investor Toomas • 20. november 2015 kell 11:15

Investor Toomas: minu portfelli ei võta ussi- ega püssirohi

Püssirohi investor Toomase portfelli ei võta.  Foto: EPA

Võtan äsja lõppenud tulemuste hooaja enda jaoks kokku tõdemusega, et kuigi kohati on nurisemiseks põhjust, siis üldjoontes on portfelli tervis tugev ning habras makrokeskkond ei ole minu aktsiaid seni veel pessimismiga nakatada suutnud.

Esimesena avaldas minu portfelli kuuluvatest ettevõtetest oktoobris tulemused USA tehnoloogiahiid Microsoft, mis suutis mullusega võrreldes puhaskasumit kasvatada ja lõi ka analüütikute ootusi. Rõõm oli seda suurem, et enne seda on ettevõte tulemused pigem soovida jätnud ning olin juba mõnda aega kaalunud aktsiast sootuks loobuda.

Viimaste tulemuste põhjal on minu optimism aga oluliselt taastunud, sest ettevõte teeb selgeid edusamme tarkvara- ja pilveteenuste segmendis. Ajal, mil personaalarvutite turg just ülearu ei hiilga, on see kindlasti julgustav märk ning sama meelt paistab olevat ka turg – alates tulemuste avalikustamisest on aktsia tõusnud 14%.

Hirmu külvab iPhone

Väga hästi läks ka minu portfelli teisel tehnoloogiaaktsial Apple’il, mille uus nutitelefon osutus taas tõeliseks müügihitiks. Hoolimata börsifirma kosmilistest rahavarudest ning väga headest tulemustest heidutab analüütikuid aina enam ettevõtte sõltuvus iPhone’i edust. Kuu ajaga on õunafirma aktsia tõusnud ligi 5%.

Jah, USA tehnoloogiasektor tegi meele rõõmsaks, kuid häbeneda ei tule ka kodubörsi ettevõtete pärast. Tallinna Vee puhaskasum kolmandas kvartalis küll vähenes ja konkurentsiametiga peetava tariifivaidluse järgmistes vaatustes võib oodata kohtukulude kasvu, kuid usun, et see pole piisav põhjus tuleval aastal dividendide kallale minna.

Kui Tallinna Vee aktsia ongi pigem igav dividendiaktsia, siis Olympicu tulemused lõid nii minu kui ka kohalike pankade analüütikute ootusi. Börsifirma käive kasvas kolmandas kvartalis aastaga ligi 5% ja kasum suurenes samal ajal pea 13%. Aktsia seisab siiski endiselt jonnakalt paigal ja on aasta algusest kerkinud tagasihoidlikud 4%.

Seda on siiski oluliselt rohkem kui Apranga aktsia, mis on aasta alusest ligi 1% võrra miinuses. Leedu rõivamüüja kasum vähenes kolmandas kvartalis küll 11,2% võrra, kuid see-eest on börsifirma jaekäive tugevas kasvutrendis.

Murepilved Norrast

Kõige nutusem oli läinud kvartalis pilt aga hoopis minu kahele Norra positsioonile – lõhekasvataja Leroy Seafoodi ja Põhjamaade suurima naftakontserni Statoili jaoks. Tõsi küll, ega ma paremat oodanudki. Et Statoili kasum kukkus mullusega võrreldes ligi 60% võrra ja naftaturu väljavaated pole vahepeal paranenud, otsustasin, et uusi aktsiaid praegu ostma ei torma ning rahuldun enam kui 5% suuruse dividenditootlusega.

Üsna sarnaseid dividende on oodata ka Leroy Seafoodilt, mille tulemusi kammitsesid läinud kvartalis endiselt olulise sihtturu Venemaa kaubandussanktsioonid, kalatäide levik osas kalakasvatustes ning nõrgast kroonist tulenev söödakulude kasv. Pikas vaates aga ei midagi hullu – nõudlus kvaliteetse kala järele on maailmaturul tõusutrendis ning ettevõtte bilanss minus ühtki ohutuld ei süüta.

Rõõmustav oli näha ka, et vaikselt hakkab vee alt välja tulema minu Berkshire Hathaway positsioon – Warren Buffetti ettevõtte puhaskasum kasvas rekordilisele 9,43 miljardile dollarile ja mullu sama perioodiga võrreldes kahekordistus.

Hetkel kuum