Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Jõukus majas hoolimata paarist prohmakast

02. august 2018, 15:46
Norra kalatootja Ler¸y Seafood hoidis mu portfelli vee peal.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180802/INVESTOR/180809927/AR/0/AR-180809927.jpg
Ainult tellijale

Lõin kokku oma portfelli juuli numbrid ning rõõmustamiseks annab põhjust fakt, et hoolimata Facebooki ja Ryanairi kesisest kuust jäin ikkagi plussi ning olen võrreldes eelmise aasta sama ajaga tublisti oma varasid kasvatanud.

Nii suurenes minu varade hulk juulis võrreldes juuniga 7479,94 euro võrra ehk 2,44 protsenti. Võrreldes aga eelmise aasta juuliga teenisin tootlust 11 protsenti ning kasvatasin oma portfelli väärtuse 282 515,45 eurolt 313 707,64 eurole. Jääb küll minu aastasele, 12protsendilisele tootluseesmärgile veidi alla, kuid sellegipoolest on juuli põhjal põhjust rahulolu tunda.

Möödunud kuul osutusid minu portfelli suurimateks vedajateks Ler¸y Seafood, Brasiiliale panustav börsil kaubeldav fond iShares MSCI Brazil Capped ning Apple ja Microsoft tehnoloogiasektorist. Rõõmu valmistab ka see, et hiljuti minu portfelli lisandunud Altria on noka vaikselt üles saanud ning end miinuspoolelt lahti rebinud. Juulis kerkis tubakatootja aktsia 3,96 protsendi võrra ning kokkuvõttes on see investeering mul nüüd pea protsendiga plussis. Suurimateks murelasteks osutusid aga Facebook ning Ryanair, mis kaotasid juulis tublisti oma turuväärtusest.

Tehnoloogia õnn ja õnnetus

Investor Toomase portfell kasvas hoolimata tehnoloogiasektori turbulentsidest

Kui ühelt poolt aitas tehnoloogiasektor minu portfelli vedada, siis teisalt osutus murelapseks Facebook, kes kaotas kuu ajaga oma väärtusest rohkem kui kümnendiku ning kergitas oma tulemustega minus valitsevat skeptilisust tehnoloogiasektori suhtes tervikuna.

Facebook suutis küll kasumiprognoosist üle hüpata, teenides oodatud 1,72 dollari asemel 1,74 dollarit aktsia kohta, kuid nii käibe kui ka kasutajate arvu kasv jäid analüütikute ootustele alla. Lisaks kärbiti aasta kasumiprognoosi rohkem kui poole võrra. Ettevõte kaotas nende numbrite taustal umbes viiendiku oma turuväärtusest. Tegelikkuses pole tulemustel aga minu hinnangul just kui viga midagi. Seda, et Facebook suudaks oma senise meeletu kasvu konstantse hoida, pole ma kunagi lootnudki.

On ju selge, et ka potentsiaalsete uute kasutajate hulk maailmas on piiratud ning seega on arusaadav, kui liitujate arv ühel hetkel aeglasemalt kasvama hakkab. Teisalt on Facebookil väga suur hulk vaba raha ning mitte ühtegi tõsiseltvõetavat konkurenti – kui mõni isegi tekiks, suudetaks see silmagi pilgutamata üles osta. Viimaks aga tehakse kõik mis võimalik, et laieneda – nii hakkab sotsiaalmeediaportaal peagi pakkuma kohtinguteenust, trügides Tinderi turule.

Selle kõige taustal tunduvad ühekordsed analüütikutele pettumust valmistanud tulemused liiga väike ajend selleks, et Facebooki investorite kontolt 20 protsenti ehk 150 miljardit dollarit minema pühkida. Võtsin seda kui soodusmüüki ning soetasin endale hoopis 30 Facebooki aktsiat juurde. Jah, Facebook vaevleb küll andmeskandaalide ning libakontode küüsis, kuid tegemist on probleemiga, millega pidevalt tegeldakse.

Kuigi Facebook pakkus mulle ostukoha, näen pikka vaadet silmas pidades juhtunus aga ka ohu märke. Kui keskpärased tulemused viivad sellise languseni, on see tõestus, et aktsia positiivses suunas liigutamiseks piisab vaid perfektsetest tulemustest. Liiga kõrged ootused on aga buumi tunnus ning teades, et börsimuusika vaikides kannatab esimesena tehnoloogiasektor, olen hakanud mõtlema selle valdkonna osakaalu vähendamisele oma portfellis. Seda enam, et kirjeldatud mustrit kinnitas päev hiljem ka Twitter, mille aktsia kukkus samuti pea 20 protsenti.

