Anu Lill • 21 jaanuar 2019

Tõnu Palm: üllatav, et Hiina majanduskasv nii vähe aeglustus

Luminori ökonomist Tõnu Palm ütles, et Hiina majanduse kasvutempo aeglustus vaid marginaalselt ja riigil jätkub kasvukiirust veel küllaga. Alljärgnevas kommentaaris analüüsib ta Hiina praegust majandusolukorda põhjalikumalt.

Luminori ökonomist Tõnu Palm.  Foto: Andras Kralla

Arvestades kaubandustõrgete märkimismäärset jahutavat mõju viimastel kuudel Hiina töötleva tööstuse kindlustundele, aktsiahindadele aga ka näiteks kaubaekspordi (2018. aasta detsembrikuu) näitajatele, oli Hiina avaldatud SKT aastakasvu kõigest marginaalne aeglustumine möödunud aasta viimases kvartalis 6,4 protsendile pigem veidi üllatav. Kui 2017. aastal küündis Hiina majanduskasv kokku 6,9 protsendini, siis möödunud aastal aeglustus see aasta kokkuvõttes kõigest 6,6 protsendini. Maailma majanduse suuruselt teise majanduse kohta on seda kasvukiirust jätkuvalt küllaga. Üha rohkem on samas märke majanduse jahtumisest ja need riskid sõltuvad paljuski kaubandusläbirääkimiste edasisest kulgemisest ja ka majanduskoostööst teiste riikidega laiemalt.

Majanduse aeglustumise trend on jätkunud Hiinas seni mõõdukas tempos, saades tuge tempokast kahekohalisest laenukasvust ja ka majanduse stimuleerimise meetmetest.

Senisest mõõdukamale tempole viitab muude näitajate kõrval näiteks rahamassi (M2) kasvu aeglustumine 2016–2017. aasta kahekohalistest numbritest möödunud aasta detsembriks 8 protsendile aastase perioodi jooksul (a/a). Samuti on tähelepanuväärselt vähenenud positiivne lõhe investeeringute ja majanduskasvu tempode vahel. Nimelt kui perioodil 2010–2014 ületas ca 20protsendine investeeringute aastakasv veel märkimisväärselt majanduskasvu (pea kahekordselt), siis tänaseks on kasvutempod juba võrreldavad. Viimane statistika viitab kõigest 6protsendisele põhivara investeeringute arengule, mis ei ole enam sedavõrd stimuleeriv kui varem.

Hiina majanduskasv tugineb täna ootuspäraselt üha rohkem sisenõudlusele, mistõttu mitu majanduse stimuleerimise meedet on suunatud eratarbimise ja investeeringute toetamiseks.

Möödunud aastal alandati näiteks laenupakkumise toetamiseks krediidiasutuste kapitalinõudeid ja ka intresse. Ühtlasi langes eraisikute tulumaksumäär.

Kokkuvõttes jätkas jaemüük novembris-detsembris üle ootuste tempokalt (ca 8 protsenti a/a). Samas eraisikute automüügi pöördumine detsembris kergesse 4protsendisesse langusesse (–4,1 protsenti a/a jaanuar-detsember 2018) viitab suure tõenäosusega eesseisvatele täiendavatele meetmetele, toetamaks vajaduse korral ka eratarbist (sh autoturgu).

Seniks on Hiina ametivõimud teatanud võimalikest meetmetest alandada sellel aastal eeskätt väikeettevõtete ja tööstusettevõtete maksukoormust. Lisaks soodustatakse omavalitsuste laenamist võlakirjaturult. Kokku viitab senine areng majanduse stimuleerimise jätkumisele ja selle taustal pigem eesseisvale mõõdukale Hiina majanduskasvu aeglustumisele eeldusel, et kaubandustõrked maailma suurmajanduste vahel leiavad olulistest küsimustes ka lahenduse. Seniks kasvuriskid ja keskkonna määramatus püsib soovimatult kõrge ja see mõjutab negatiivselt investeerimise kliimat.

Hiina majanduskasvu kohta loe veel siit.

Hetkel kuum