Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: kuhu kaob raha?

16. mai 2018, 14:10
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180516/TRADER/180519755/AR/0/AR-180519755.jpg

Iga algajagi mõistab, kust turul raha tuleb ja kuhu läheb: edukad tehingud ja investeeringud toovad raha sisse, edutud viivad välja. Raha kaob aga ka mujale ja tihti eneselgi märkamatult.

Tihti ei pane algaja kaupleja või investor tähele turul tegutsemisega seonduvaid kaudseid kulutusi: tehingutasud, ülekandetasud, konto püsihooldustasu, positsioonide lahtihoidmise tasud, intressid ja mida kõike veel. Iga liigutus maksab, mõni rohkem, mõni vähem ning kokkuvõttes võivad kõik sellised kaudsed kulud ära süüa kogu kasumi, mis õnnestunud tehingust tuli.

Professionaalid muidugi teavad seda kõike ja hoiavad oma kulusid rangelt kontrolli all. Algaja võib aga tihti mõelda, et mis see siis ära ei ole, et üks euro läheb siia, kaks eurot sinna: ma ju lähen püüdma sadu, kümneid, tuhandeid eurosid. Kuid need väikesed tasud muudkui kogunevad ja on otsekui liivapaber, mis vastu kontol olevat raha hõõrub ja seda kulutab.

Toon näiteks sellesama EDP, Portugali energeetikafirma, mille CFD-sid ma eile ostsin hiinlaste ülevõtupakkumise hinna kerkimise lootuses. Ostsin kaks korda 20 CFD-d, kokku seega 40, makstes 3,41 eurot ühe CFD eest. Positsioon on muidugi imepisike, aga ma tahtsingi mitte võtta enam suuri riske, vaid pigem saada jätkamiseks julgust juurde. Kõik vanad kauplejad räägivad, et kui tähtis on pärast suuremat sorti kaotusi pisikeste võitudega enesekindlus taastada.

Tundub, et panus oli õige

Esialgu tundus, et kõik lähebki hästi. EDP lükkas eile õhtul tagasi Hiina firma China Three Gorges (CTG) pakkumise 3,26 eurot aktsia eest kui liiga madala. Arvan, et hiinlased teevad näo, et nuputavad nüüd natuke, kuid on siiski juba otsustanud pakkumist tõsta ning teevad järgmise pakkumise reedel niisamuti nagu eelmisegi. See jätab investoritele terve nädalavahetuse järelemõtlemiseks.

Minu positsioon on tillukeses kahe euroni küündivas plussis ja perspektiiv on hea, sest EDP teadaandele ei järgnenudki müük. Näib, et ka kõik teised turuosalised usuvad CTG pakkumise tõstmisse.

Täna aga vaatasin oma konto aruannet, mille Admiral Markets igapäevaselt saadab ning leidsin sealt komisjonitasu rea (Vt kõrvalolevat ekraanipilti). Mõlemad minu eilsed ostud maksid mulle 4 eurot komisjonitasu, seega kokku kulus komisjonitasule 8 eurot.

Kasum ei kata kulutusi

See oli halb üllatus: nüüd läheb kardetavasti nii, et ükskõik kui kõrgele CTG oma pakkumist ei tõsta, ei kata mu tulevane kasum ikkagi positsiooni loomisele tehtud kulutusi. Veelgi enam, ka positsioonist väljumisele tuleb teha sama kulutus, ehk 8 eurot kulub mul veel. Admiral Marketsi kodulehelt tehingutasude ülevaatest (vaata teist ekraanipilti) selgus veel, et kõigist Euroopa turgudest oskasin välja valida just kõige kõrgemate komisjonitasudega Portugali.

Umbes 12 eurose kasumi teenimiseks kulub mul 16 eurot. Midagi on selles võrrandis valesti! Üsna tõenäoselt on viga seal, et aktsiate CFD-des ei ole mõtet nii pisikesi positsioone lihtsalt võtta.

Pean oma tuju tõstmiseks teise tee välja mõtlema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. May 2018, 14:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing