Ken Rohelaan • 27 detsember 2018

Nissani juhile sajab selga uusi süüdistusi

Nissani kontserni endine juht Carlos Ghosn vahistati eelmisel nädalal juba kolmandat korda süüdistusega ettevõtte raha kasutamises isiklikus tarbeks. Ghosn võis raha kasutada Saudi Araabia ärimehele maksmiseks, et ise pääseda rahalistest raskustest, kirjutab Reuters.

Väidetavalt on kolmandat korda vahistatud Nissani kontserni endist juhti Carlos Ghosni aidanud rahaliste raskuste lahendamisega üks saudiaraablane.  Foto: EPA

Tokyo prokuratuuri teate järgi üritas Ghosn 2008. aasta oktoobris siluda rahalist kaotust, mille ta oli swap-tehingutega saanud ja mis ulatus 1,85 miljardit jeeni ehk ligi 14,7 miljoni euroni.

Üks isik aitas korraldada akreditiivi (rahvusvahelises kaubanduses levinud arveldusviis, kus pank võtab endale tagasivõtmatu kohustuse maksta kauba, teenuse vms eest) Ghosni ja selle isiku nimele, kes pärast sai siis 2009–2012 neljas osamakses 12,9 miljonit eurot raha Nissanilt.

Ghosn oli prokuratuuri väitel üritanud oma kaotatud raha katteks Nissanilt ka otse abi saada.

Kas saud aitas Ghosni?

Kaks allikat, kes on kursis Nissani sisejuurdlusega Ghosni kohta, väitsid väljaandele, et Ghosni aidanud isik oli Saudi Araabia ühe suurima konglomeraadi E. A. Juffali and Brothersi asejuht ning Saudi Araabia keskpanga juhatuse liige Khaled Al-Juffali.

Juffali on suuromanik ka ettevõttes Al-Dahana, kellele kuulub piirkonnas asuvast peakorterist Nissan Gulf pool. Teine pool ettevõttest kuulub Nissan Motorile.

Juffali keeldus teemat kommenteerimast.

Ghosni Tokyos tegutsev advokaat Motonari Otsuru ei olnud teema kommenteerimiseks kättesaadav. Ghosni perekonna esindaja keeldus teemat kommenteerimast.

Seni on meedias väidetud, et Ghosn ei ole oma advokaadi sõnul isiklikke rahakaotusi Nissanile üle kandnud. Ta olevat uurijatele väitnud, et neli sissemakset olid tehtud seaduslikel äriotstarvetel, nende hulgas preemia Saudi Araabias Nissani edasimüüjate probleemide lahendamise eest.

Hetkel kuum