Rait Kondor • 27. august 2018 kell 20:33

Börs: aktsiaturud tõusevad kaubandussuhete paranemise toel

Valmis autod Fordi autotehase parklas Mehhikos Sao Bernardo do Campos.  Foto: Paolo Whitaker/Scanpix

USA aktsiaturud tegid uue tipptaseme, kui USA ja Mehhiko jõudsid uue vabakaubanduskokkuleppeni, mis vähendas turgude hirmu president Trumpi poolt algatatud kaubandussõja mõju osas.

USA laiapõhjaline börsiindeks S&P 500 tõusis täna 0,77%, jõudes uuele tipptasemele 2896,74 punkti. Tehnoloogiaindeks Nasdaq kerkis 0,91% 8017,90 punktini.

Mehhiko ja USA jõudsid täna kokkuleppele uue vabakaubanduslepingu sõlmimise osas, mis asendab varasemat Põhja-Ameerika vabakaubanduslepingut (nn NAFTA). Nüüd ootab USA valitsus, et vastavale kokkuleppele jõutakse käesoleva nädala reedeks ka Kanadaga. Uue Põhja-Ameerika kaubandusleppe läbirääkimised on kestnud üle aasta ning see on survestanud Mehhiko peeso ja Kanada dollari hinda USA dollari suhtes. Kui vahepeal oli Mehhiko peeso aastaga langenud dollari vastu 15%, siis enne tänast oli Mehhiko peeso aastane langus USA dollari suhtes olnud 5,3%. Kanada dollar on aastaga langenud USA dollari suhtes 4,2%.

Uus kokkulepe, mis suures osas mõjutab autotööstust, aitas tõsta täna USA autotootjate aktsiaid, kui General Motorsi aktsia tõusis4,8%, Fordi aktsia 3,2% ning Fiat Chrysleri aktsia samuti 4,8%. Uue riikidevahelise kaubanduskokkuleppe toel tõusid ka autoosade tootjate aktsiad, kui Goodyear Tire & Rubber’i aktsia tõusis 3,4%, BorgWarner aktsia samuti 3,4% ning Kanada autoosade tootja Magna Internationali aktsia 4,8%.

USA börsil kauplev Mehhiko aktsiate indeksfond (sümbol EWW) tõusis täna 2% 52,22 dollarini.

Maailma suurima börsifirma Apple’i aktsia kerkis täna 0,8% 217,86 dollarini, tehes kõrgeima päeva lõpu hinnataseme. Bloombergi uudisteagentuur kirjutas täna anonüümseks jääda soovivatele Apple’i töötajatele viidates, et Apple plaanib septembris avalikustada kolm uut iPhone’i mudelit, mis põhiomadustelt jäävad eelmise iPhone X-iga sarnaseks, kuid valikusse tuleb ka uus odavama hinnaklassiga telefon.  

Eile uue graafikakaardi turule toomisest teavitanud AMD aktsia kerkis täna päeva lõpuks 5,3%, olles vahepeal päeva sees ka üle 10% plussis.

Tesla aktsia langes täna 1,1% 319,27 dollarini peale seda, kui teatas, et loobub ideest firma börsilt ära viia.

Hetkel kuum