Facebook, haihtunud miljardid ja paanika – kuidas edasi?

27. juuli 2018, 06:06
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180727/BORS/180729767/AR/0/AR-180729767.jpg
Ainult tellijale

Lisaks sellele, et Facebooki investorite kontolt kadus pooleteist tunniga 44 eurot aktsia kohta ning ettevõtte turuväärtus vähenes tulemuste valguses 150 miljardit ja ettevõte võib mõjutada tehnoloogiasektorit tervikuna, ei soovita analüütikud müügiotsust tehes kiirustada.

Kuigi Facebook suutis võrreldes eelmise aasta sama ajaga teises kvartalis kasumit kasvatada, ei veennud 2 senti oodatust suurem kasum aktsia kohta investoreid – see on analüütikute hinnangul juba hinda sisse kirjutatud. Seejuures vähenesid aga reklaamitulud rohkem kui analüütikud oodanuks ning ka kasumimarginaalid ostusid loodetust kesisemaks. Samuti ei ennusta Facebooki juhtkond midagi head ka selle aasta allesjäänud kuudeks ning nende sõnul käibekasv pigem aeglustub.

Positiivse poole pealt kasvas Facebooki kasutajate hulk võrreldes eelmise aastaga 11 protsenti, kuid ka see number ei pruugi tulevikus enam nii suureks jääda. „On selge, et Facebook keskendub üha enam kvaliteedi arendamisele ning platvormi turvalisuse arendamisele, mis võib ka tulevikus mõjutada negatiivelt nii käibe kui kasutajate arvu kasvu,“ ütles analüütik Colin Sebastian MarketWatchile. „Nüüd hakkab Facebooki väsimus vaikselt ka tulemustesse kohale jõudma,“ märkis ta ja ennustas, et tulevikus jääb ettevõtte käibekasv seniste 50-le protsendile lähenenud numbrite asemel 20 protsendi kanti.

Kuulikindlus kadus

Paljudele investoritele pettumustvalmistavates tulemustes nähakse aga eelkõige fakti, et Facebook pole kuulikindel, nagu vahepealsetest skandaalidest mõjutamata jäänud aktsai hinna pealt tundus. „Tulevikus seistakse silmitsi sellega, kuidas võita taas inimeste usaldust ning meelitada nad platvormile,“ viitas GBH vanenanalüütik Daniel Ives sellele, et andmete väärkasutamine avaldus kolmapäevastes tulemustes.

Samuti seisab ettevõttel ees suur töö kasutajaandmete turvalisuse tagamiseks, et neid ei kasutataks näiteks edaspidi ära valimiskampaaniates valijaprofiili loomiseks. Samuti tuleb võidelda võltskontode loojatega ning valeinfo levikuga ja pärast süüdistusi USA presidendivalimiskampaania mõjutamisest tõestada, et ollakse poliitiliselt neutraalsed.

„Uus Euroopa andmekaitsedirektiiv GDPR sunnib sotsiaalmeediat kasutajate privaatsust austama,“ tõi Morningstari analüütik Ali Mogharabi välja veel ühe Facebooki tulevikus negatiivselt mõjutada võiva faktori. „Enam ei saa Facebooki kõikumisi ainult valuutaerinevustega põhjendada.“

Testib toetuspunkti

Seeking Alpha tehnilise analüütiku Tom Lloydi hinnangul testib Facebooki aktsia aga kolmapäeval avaldatud tulemuste valguses toetuspunkti ning peaks põhjast tagasi põrkama 185 ja 195 dollari vahemikku. „Seejuures on selles vahemnikus hinna sisse arvestatud juba nii suurenevad kulud, väiksem kasum, libauudiste probleem, kui ka trahvid ning üha kerkivad õigusabikulud;“ arvas ta.

Muretsemiseks pole analüütikute hinnangul põhjust siis, kui aktsia hind püsib lähipäevadel 165dollari piirist kõrgemal. Kui se peaks jõudma aga kõrgemale kui 182,53 dollarit ning seda paari päevaga, võib oodata ka edasist tugevat tõusu. „Praegu näitab graafik pigem seda, et tuleviku pärast pole vaja muretseda, muster on sama nagu siis, kui Facebooki aktsia vajus 149 dollari juurde, kuid asus pärast seda uusi tippe vallutama,“ leidis Lloyd.

Fundamentaalse poole pealt nähakse aga tõelist testi 2018. aasta sügisel toimuvates kongressi vahevalimistes. Pärast seda peaks saama täpsemalt aimu, milliseks kujunevad uued regulatsioonid andmete osas ning kuidas need hakkavad tulevikus Facebooki mõjutama.

Väldi paanikat

Võtme teguriks peab Seeking Alpha investeerimisnõustaja Eric Parnell aga praeguses olukorras rahu säilitamist ning edasiste otsuste põhjalikku läbi kaalumist. Tema hinnangul on üldine turu sentiment olnud hetkel tehnoloogiasektori suhtes positiivne, kuid Facebooki tulemused võivad seda lühiajaliselt kõigutada. „Asjad ei ole kindlasti nii head, kui nad tundusid enne Facebooki tulemusi, kuid kindlasti ei juhtu ka midagi nii hullu, kui kolmapäevaste tulemuste taustal ennustatakse,“ leidis Parnell. „Seega ignoreerige hetkel tekkivat negatiivset uudisvoogu ning vaadake, mis tegelikult juhtub,“ soovitas ta.

Samuti soovitab Parnell oodata nendel, kes reaalselt soovivadki erinevatel põhjustel Facebookist väljuda. „Oodake paremat aega, kõige hullem aeg müügiks on siis, kui enamus turuosalisi halbade uudiste taustal paanitseb – kui sa otsustad väljuda, siis mitte paanikalaiena jal,“ märkis ta. „Kindlasti tekib ühel hetkel neid, kes soovivad ostukohta kasutada või kes kahetsevad, et eelmisel korral lühiajalisest soodustusest osa ei saanud,“ viitas ta sellele, et investeeringust on õigel hetkel võimalik väljuda tänasest parema hinnaga.

Mõjutab kogu tehnoloogiasektorit

Facebooki tulemus mõjutab analüütikute hinnangul kogu tehnoloogiasektorit ning seetõttu oodatakse lähipäevadel börsiindeksi Nasdaq täiendavat langust.

Nasdaq 100 indeksit järgiv börsilkaubeldav fond Invesco QQQ Trust annab tavaliselt investoritele aimduse, kuidas tehnoloogiasektori aktsiad tulevastel börsipäevadel liikuma hakkavad, kirjutab CNBC. Nimetatud ETF avanes aga 2protsendilises languses ning sama tegid Nasdaqi futuurid, kaubeldes 0,8 protsendi madalamal.

Tõenäoliselt mõjutavad Facebooki tulemused FANGi (Facebook, Amazon, Netflix ja Google toim.) aktsiaid, mis reageerisid juba pärast tulemuste avaldamist negatiivselt. Nii kukkus Amazon 2,3, Netflixi aktsiad 3 ja Google’i emafirma Alphabeti aktsiad 2,4 protsenti. Facebooki mõju ulatus ka otseste konkurentide Twitteri ja Snapini, mille turuväärtus kukkus 4 protsendi võrra.

„Facebooki tulemused on FANGi investoritele mõru pill alla neelamiseks, eriti kuna ka Netflixi eelmisel nädalal avaldatud tulemused polnud kiita,“ ütles Ives. „Facebooki väljavaated tekitavad muresid ka laiemalt ning võivad ehmatada tehnoloogialembeseid investoreid,“ arvas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. July 2018, 18:16

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing