Börsiuudised
Ainult tellijale

Trump viis maailma kaubandussõja äärele

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump  Foto: EPA

USA president Donald Trump teatas neljapäeval, et plaanib kehtestada tollimaksu riiki imporditavale terasele. See saatis värinad börsidele, tekitas suurte metallitööstusega riikides pahameelt ning kutsus esile lubadusi vastumeetmete kehtestamiseks.

Neljapäeva öösel USA börsidelt alanud langus kandus üle Aasiasse ja jätkus Euroopas. Põhjuseks Donald Trumpi plaan kehtestada 25% imporditoll terasele ja 10% kümnis alumiiniumile. "Näiteks kui meil on 100 miljardi dollari suurune kaubanduspuudujääk mingi riigiga ja see muutub ninakaks, siis me lihtsalt ei kauple – me võidame suurelt. See on lihtne," ütles Trump Financial Timesi vahendusel.

Trumpi plaan oli ainsana hea uudis USA metallitootjatele – U.S. Steeli, Century Aluminiumi ja Nucori investorid haistsid võimalust ja ostsid aktsiaid tugevalt üles. Samas võtsid toorainest sõltuvad tööstusharud uudise negatiivselt vastu, eriti palju langesid masinatootjate aktsiad.

Närvilisus jätkus Aasia börsidel. Seda seetõttu, et Lõuna-Korea on Kanada ja Brasiilia järel suurim USA terase eksportija ning Austraalia on maailmas suuruselt kolmas alumiiniumi eksportija. Anonüümsust palunud Lõuna-Korea ametnik ütles Reutersile, et seal kardeti hullemat – must stsenaarium oli 54% tollimaks terasele.

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt