Käibe tõus 12 protsenti, kasumi kasv 10 protsenti. Mida tegi aktsia? Kukkus paari protsendi jagu! Alles Microsofti juhi Satya Nadella kõne suunas aktsia taas ülespoole.
- Satya Nadella - mees, kes lükkas Microsofti pilveäri hooga käima. Foto: Reuters/Scanpix
See pidanuks olema tarkvarafirma rõõmupäev: kolmapäeva õhtul avaldas tehnoloogiahiid Microsoft oma 2018. aasta teise kvartali majandustulemused (Eesti mõistes 2017. aasta neljas kvartal).
Kontserni käive kasvas möödunud aasta sama kvartaliga võrreldes 12 protsenti 28,9 miljardi dollarini, ärikasum 10 protsendi jagu 8,7 miljardi dollarini. Kuid kui Microsoft näitajad rahvusvaheliste raamatupidamisreeglite järgi kokku lõi, ulatus kahjum 6,3 miljardi dollarini ehk 0,82 dollarini aktsia kohta.
Probleem on aga ajutine – augu lõi kasumisse ühekordne USA maksureformist tingitud 13,8 miljardi dollari suurune nõue. Kuna USAs on võimalik andmeid esitada paralleelselt ka nii-öelda kodukootud raamatupidamissüsteemiga (mis ühekordset maksuhaaki ei arvesta), siis selle järgi oli pilt hoopis teine: kasum 7,5 miljardit, kasum aktsia kohta tervelt 0,96 dollarit.
Analüütikud võtsid seda kaotust rahulikult: "Kui tegu oleks ainsa ettevõttega, mis ühekordse maksuefekti kaudu kahjumisse jääb, siis oleks see murettekitav, aga kuna praktiliselt kõikidel on sama lugu, siis tähendab see, et tegu pole suure asjaga,“ ütles 50 Park Investmentsi juht Adam Sarhan Reutersile.
Teade pani esialgu aktsia langema: Microsoft on oma suure kasvuga investorid ära hellitanud ja nüüd vaadati ka täpsemalt arvude sisse.
Mis saab pikemaajalistest projektidest?
5
miljardit dollarit jagati Microsofti investoritele möödunud kvartalis aktsiate tagasiostuprogrammi raames.
Kasvu näitas eelkõige pilveäri. Reuters toob välja, et tegu oli lausa kümnenda järjestikuse kvartaliga, mil Azure enam kui 90protsendist käibekasvu näitas. Hästi läks ka Office 365, Dynamics 365 ja LinkedInil.
Ka Xbox hoidis kasvu. Nadella andis hiljem oma kõnes mõista, et plaanib mänguäris veel suuri tegusid teha: tegu on tema sõnul enam kui 100 miljardi dollari suuruse turuga ja kui möödunud kvartalis teeniti Xboxiga ligikaudu 8 protsenti kogukäibest, siis pole välistatud, et tulevikus see näitaja suureneb.
Pilveäri on valdkond, kuhu Microsoft ise kõige enam panustab, eelkõige masinaõppe ja tehisintellekti vallas. Nii tõi Microsoft esile tehisintellekti kasutamise Office 365 tootes. Maakeeli tähendab see näiteks, et rakenduse kaudu saab näiteks oma kõnet kasutades tekste kirjutada.
Tehnoloogia areng tähendab, et ka Microsoft nuputab, kuidas muuta elu kliendile ühelt poolt mugavamaks, teisalt aga tekitada… tootest sõltuvust. Ja maailma juhtiv IT-ettevõte sõltuvust tekitada juba oskab. Eks sa katsu ettevõttes ilma Office-paketita hakkama saada – Microsoft on osanud end nii sügavale ettevõtete ökosüsteemi sisse süüa, et seda sealt kiirest välja kangutada on raske, kui mitte võimatu.
Kuid muret teeb analüütikutele Windowsi ettevõtetele suunatud pilvesegment, mis kahanes nelja protsendi jagu. Eksperte ülltas kõige enam uue arvuti Surface vilets tellimuste arv.
Kui möödunud kvartalis oli see üks Microsofti vedureid, siis nüüd on müük stagneerunud: kasvu oli, aga see jäi kõigest ühe protsendi juurde. Ka originaaltoodete ja ettevõtetele suunatud toodete tõus jäi tagasihoidlikuks.
Võib küll argumenteerida, et Microsoft on juba nii suur ja võimas, et kasvu ongi raske saavutada, kuid need on segmendid, mis on osalt seotud ka pikaaegsemate lepingutega. Niisiis panevad praegused numbrid aluse kasvule tulevikus. See oli ka valdkond, millest Nadella oma kõnes kõige sujuvamalt üle libises.
Investoritele meeldib uuenemisvõime
Nadella jutu peale tulevikust, kus valitsevad tehisintellekt, masinõpe ning asjade interneti lahendused, võttis Microsofti aktsia taas suuna üles ja sulgus 2,4 protsendiga plussis. Isegi kui klassikalistes valdkondades – riistvara ja kommertslahendused – kasv kesiseks jääb, näitab Azure'i ja pilveäri kasv, et kontsern on võtnud õige kursi ja pööranud end suunda, kust tõepoolest kõva tulevikukasumit loota saab.
Järelturul väärtpaberi hind veidi langes ning kõigub 93 dollari kandis. Alates aasta algusest on aktsia kallinenud ligi 10 protsenti, viimase 12 kuuga lausa 50 protsenti.
Ettevõttel on peale äri ümberkorraldamist ja enda uuendamist pilveteenuste läbi nii hea hoog sees, et kuigi kontserni P/E suhe on kõrge – üle 30 – veenab investorid ära kasv ja korralikud majandustulemused. Omanikutulu jagatakse ka pisut, dividendidtootlus jääb 1,7 protsendi juurde, ning lisamaasika saab investor aktsiate tagasiostuprogrammidega. Microsofti usub ka Šveitsi pank UBS, mis tõstis neljapäeval Marketwatchi andmetel aktsia hinnasihi 105 dollarilt 110 dollari peale.
Seotud lood
Kiiresti muutuvas ja ebakindlas maailmas vajavad organisatsioonide juhid ja tiimiliikmed pidevat enesetäiendamist. Tallinna Ülikool pakub lisaks
mikrokraadidele juhtimist ja organisatsiooni arengut toetavaid
tellimuskoolitusi, mida on võimalik kohandada vastavalt vajadusele. Koolitused on teaduspõhised ja praktilised. Uusi õpitud teadmisi ja oskusi on võimalik ettevõtte igapäevatöösse rakendada.
Enimloetud
1
Jätkuva kasvuruumiga Eestis avatakse aina uusi ja uusi klubisid
Hetkel kuum
Jätkuva kasvuruumiga Eestis avatakse aina uusi ja uusi klubisid
Tagasi Äripäeva esilehele