Jaga lugu:

Kaupleja Alex: kuhu kaob raha?

Kaupleja Alex  Foto: Anti Veermaa

Iga algajagi mõistab, kust turul raha tuleb ja kuhu läheb: edukad tehingud ja investeeringud toovad raha sisse, edutud viivad välja. Raha kaob aga ka mujale ja tihti eneselgi märkamatult.

Tihti ei pane algaja kaupleja või investor tähele turul tegutsemisega seonduvaid kaudseid kulutusi: tehingutasud, ülekandetasud, konto püsihooldustasu, positsioonide lahtihoidmise tasud, intressid ja mida kõike veel. Iga liigutus maksab, mõni rohkem, mõni vähem ning kokkuvõttes võivad kõik sellised kaudsed kulud ära süüa kogu kasumi, mis õnnestunud tehingust tuli.

Ülevaate Alexi kauplemiskontost ja viimastest tehingutest leiab SIIT.

Alexiga saab suhelda ka Facebooki ja Twitteri vahendusel.

Professionaalid muidugi teavad seda kõike ja hoiavad oma kulusid rangelt kontrolli all. Algaja võib aga tihti mõelda, et mis see siis ära ei ole, et üks euro läheb siia, kaks eurot sinna: ma ju lähen püüdma sadu, kümneid, tuhandeid eurosid. Kuid need väikesed tasud muudkui kogunevad ja on otsekui liivapaber, mis vastu kontol olevat raha hõõrub ja seda kulutab.

Toon näiteks sellesama EDP, Portugali energeetikafirma, mille CFD-sid ma eile ostsin hiinlaste ülevõtupakkumise hinna kerkimise lootuses. Ostsin kaks korda 20 CFD-d, kokku seega 40, makstes 3,41 eurot ühe CFD eest. Positsioon on muidugi imepisike, aga ma tahtsingi mitte võtta enam suuri riske, vaid pigem saada jätkamiseks julgust juurde. Kõik vanad kauplejad räägivad, et kui tähtis on pärast suuremat sorti kaotusi pisikeste võitudega enesekindlus taastada.

Tundub, et panus oli õige

Esialgu tundus, et kõik lähebki hästi. EDP lükkas eile õhtul tagasi Hiina firma China Three Gorges (CTG) pakkumise 3,26 eurot aktsia eest kui liiga madala. Arvan, et hiinlased teevad näo, et nuputavad nüüd natuke, kuid on siiski juba otsustanud pakkumist tõsta ning teevad järgmise pakkumise reedel niisamuti nagu eelmisegi. See jätab investoritele terve nädalavahetuse järelemõtlemiseks.

Minu positsioon on tillukeses kahe euroni küündivas plussis ja perspektiiv on hea, sest EDP teadaandele ei järgnenudki müük. Näib, et ka kõik teised turuosalised usuvad CTG pakkumise tõstmisse.

Täna aga vaatasin oma konto aruannet, mille Admiral Markets igapäevaselt saadab ning leidsin sealt komisjonitasu rea (Vt kõrvalolevat ekraanipilti). Mõlemad minu eilsed ostud maksid mulle 4 eurot komisjonitasu, seega kokku kulus komisjonitasule 8 eurot.

Kasum ei kata kulutusi

See oli halb üllatus: nüüd läheb kardetavasti nii, et ükskõik kui kõrgele CTG oma pakkumist ei tõsta, ei kata mu tulevane kasum ikkagi positsiooni loomisele tehtud kulutusi. Veelgi enam, ka positsioonist väljumisele tuleb teha sama kulutus, ehk 8 eurot kulub mul veel. Admiral Marketsi kodulehelt tehingutasude ülevaatest (vaata teist ekraanipilti) selgus veel, et kõigist Euroopa turgudest oskasin välja valida just kõige kõrgemate komisjonitasudega Portugali.

Umbes 12 eurose kasumi teenimiseks kulub mul 16 eurot. Midagi on selles võrrandis valesti! Üsna tõenäoselt on viga seal, et aktsiate CFD-des ei ole mõtet nii pisikesi positsioone lihtsalt võtta.

Pean oma tuju tõstmiseks teise tee välja mõtlema.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas