Mait Kraun • 26. veebruar 2018 • 6 min
Jaga lugu:

Viis megatrendi, mis võivad trotsida turgude langust

Nvidia aktsia saab kasu mitmest megatrendist.  Foto: Shutterstock

Intressimäärade tõus ja inflatsiooni kiirenemine on tekitanud küll volatiilsust, kuid turul on ka suuri trende, mis võivad jääda üldise finantsmelu taustal märkamata.

Selline „megatrendidesse“ investeerimine tähendab, et investorid sõidavad pikaajalise ja kestva hoovuse turjal, kus tootlus võib olla küllaltki hea. Positiivne aspekt on seegi, et need ei sõltu niivõrd palju maailmamajanduse käekäigust ega aktsiaturgude üldisest liikumisest. See tähendab, et sektoritel võib hästi minna ka siis, kui seis muutub kehvemaks.

Nende trendide hulka kuuluvad tööstuslik automatiseerimine, tehisintellekt, vananev ühiskond, isesõitvad autod ning põllumajandus ja vesi.

Üldiselt võib öelda, et uute tehnoloogiate kasutuselevõtt ja demograafia fundamentaalsed muutused ei sõltu pikaajaliselt niivõrd palju tarbijate kindlustundest või SKP näitajatest. Need juhtuvad suuremate jõudude tõttu ning võivad Wall Streeti trende trotsida.

Millised on need megatrendid ja kuidas neisse investeerida?

Tööstuslik automatiseerimine

21. sajandil ei röövi Ühendriikide tööstussektori töökohti Hiina madalapalgalised. Seda teevad robotid, kirjutab MarketWatchi kolumnist Jeff Reeves.

Vaadakem kas või päikesepaneelide tootjat First Solar. Ettevõte suudab odavate Hiina paneelidega väga hästi konkureerida – Ohios hakati tootma neid isegi odavamalt. See saavutati nõnda, et sajad töötajad koondati ning tootmisprotsess automatiseeriti. „Me pole kunagi varem olnud paremas konkurentsiolukorras,“ ütles ettevõtte tegevjuht.

Võime rääkida sellest, kuidas töökohtade kaotamine on ebamoraalne, aga investorina on mõttekam see megatrend vastu võtta ning enda kasuks tööle panna. See tähendab suurematesse automatiseerimisega seotud firmadesse investeerimist. Nende hulka kuuluvad näiteks Rockwell Automation ja Siemens AG.

Selleks, et investeeringuid hajutada ja saada osa ka väiksematest ettevõtetest, tasub uurida Robo Global Robotics and Automation Index ETFi. Fondis on kokku umbes 90 aktsiat ja need on kõik maailma peale laiali jaotatud. Seal on nii väikse kui ka keskmise turuväärtusega firmasid. Viimase 12 kuu jooksul on indeks kallinenud umbes 50 protsenti.

Tehisintellekt

Robootika kõrval tasub tähelepanu pöörata ka tehisintellektile. Optimistide hinnangul võib see pikaajaliselt edestada isegi niinimetatud FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) tootlust. Ka need suuremad firmad keskenduvad aina enam tegelikult tehisintellektile, kirjutab CNBC.

Tehnoloogiasektori uuringutega tegelev Gartner Inc prognoosib, et juba kahe aasta pärast kasutab 20 protsenti ettevõtetest tehisintellekti nn närvivõrgustikku. See on tehnoloogia, mis võimaldab arvutitel töödelda informatsiooni inimestega sarnaselt. „Tehisintellekt muudab seda, kuidas ettevõtted ja valitsused tarbijate ja valijatega suhtlevad,“ teatas Gartner.

Uuringufirma ROBO Global president ja investeeringute juht William Studebaker ütles, et tema arvates on automatiseerimine ja tehisintellekt just need sektorid, kust otsida järgmist Amazoni või Google’it.

Hea võimalus sellele trendile panustada on börsil kaubeldav fond Global X Robotics & Artificial Intelligence (BOTZ). Fondi suuremate ettevõtete hulka kuulub näiteks Intuitive Surgical, mille aktsiale seadis Goldman Sachs eelmise aasta mais hinnasihiks 1000 dollarit. Toona kauples aktsia 280 dollari juures, nüüd juba 427 dollari juures.

Ka tehisintellekti puhul tasub välja tuua Nvidia. Ettevõte toodab graafikakaarte, mis suudavad informatsiooni kiiresti töödelda. See tähendab, et suurematel firmadel nagu Google ja Microsoft on pilveteenuste arendamiseks neid kaarte hädasti vaja.

Vananev ühiskond

Ühiskonna vananemisest räägitakse palju ning maailma rahvastiku kohta andmeid koguv Population Reference Bureau prognoosib, et Ühendriikides kasvab üle 65aastaste elanike arv nelja kümnendi jooksul 100 miljoni inimeseni, mis on praegusest ligi kaks korda rohkem. See ei toimu ainult USAs – meditsiini arengu ja elatustaseme tõusu tõttu kasvab oodatav eluiga kõikjal maailmas.

Kusjuures Jaapanis, Šveitsis ja Austraalias on oodatav eluiga kõrgem kui Ühendriikides.

See trend ei ole uus, sest keskmine eluiga kasvab juba aastakümneid ning demograafid on seda ka ette näinud. Sellegipoolest tasub välja tuua, et USAs on niinimetatud beebibuumerite põlvkond jõudnud 50ndate eluaastate keskpaika. Sellega on seotud mitmed muutused.

Sellele trendile panustamiseks on mitu võimalust. Näiteks tervishoiuaktsiatele panustamine. Teiseks on võimalus panustada ravimifirmadele, kes otsivad vanematele inimestele uusi ravimeid ja ravimeetodeid.

Esimese kategooria puhul tasub välja tuua diabeediravimeid tootev Novo Nordisk ja veresoonkonna ja hingamisteede haiguste vastu võitlev Gilead, kirjutab Jeff Reeves MarketWatchis.

Isesõitvad autod

Eelmisel kuul teatas Tesla, et nende juhita auto sõitis Californias otsa tuletõrjeautole. Neid asju juhtub, aga viimastel aastatel on sektorist tulnud siiski positiivseid uudiseid. Just järgnevatel aastatel võib tulla läbimurre, kus tehnoloogiaid laialdasemalt kasutama hakatakse.

Muidugi saab välja tuua Tesla, mis on juba praegu paljude investorite radaril. Samas tasub uurida ka Volvot, mis testib tehnoloogiat kaevanduses töötavate masinate ja sanitaarseadmete peal.

Jeff Reeves kirjutab, et üks võimalus on investeerida otse autotootjatesse, kellel läheb sinu arvates paremini. Samas pole veel tooteid, mis oleks turu jaoks valmis. Seega võib olla hea mõte ka panustada ettevõtetele, kes pakuvad isesõitvate autode tehnoloogia väljaarendamisel tootjatele teenuseid ja seadmeid. Nende hulgas on näiteks Rootsi andureid tootev ettevõte Autoliv, digikomponente tootev Delphi Automotive ja kiibitootja Nvidia. Nvidia protsessoreid kasutatakse juba väga paljudes autodes – alustades Teslast ja lõpetades Honda Civicuga. Tasub välja tuua, et head ETFi pole isesõitvatele autodele panustamiseks veel loodud.

Põllumajandus ja vesi

Oleme palju kuulnud sellest, kuidas Ühendriikide infrastruktuuri kulutused kasvavad ning sektori investorid on optimistlikud. Selleks, et veidi spetsiifilisemaks minna, tasub vaadata vett ja veega seotud kommunaalfirmasid, kirjutab MarketWatch.

Joogivesi on inimese baasvajadus ning paljude jaoks on see enesestmõistetav. Maailmas on sellega aga palju probleeme ja need probleemid on jõudnud ka USAsse. Hiljuti muutus vesi toksiliseks Michigani osariigis Flinti linnas ning Californiat on tabanud põuad, mis on tekitanud tõsise joogivee probleemi. See on aga võimalus investorite jaoks.

Suur osa Ühendriikide veesüsteemidest on vananenud ning neid pole võimalik ka parandada. Need tuleb välja vahetada. USAst leiab mitu börsil kaubeldavat veefirmat – näiteks American Water Works, Artesian Resources ja York Water Company. Need on stabiilsuselt sarnased börsil olevatele elektrifirmadele, aga pakuvad palju suuremat kasvupotentsiaali.

Nendele, kes eelistavad ETFe, on hea valik PowerShares Water Resources ETF.

Elektritootjate turg on juba küllaltki vana ning konsolideerumine on käinud aastakümneid. Kasumit jahtivad veefirmad on Ühendriikides aga uus trend, mis on alles lastekingades.

Portaal CityAM kirjutab, et tähelepanu tasub pöörata ka Aasia rahvastiku kasvule, millega kaasneb nõudluse kasv toidu järele.

„Hiinas, Aasias ja Ladina-Ameerikas on toitumisharjumused muutumas ja aina enam tarbitakse liha ja töödeldud toitu,“ ütles Sarasin Food & Agriculture Opportunities fondijuht Henry Boucher. Üks võimalus on investeerida põllumajandusse VanEck Vectors Agribusiness ETFi kaudu.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt