investor Toomas • 16. märts 2017 kell 13:15

Investor Toomas: supertootlus Indiast

India naised joonistavad riigipüha puhul riigilippu.  Foto: EPA

Äripäeva peadirektor Igor Rõtov soovitas mul investeerida Indiasse, sest ta ise on teeninud sealt märkimisväärset tootlust.

„Panin eelmise aasta lõpus veerand oma kolmandast sambast Franklin India Fundi,“ rääkis mulle Rõtov. „Oma investeeringult olen teeninud ligi 30 protsenti,“ rõõmustas ta.

Oma investeerimisotsust põhjendas Rõtov mulle sellega, et fond liigub India börsiindeksiga enam-vähem korrelatsioonis. „Tegemist on suure ja dünaamilise kasvava turuga, mis on globaalses meediapildis väga vähe kajastatud,“ märkis Rõtov. „Seal on muidugi omad suured riskid, kuid eelis on see, et India on erinevalt Hiinast ja Jaapanist vähem mõjutatud globaalsetest kõikumistest ning erinevalt Hiinast ja Venemaast on tegu siiski turumajandusega.“

India börsiindeks vallutab tippe  

Rõtovi sõnul kaalus ta investeerimispiirkonda valides ka Hiinat, Brasiiliat ja Mehhikot ning nende taustal tundus India talle lihtsalt kõige huvitavam. „Psühholoogiline pluss on veel see, et Indias pole olnud suuremaid jamasid,“ rääkis ta. „Minu hüpotees on, et India aktsiad on alahinnatud, sest turg pole globaalselt hetkel „in“ – ühel hetkel ta võib selleks saada ja seda tahaks ennetada,“ argumenteeris Rõtov.

Eestis vähepopulaarne

Rõtovi õhin tekitas huvi ka minus, niisiis otustasin Indiat veidi lähemalt uurida ning valisin alustuseks LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi numbri. Tahtsin teada saada, kui populaarne India üldse eestlaste hulgas on ning kuidas saaksin oma raha soovi tekkimisel sinna paigutada.

Kuulsin Vallikivilt, et kuigi India on kiirelt arenev majandus, on investeerimishuvi Eestis sinna küllaltki leige. „Varem, kui BRIC-mõiste oli populaarne, siis investeeriti sinna BRIC-fondide kaudu,“ rääkis Vallikivi. India populaarsust näiteks 2014. aastal kinnitab ka fakt, et sealne BSE Sensex indeks kerkis toona rohkem kui 37 protsenti.

Praegu aga suunatakse oma raha peamiselt Indiaga seotud ETFidesse. Populaarsemad ETFid on Vallikivi sõnul The India Fund (IFN), iPath MsCI India Index ETN Fund (INP) ja DB x-tracjers Nifty 50 UCITS ETF Fund (DBX7).

Mis võib minna valesti?

Kuigi arenevad turud võivad kiiresti kasvada, on nendega seotud ka tavapärasest rohkem riske. India kasvavat majandust peetakse küllaltki ebastabiilseks ning volatiilseks. Samuti võib arenevatel turgudel tekkida probleeme likviidsusega, mis tähendab, et investorid ei pruugi oma müügiorderid hetkel valitseva turuhinnaga täidetud saada. Samuti on India börsiindeks jõudnud küllaltki kõrgele ning tekib küsimus, kui mõistlik on tipus sinna oma investeeringuga siseneda.

Teisest küljest nõustun Äripäeva peadirektoriga, et India puhul on tegemist ühe tähtsaima areneva turuga. On seal ju märkimisväärselt rahvast ning see viitab tugevale kasvupotentsiaalile. Sellegipoolest tundub mulle, et Indiasse investeerimisega kaasaskäiv volatiilsus, ebastabiilsus ning teadmatus tuleviku suhtes nõuab põhjalikumat süvenemist, kuid jätan India kindlasti oma jälgimisnimekirja.

Hetkel kuum