Rait Kondor • 3. jaanuar 2019 kell 20:59

OPEC-i riigid langetasid detsembris järsult nafta ammutamise mahtu

Naftapuurimisalus QMS Gladiator Abu Dhabi Rahvusvahelisel Naftanäitusel ja -konverentsil 13. novembril 2018. aastal.  Foto: EPA-EFE/ALI HAIDER

OPEC-i riikide naftatoodang langes detsembris novembriga võrreldes 460 000 barreli võrra päevas, mis on suurim kuine langus alates 2017. aasta jaanuarist, vahendab Reuters.

Reutersi poolt koostatud uuringu järgi ammutasid 15 OPEC-i (Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon) liikmesriiki eelmise aasta detsembris 32,68 miljonit barrelit naftat päevas, mis on 460 000 barreli võrra päevas vähem, kui see oli novembris.

Toodangu langetamise taga olid Saudi Araabia ning mõned selle liitlased, sest ametlik OPEC-i kokkulepe nägi tootmismahu kärpimist ette alates 2019. aasta jaanuarist.

Eelmise aasta detsembris leppisid OPEC, Venemaa ning veel mõned OPEC-i välised riigid kokku, et vähendavad naftakaevandamist 2019. aastal 1,2 miljoni barreli võrra päevas. OPEC-i osa sellest on 800 000 barrelit päevas.

See kokkulepe sündis vaid mõned kuud pärast seda, kui OPEC-i riigid olid otsustanud tootmismahte tõsta. Tookord sündis naftatoodangu tõstmise otsus seoses oodatavate USA Iraani-vastaste sanktsioonidega, mis jõustusid 2018. aasta novembris. Kuna sanktsioonid olid aga oodatust leebemad, siis nägid naftatootjad, et majanduskasvu aeglustumise ning USA naftatoodangu suurenemise tingimustes ähvardab turgu nafta liiga suur pakkumine ning sellest tulenevalt tehti detsembris ka kaevandusmahtude langetamise otsus.

Nafta hind on oktoobris tehtud viimase nelja aasta tipptasemest 86 dollari peal langenud nüüdseks 56 dollarini barrelist (Põhjamere Brenti toornaftasegu).

Detsembris oli suurim kärpija Saudi Araabia, mis vähendas nafta ammutamist 400 000 barreli võrra päevas. Saudi Araabiale järgnes mahtude vähendamise osas selle liitlane Araabia Ühendemiraadid.

Täna on Brenti toornaftasegu kerkinud 1,9% 55,96 dollarile barrelist ning Lääne-Teksase naftasegu on tõusnud 1,2% 47,11 dollarile barrelist.

Hetkel kuum