Tulemuste hooaeg kogub tuure

Turg on tulemuste ootuses  Foto: Scanpix
Kaspar Allik • 20. aprill 2018 kell 12:36
Börsiuudised
Ainult tellijale

Tulemuste hooaeg võtab pöördeid üles ning järgmisest nädalast on oodata tulemustesadu. Kui lõppenud nädalal teatas tulemuse 90 USA ettevõtet, siis järgmiselt nädalal on oodata pea kümme korda rohkem.

Nende hulka kuuluvad tehnoloogiasektorist FANGi aktsiad Facebook, Amazon, Alphabet (Google’i emafirma), lisaks Twitter, Baidu, Microsoft.

Lisaks Volkswagen, Porsche, Ford, Lockheed Martin, Boeing, Lufthansa, Coca-Cola ja paljud teised.

Balti turult teatavad tulemuse LHV, Eften Capital, Harju Elekter, Apranga, Ekspress.

Enim kasumi kasvu on S&P500 ettevõtete seast oodata energia- ja materjalitööstusest ning infotehnoloogia ja finantssektorist. Kõige väiksemat kasvu oodatakse tarbekaupade ning esmatarbekaupade sektorist.

Suurimad üllatajad

Philip Morrise aktsia langes neljapäeval 17%, mis märgib viimase kümne aasta madalaimat taset, ettevõtte turuväärtusest pühiti ligikaudu 26 miljardit dollarit.

Nimelt selgus avaldatud esimese kvartali tulemustest, et Philip Morrise sigarettide müük vähenes 5,3%, suurim oli langus Jaapani, Venemaa ja Saudi Araabia turul. Analüütikud olid oodanud küll langust, ent mitte nii tõsist. Eelmise aasta esimeses kvartalis olid Philip Morrise müüginumbrid veelgi nukramad – sigarettide müük kahanes siis aastases võrdluses koguni 11,5%.

Philip Morrise juht Andre Calantzopoulos tunnistas, et Jaapanis oli kasv aeglasem, kui esialgu oodati. „Nüüd oleme jõudnud konservatiivsemate täiskasvanud suitsetajate segmendini, kelle  kasutusharjumuse kujunemine võib vähemalt esialgsel vaatlusel rohkem aega võtta,“ kommenteeris ta.

Morgan Stanley analüütiku sõnul on see kommentaar toonilt varasemast märgatavalt teistsugune. Citi analüütik märkis, et veel veebruaris kõlas juhtkond väga enesekindlalt. „Nüüd kuuleme aga, et Jaapanis nõudlus väheneb... See on palju tähtsam kui vähenev maksumäär.“

Wells Fargo analüütik Bonnie Herzog märkis aga, et ettevõte siseneb „rohkem arenenud faasi“ ning see ei vähenda globaalseid kasvuväljavaateid.

Philip Morris on välja käinud „suitsuvaba tuleviku“ loosungi koos enda kuumutamisel põhinevatel IQOS-seadmetega. Praegu oodatakse otsust USA toidu ja ravimite ametilt (FDA), kes lükkas jaanuaris tagasi väited, et IQOS tubaka kuumutamise seadmed on tavalistest sigarettidest tervislikumad.

Ettevõte on viimastel aastatel panustanud e-sigarettide müügile, ent siingi pole suudetud käibenumbreid üles vedada. Käibest vaid 3% moodustas e-sigarettide müük ning äri pole läinud nii hästi käima, kui ettevõtte ise lootis, teatas Philip Morris börsiteate vahendusel.

IBM                                                                                                                                

IBMi aktsiad langesid pärast tulemusi 7,5 protsendi jagu, kuigi esimese kvartali tulemused ületasid enamiku analüütikute ootusi. Kuid pettumuse valmistasid kasumimarginaalid, mis jätsid õhku küsimuse, kuivõrd edukalt läheb teenusteäri ümberpööramine.

Käive kasvas 5 protsenti. 19,1 miljardi dollarini, näidates kasvu teist kvartalit järjest pea kuueaastase kahanemise järel. Paranemine tuli aga peamiselt nõrga dollari mõjudest. Wall Street oli oodanud 18,8 miljardi dollari jagu käivet. Ärikasumi marginaalid langesid 0,7 protsendi jagu 43,2 protsendini.

„Üksus, mis jääb peamiseks kütuseks IBMi mootoris käesolevasse aastasse liikudes, mis moodustab ligikaudu 50% käibest ning kasvab kahekohaliste numbritega," kirjeldas Daniel Ives, GBH Insighti tehnoloogiaüksuse juht tähelepanu IBMi paljulubavale tarkvara ja pilveteenuste müügile, kuid sellegipoolest ei jäänud turg segmendi 10 protsendise tootlusega rahule.

Netflix

Netflixi aktsia rallile andsid teisipäevased tulemused veelgi kütust juurde. Maaklerifirmad tõstsid hinnasihte, neist kõige julgem oli JP Morgan, kes prognoosib hinnaks 385 dollarit. Reedese seisuga kauples aktsia kergelt üle 330 dollari piiri.

Kokku sai Netflix esimeses kvartalis 7,4 miljonit uut tellijat, võrreldes analüütikute oodatud 6,5 miljoni uue tellijaga. Samuti lisas positiivsust juhtkonna prognoos, et teises kvartalis oodatakse 6,2 miljonit uut tellijat, mis on tervelt miljon rohkem, kui analüütikud seni oma prognoositabelites olid arvestanud.

S&P 500 firmade seas on tegu selle aasta kõige suurema tõusjaga. Aasta algusest on aktsia kerkinud 73 protsenti, ühe aastaga on aktsia hinnale lisandunud 132 protsenti.

„Me usume, et Netflixi laiahaardeline sisu maksab suurepäraseid dividende kasutajate lisandumise toel,“ kirjutas RBC Capitali analüütik Mark Mahaney.

Analüütikute sõnul võidab ettevõte ühtlasi lepingutest internetiteenuse pakkujatega, kes pakuvad Netflixi teenust koos enda pakettidega. USA turul tehakse koostööd T-Mobile'i, Verizoni, Altice USA Cablevisioni, Cox Communicationi ja Comcastiga. Sarnast koostööd tehakse Belgias Proximuse ja Prantsusmaal SFR Altice’iga, kirjutab Reuters.

46st Netflixi katvast analüütikust annab 26 ostusoovituse või kõrgema, 17 soovitab hoida ning 3 müüa. Keskmine hinnasiht on 342,5 dollari peal.

Baltikalt ligi miljon miinust

Aasta esimese kolme kuuga ulatus Baltika kahjum pea miljoni euroni, täpsemalt 982 000ni. Aktsia hind reageeris 7protsendise langusega.

„Jaanuari heale müügile järgnes läbi aegade nõrgim veebruari tulemus, mille põhjustas eelkõige kliendikülastuste oluline langus ja seda eriti Leedu turul. Märtsis tõid erinevad kampaaniad külastajad taas poodidesse ning müügitrend paranes,“ teatas juhatus.

Rõivafirma käive kahanes kokku 3,8 protsenti, 10,3 miljonile eurole. Summast 8,1 miljonit eurot andis jaemüük, mis kahanes eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 5%.

Nafta kallineb

Nafta hind jõudis lõppenud nädalal viimase nelja aasta kõrgeima tasemeni ja see aitas ühtlasi ka naftafirmade aktsiatel kallineda, S&P 500 indeksi energiasektor on aprillis kallinenud 9 protsenti. Hiljutisele tõusule on hoogu juurde andnud geopoliitilised riskid – olgu selleks Venezuela majanduslangus või sanktsioonide võimalik kehtestamine Iraanile.

Reedese seisuga maksis Brenti nafta 73,31 dollarit barrel. 2017. aasta jaanuaris, mil tootmiskärbetega alustati, maksis Brent 55 dollarit.

Nafta hinna tõus lisab ühtlasi survet ka varemkardetud inflatsioonile, mis Jaapanis küll viimaste numbrite järgi kuidagi tõusta ei taha.

Kallineb ka alumiinium

Alumiinium jõudis teisipäeval viimase seitsme aasta kõrgeimale tasemele, mil Venemaa sanktsioonide järellainetus läbi turgude liikus.

Metall, mida kasutatakse pea kõiges, alates purkidest kuni autodeni, on tõusnud alates Venemaa tootjale United Co. Rusal kehtestatud sanktsioonidest ligi 19 protsenti.

„Inimesed püüavad Venemaa materjali asendada mõne teise riigi omaga. Teatud juhtudel on see võimalik, teistel juhtudel aga mitte,“ ütles Societe Generale'i analüütik Robin Bhar.

Oma kalleimast tipust 2537 dollarit tonni kohta teisipäeval on alumiiniumi praeguseks natuke langenud, 2477 dollarini tonnist.

Hetkel kuum