investor Toomas • 26. jaanuar 2016 kell 7:00

Investor Toomas: tõehetk on tulekul

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Eelmise tulemuste hooaja võtsin kokku bravuurika avaldusega, et minu portfelli ei võta ussi- ega püssirohi, ent alanud neljanda kvartali tulemuste hooaeg teeb siiski meele rahutuks.

Seda enam, et vaevalt sai 2016. aasta pihta hakata, kui aktsiaturud üle maailma kukkusid nagu homset polekski. USA börsi jaoks oli 2016. aasta algus koguni halvim start pärast suurt depressiooni. Ehkki keegi ei oska öelda, kas, ja kui, siis mis mahus langus jätkuda võiks, ollakse selle tekkepõhjustes siiski valdavalt üksmeelel.

Nii paistabki mulle meediapildi ja pankade analüüside põhjal, et maailma majanduses polegi ühtki probleemi, millele ei saaks põhjenduseks tuua nafta pöörast hinnalangust, Hiina majanduse aeglustumist või viidata keskpankade lõpukorral püssirohule. Häda on aga selles, et selle teadmisega pole minusugusel väikeinvestoril suurt midagi peale hakata.

Vaatasin krahhi nõutult pealt

Saan küll kaks kätt taskus pealt vaadata, kuidas nafta hind täna 10% võrra kukub ja homme samavõrra tõuseb, vedades ühtlasi enda järel üles-alla tervet plejaadi aktsiaid, kuid pikaajalise seisukoha kujundamine sedavõrd volatiilses keskkonnas on erakordselt keeruline. See on ka põhjus, miks ma olen vähemalt esialgu rapsimist vältinud ja jäänud enda pikaajalisele strateegiale truuks.

See tähendab, et ma püüan end tagasi hoida emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Mis aga ei tähenda, et ma oma positsioonidest ilmtingimata kümne küünega kinni hoian ning kui investeerimisotsus paistab mulle tagantjärele vale, on mul müügi sooritamiseks PIN-kalkulaator käeulatuses.

Praegu paistab portfell kuulikindel

Olen mõttes viimast korrektsiooni isegi tänanud, sest see oli minu portfelli jaoks omamoodi lakmustest, mis näitas kätte aktsiad, kus võiks esimeses järjekorras kasumi võtmisele mõelda. Üsna suure amplituudiga kõikusid näiteks Microsofti ja Apple’i positsioonid, samal ajal kui suurepärane dividendiaktsia Leroy Seafood tagas rahuliku une ka börsipaanika haripunktis.

Kokkuvõttes on minu portfell alates aasta algusest langenud 2,6% võrra ning paberil olen vähem kui kuuga ligi 6000 euro võrra vaesemaks jäänud. Nii USA aktsiate käekäiku peegeldav S&P 500 börsiindeks kui ka Euroopa börside vereringet peegeldav Stoxx Europe 600 indeks on samal ajal eurodes arvestatuna langenud ligi 8,1%. Seega olen vähemalt esialgu turge mitmekordselt löönud.

Et makrokeskkonna mõjudega paistab portfell praegu üsna kenasti toime tulevat, pöörangi alanud tulemuste hooajal tähelepanu pigem üksikutele positsioonidele. Kuna üldine trend turgudel kisub endiselt järjekindlalt allapoole, siis nigelate majandustulemuste korral ma kasumivõtmisega pikalt viivitada ei kavatse.

Hetkel kuum