi, veelgi detsentraliseeritumaid variante nende hankimiseks ja kauplemiseks.

Pealegi: bitcoini austajad ei pea langust miskisks. Äsja ütles Saxo Banki analüütik Kay Van-Petersen, kes 2016. aastal ennustas mündi hinna jõudmist 2000 dollari peale, et ennustab talle tänavu sarnast tähelendu: vähemalt 50 000, kui mitte 100 000 dollari peale võib analüütiku hinnangul krüptovara hind kerkida.

Ei tasu ka unustada krüptoraha eeliseid. Kus veel saad sa luua konto minutitega, ilma piltlikult öeldes perekonna ajalugu pihtimata? Kus saad sa tehinguid teha 24/7 ja üle kogu maailma nii, et pole teist vaja kuidagi teise valuutasse ümber konverteerida? Ning inimesed, kes on püüdnud raha teise maailma otsa saata, võivad pankade puhul tunniajasest või lühemast ülekande ajast ainult und näha.

Hetkel kuum