Murelaps Ryanair

Tõelise dilemma ette seadis mind juulis aga Ryanair. Firma tulemused tekitavad minus küsimuse, kas võtta pisike kahjum ja lahkuda kukkuva lennuki pardalt või uskuda, et ettevõte suudab oma nina taas taeva poole keerata.

Kõrge kütuse hind, 20protsendiline palgatõus pilootidele, madalam lennupileti hind ning streigid vanas Euroopas on vaid osa põhjustest, mille abil lennuettevõtte tegevjuht Michael O’Leary põhjendas kasumi vähenemist viiendiku võrra. Investoreid need põhjendused aga ei veennud ning firma turuväärtus kukkus kivina. Juulis pea 15 protsenti, mis tähendab, et aktsia maksab täna Londoni börsil vähem, kui minu keskmine soetusmaksumus.

Analüütikud on tulemusi vaadates skeptilised. Negatiivsena nähakse asjaolu, et odavlennufirma nõustus möödunud aasta detsembris töötajate ametiühingutega läbirääkimisi pidama ning see kasvatab palgasurvet. Juba praegu on firma tööjõukulud kasvanud veidi rohkem kui kolmandiku võrra.

Samuti on kollektiivsed streigid viinud vähemalt 2500 lennu tühistamiseni. Kuna tööseisakud jätkuvad ka suvisel turismi kõrghooajal, näevad analüütikud, et Ryanairi kuluefektiivne ärimudel hakkab ohtu sattuma. Kardetakse, et lennufirma on sunnitud üle vaatama ka oma talvised lennugraafikud.

Ekspertide hinnangul mõjutab Ryanairi ka kallinev kütus, mis võib ettevõtte kasumist aasta jooksul pühkida umbes 400 miljonit eurot. Samal ajal O’Leary probleemi ei näe, olles veendunud, et naftaindeksid võtavad lähima aasta jooksul taas suuna alla. Juhi sõnul on Ryanair kasumlik ka siis, kui nafta hind kerkiks 80 dollarini barreli eest.

Suhtarve vaadates näen aga, et Ryanair on võrreldes teiste odavlennufirmadega küllaltki odavalt hinnastatud. Kui O’Leary juhitava ettevõtte P/E suhe on 11,87, siis näiteks EasyJetil ja Wizzairil jääb see mõlemal üle 14.

Põhjust rahuloluks

Üldiselt aga võin nii juuli kui ka senise tulemuste hooajaga rahule jääda. Nagu mainitud, siis Facebooki tulemused mind otseselt ei morjenda ning Ryanairi puhul saan oma dilemmat tulevikus edasi vaagida. Fakt on, et kui tahan lennunduses oma rahaga edasi olla, on O’Leary juhitav ettevõte üks soodsamaid.

Häid uudiseid tuli aga ka teistelt rinnetelt. Tugevaid tulemusi pakkusid nii Apple kui ka Microsoft. Viimase puhul olen märksa enesekindlam, sest pilvetehnoloogia tundub olevat tuleviku võtmesõna ning Microsofti arendatav Azure’i tehnoloogia oleks justkui tuule tiibadesse saanud. Apple’it võivad aga peagi pärssida iPhone’i müüginumbrid – jõudis ju viimases kvartalis tast ette ka Huawei, tõustes ise Samsungi järel teisele kohale ning lükates õunatooted kolmandale positsioonile. Samas eks Apple’i puhul sõltub palju ka uutest toodetest, mida sügisel esitletakse.

Eriti rõõmsaks teeb mind aga Norra lõhekasvataja Ler¸y Seafood, mis juba teist kuud järjest on tugevalt plussis. Sellele aitavad kaasa Norra krooni tugevnemine ning juunis tulnud uudis, et ettevõte investeerib ligi 10 miljonit dollarit Põhja-Norras asuvasse tehasesse, kus hakatakse tootma söömiseks valmis kalatooteid. Valgest kalast tehtud tooteid hakatakse müüma Norra turul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. August 2018, 15:45
Otsi:

Ava täpsem otsing