Sel aastal otsustas toimetus aasta ärimehe tiitliga tunnustada LHV panga suuromanikku Rain Lõhmust, kes ka 2011. aastal suurpankadele kinda heitmise, panganduse reformimise ning LHV ambitsioonikate plaanide eest pärjatud sai.
- Rain Lõhmus Foto: Anti Veermaa
Juba 24. korda valib Äripäeva toimetus jõulude eel välja aasta ärimehe. Märgime selle tiitliga lõppeva aasta kõige silmapaistvamat ettevõtjat, kes väärib esile tõstmist ning on teistele oma tegevusega eeskujuks.
Selle valiku tegemine ei olnud tänavu kerge. Kui aasta tagasi muretsesime, et oli justkui igav aasta ettevõtluses ning tiitlile kandideeris vaid neli tegijat inimest, siis tänavu oli konkurents kaks korda tugevam ning finalistid vääriksid kõik seda tiitlit. Sellele viitab ka finalistide endi nägemus, keda nad oleksid tunnustanud – selget favoriiti vastustest esile ei kerkinud.
Täitis lubaduse
Millega Lõhmus toimetuse ära võlus? Esiteks muidugi sellega, et ta täitis oma viis aastat tagasi antud lubaduse ehk tänavu mais tuli üle aastate Tallinna börsile taas uus ettevõte, millesse tuhanded rahale kasvukohta otsivad inimesed investeerida said. 23. mail 6,95eurose tükihinnaga noteeritud LHV aktsiat hindasid eksperdid küll IPO eel liiga kalliks, kuid praeguseks on see tublilt tõusnud, ulatudes sel nädalal ka 10 euroni.
Riskeerimine, laienemine, üles ostmine või uue asutamine ning silmapaistvad tehingud käivad aasta ärimehega kaasas ning on tunnustuse üks eeldus. Ehkki LHV on viimase viie aastaga, mis lahutab Lõhmust 2011. aastal juba teenitud aasta ärimehe tiitlist, toona antud lubadused täitnud, jagub püssirohtu ka edaspidiseks. Eestis võetakse konkurendina vaid Swedbanki ning kavatsetakse oma toodete-teenustega laieneda Baltikumist ka Euroopasse. Kasvuruumi on aastakümneteks, on Lõhmus öelnud.
Kuigi LHV on Lõhmuse silmapaistvaim saavutus pärast Hansapanka - kroonijuveel -, siis tegelikult on ta aktiivne ka muudel rinnetel. Näiteks ostis ta 2016. aastal Joakim Heleniuse aiandusäri Hortes, mille puhul samuti kavatsus juured praeguse emakeskuse juurest laiali ajada, ja Aivar Kokalt saunatootja Ha Serv. Need firmad mõlemad on kokku väärt paarkümmend miljonit eurot. Lisaks pakub ta idufirmadele kasvuraha, panustades siiski skeptiliselt ja ettevaatlikult.
Lõhmuse visiitkaart
Viimased tehingud illustreerivad ka seda, mis väärtust ta tegutsemine toob rahaturule. Näiteks Eften Capitali juhi ja samuti teist aastat finaali jõudnud Viljar Arakase hinnangul lõi Lõhmuse asutatud Livonia Partners konkurentsi Baltikumi erariskiraha turule, kus varem valitses Baltcap. Lisaks turu eest võitlemise hüvedele on selle kaasmõju välisinvestorite ligimeelitamine.
Ehkki Lõhmus end ise pankuriks ei pea, on ometi pangandus tema visiitkaart. Naljaga pooleks on ta öelnud, et asutas pärast Hansapanka LHV, sest ju siis midagi muud teha ei osanud. Sellele võib aga vaadata ka selle nurga alt, et ta teab oma liistusid ja tööriistu ning oskab neid kasutada. Lisaks äriedule on see teda ka kriisist, nagu näiteks 2000. aastate keskel lahvatanud kokkupuude USA väärtpaberite järelevalvega, puhtalt välja tulla aidanud ning Lõhmusest kvaliteedimärgi voolinud.
Seotud lood
Äripäeva toimetus valib juba 25. korda aasta ärimehe. Osale alloleval publikuhääletusel ja vasta, kes nominentidest on sinu meelest aasta edukaim ettevõtja.
Eduminut on momentvõte eduka inimese mõttemaailmast. Sel korral annab lihtsatele küsimustele ausaid vastuseid pankur Rain Lõhmus.
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.