Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: ärge tülitage mind turu ajastamisega

30. september 2016, 15:15
Börs
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160930/INVESTOR/160929663/AR/0/AR-160929663.jpg

Suur hulk inimesi on saanud rikkaks erinevate turu ajastamise strateegiate müügiga klientidele. Kui keegi peaks tulema ja hakkama mulle mingit sarnast toodet müüma, siis ma juhataks nad kohe uksest välja.

Aktsiaturgude ajastamine ehk põhjast ostmine ja tipus müümine on investeerimismaailma Püha Graal ja aegade jooksul on loendamatu hulk investoreid, petiseid ja muidu “kavalpäid” üritanud enda meetodit kõige paremaks, efektiivsemaks ja/või tulusamaks kuulutada. Fakt on aga see, et kellelgi pole õnnestunud ideaalset turu ajastamise metoodikat välja töötada ja tegelikult, vaadates uuringuid, siis pole see isegi niivõrd oluline.

Tuleb välja, et aktsiaturult sisse ja välja hüpates kannatab investeeringu pikaajaline väärtus. Üks hea näide on Seattle’is baseeruv investeerimisfirma Merriman, mille asutaja Paul Merriman ja hiljem tema poeg Jeff-Merriman Cohen kasutasid aastakümneid kvantitatiivseid mudeleid pidevalt aktsiate ja fondiosakute ostmiseks ja müümiseks.

Ajapikku veensid erinevad teadusuuringud isa ja poega loobuma oma senisest turuajastamise strateegiast, selgub ühest mõne aasta tagusest Wall Street Journali artiklist. Nad hakkasid vähem kauplema, keskendusid madalamate haldustasudega fondidele ning panustasid rohkem üldisele turule. Tuli välja, et investeerimisfirma uus strateegia oli nii firma kui ka nende klientide jaoks tulusam.

Investeerimisfirma Charles Schwab tegi 2013. aastal ühe huvitava uuringu, milles võrreldi lihtsalt turule investeerimist turu ajastamisega. Põhimõte oli lihtne – viis hüpoteetilist investorit investeerisid 20 aasta jooksul (1993-2012) iga aasta alguses saadud 2000 dollarit erineva strateegia alusel S&P 500 indeksisse.

Tasub kohe hakata investeerima

Esimene strateegia nägi ette, et investor tabas iga aasta täiesti perfektselt tolle aasta turu madalpunkti ja investeeris just siis enda 2000 dollarit. Teine strateegia nägi ette lihtsalt aasta esimesel kauplemispäeval kohe raha investeerimise indeksisse. Kolmas investor jagas 2000 dollarit 12 võrdseks osaks ning investeeris iga kuu. Neljas investor tabas vastupidiselt esimesele iga kord ära tolle aasta turu kõrgpunkti ja investeeris just siis kõik oma 2000 dollarit. Viies investor hoidis oma investeeringud sularahas ning tootluse arvutamiseks kasutati USA 10aastase valitsusvõlakirja tootlust.

Võitja on mõistagi selge - esimene investor, kes tabas iga aasta kõik põhjad ja kelle investeering oli 20 aastaga kasvanud 87 004 dollarile. Üllatav on aga see, et teine investor, kes investeeris kohe aasta alguses kogu oma raha, ei jäänud üldse palju maha. Tema hüpoteetiline portfell oli pärast 20 aastat 81 650 dollarit ehk vaid 5354 dollarit väiksem kui ideaalsel ajastajal.

Iga kuu võrdselt panustamise strateegia tuli kolmandaks 79 510 dollariga ning turu tippudesse investeerides oli portfelli suurus pärast 20 aastat 72 487 dollarit. Konkurentsitult kõige kehvem variant oli istuda sularaha investeeringutes, mille portfell oli lõpuks väärt vaid 51 291 dollarit.

See uuring tõestab ilmekalt, et isegi kui sul õnnestub ideaalselt iga põhi ära tabada, siis tootluste vahe kohe investeerimisega ei ole märkimisväärselt erinev. Siin uuringus polnud kahjuks arvesse võetud võimalust tipus aktsiaid müüa ehk kogu aja vältel oldi aktsiatesse investeeritud.

Kõik eelnev siiski kinnitab minu veendumust, et aktsiad on pikaajalisele investorile nagu mina ideaalne varaklass ja pole paremat aega investeerimiseks kui praegune.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2016, 06:55
Otsi:

Ava täpsem otsing