Anu Lill • 29 jaanuar 2019

Tesla suuraktsionär lukustas oma investeeringu kasumi

Saudi Araabia kroonprints Mohammad Bin Salmani vastu protestija  Foto: AFP / Scanpix

Jaanuaris külmutas Saudi Araabia kroonprintsi kontrollitav fond 2,9 miljardi dollari väärtusega aktsiapaki Teslas, et lukustada senise investeeringu kasum, kirjutab Financial Times.

17. jaanuaril maandas kroonprints Mohammed Bin Salman kontrolli all olev Saudi Public Investment Fund oma riski Teslas hinnatasemel 347,26 dollarit aktsia kohta. Kuigi fond omab endiselt 4,9% Teslast, on 2,9 miljardi dollari väärtuses aktsiapakk portfellis külmutatud, mis tähendab, et aktsia hinna muutuse korral fond kahju ega kasu ei saa.

Saudid ostsid Tesla aktsiaid möödunud aasta kevadel börsilt ajal, kui aktsiahind jäi alla 300 dollari, seega riskimaanduspositsiooni avamise ajaks oli investeeringu väärtus kasvanud ligi 15%. Rakendatud riskimaandustehing tähendab, et fondil on samas aktsias ja samas suuruses nii ostu- kui ka müügipositsioon.

Financial Times teatas mullu augustis, et Saudi Public Investment Fund on omandanud 4,9% osaluse Teslas, olles sellega TOP 5 aktsionäride hulgas. Vaid minutid pärast seda, kui väljaanne oli investeeringu avalikustanud, andis autotootja tegevjuht Elon Musk oma kurikuulsas Twitteri-postituses teada Tesla börsilt äraviimise plaanist, põhjustades sellega kuudepikkuse kriisi. Muski väide, et tal on tagasiostu toetus olemas 420 dollari tasemel, tekitas Tesla aktsia hinna suure tõusu, tekitades suuri kahjumeid lühikeseks müüjatele.

Siis väitis Tesla juht, et Saudi Araabia oli olnud valmis väljaostukava teostama, andes talle kindluse, et tal oli "rahastamine tagatud". Ameerika Ühendriikide väärtpaberi- ja börsikomisjon nõudis siiski Muskilt "valeandmeid sisaldava eksitava avalduse" eest välja 20 miljoni dollari suuruse trahvi ja sundis ta firma juhatuse esimehe kohalt maha astuma.

Riski maandamine on osutunud vägagi õigeaegseks. Päev pärast seda langes Tesla aktsia hind järsult pärast Muski teadet, et ettevõte koondab 7% oma tööjõust. Aktsia hind on sellest ajast alates langenud umbes 15 protsenti. Saudi Araabia ja JPMorgan Chase pank, kus tehing tehti, ei nõustunud kommentaari andma.

Tesla aktsia on olnud lahinguväli lühikeseks müüjate ja nende vahel, kes usuvad Muski visiooni, mis tähendab, et iga tema avaldatud infokild – sealhulgas Twitteri-säuts – võib panna aktsiaid metsikul kombel ükskõik kummas suunas liikuma.

Saudi Araabia ja riigi juht, kroonprints Mohammed Bin Salman said alles hiljuti rahvusvahelise tähelepanu keskpunktiks ajakirjaniku Jamal Khashoggi mõrva tõttu oktoobris Istanbulis asuvas Saudi konsulaadis. Kui Elon Muskilt küsiti paar nädalat pärast vahejuhtumit, kas autotootja võtaks tapmise järel Saudi Araabiast täiendavaid investeeringuid, ütles Musk: "Ilmselt mitte."

Tesla aktsia hind on praegu 296 dollarit. Homme avaldab autotootja oma 4.kvartali majandustulemused. Investorid loodavad teist järjestikust kvartalikasumit, kuid väiksemat kui kolmandas kvartalis.

Hetkel kuum