Rait Kondor • 9. oktoober 2018 kell 18:02

Itaalia majandusminister rahustas investoreid

Itaalia peaminister Giuseppe Conte (vasakul) ning Itaalia majandusminister Giovanni Tria (paremal) Itaalia parlamendi alamkojas 6. juunil 2018. aastal. EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI  Foto: RICCARDO ANTIMIANI

Itaalia majandusminister Giovanni Tria ütles teisipäeval, et valitsus teeb kõik, mis vaja, et taastada turgude stabiilsus, juhul kui praegune turgude rahutus peaks finantskriisiks üle kasvama, vahendas Reuters. Samuti kutsus Tria üles pidama rahulikumat dialoogi seoses valitsuse eelarveplaaniga.

Eelmisel nädalal seadis Itaalia valitsuskoalitsioon järgmise aasta riigieelarve defitsiidi eesmärgiks 2,4% sisemajanduse kogutoodangust (SKT-st). Kuna defitsiit tuleb kolm korda kõrgem, kui oli eelmise valitsuse poolt plaanitud, tegi see investorid ärevaks ning tingis terava kriitika Euroopa Komisjonilt. Itaalia peamiseks probleemiks eelarvedefitsiidi juures on asjaolu, et riigi võlatase on üks suuremaid Euroopas, jäädes alla vaid Kreeka võlatasemele.

Tria ütles teisipäeval parlamendikomisjoni ees esinedes, et kartused järgmise aasta eelarvedefitsiidi osas on asjatud. Siiski kinnitas ta, et juhul kui intressivahe Itaalia 10-aastase võlakirja ning võlakirjaturu baasintressi võrdluseks oleva Saksamaa 10-aastase võlakirjaga läheb liiga suureks, siis astub valitsus vajalikke samme, mis intressivahe taas allapoole tooks.

„Kui peaks lahvatama finantskriis, teeb valitsus seda, mida ta peab tegema, nii nagu tegi Draghi,“ ütles Tria, viidates Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi sõnadele 2012. aasta augustis, milles lubas teha ükskõik, mida vaja, et päästa euro.

Vähemalt esialgu Tria sõnad turge ei rahustanud, sest Itaalia valitsuse 10-aastase tähtajaga võlakirja intress jõudis viimase nelja ja poole aasta tippu, nii et võlakirja intress jõudis 312 baaspunkti (3,12%) võrra kõrgemale, kui Saksamaa valitsuse sama tähtajaga võlakirjal. Päeva lõpuks turg siiski rahunes, nii et võlakirjade intressivahe langes 297 baaspunktini. Itaalia aktsiaturg tõusis täna 1,1%, olles enne seda veidi rohkem kui nädalaga langenud 8,4%.

Tria sõnul ei olnud varasemate valitsuste strateegia võlakoormust leevendada tõhus ning tema sõnul on Itaalial nüüd vaja teha rohkem, et kiirendada majanduskasvu ning suurendada tööhõivet. Samuti soovib ta Euroopa Komisjoniga pidada konstruktiivset dialoogi.

„Meil tuleb Euroopaga konstruktiivne arutelu, kus me saame näidata selle valitsuse kasvustrateegia tugevatel alustel olevaid põhjuseid,“ lisas Tria.

Itaalia valitsuse sõnul võimaldab puudujäägis olev riigieelarve suurendada järgmise aasta majanduskasvu 1,5% peale ning 2020. aastal 1,6% peale ja 2021. aastal 1,4% peale. Need näitajad on Itaalia viimaste aastate kasvutempot arvestades suhteliselt kõrged näitajad, sest veel 2016. aastal oli Itaalia majanduskasv 0,9% ning 2015. aastal küündis see vaevalt 1%-ni.

Itaalia riigivõlg on 131% SKT-st ning uus Itaalia valitsus prognoosib uue eelarveprogrammiga võlataseme allapoole toomist 126,7%-ni SKT-st 2021. aastal.

Hetkel kuum