17. mai 2018 kell 13:00

Kaupleja Alex: lähen varitsusjahile

Foto: Walmart

Täna otsustasin minna varitsusjahile ja küttida USA supermarketiketi Walmarti aktsiat otse hetkel kui ta lendu läheb.

Enne USA turupäeva algust on oodata Walmarti majandustulemuste teatamist. Walmarti aktsia on vajunud ligi 18% sel kevadel, aga tõusnud viimase nädalaga 3,7%.

Ülevaate Alexi kauplemiskontost ja viimastest tehingutest leiab SIIT.

Alexiga saab suhelda ka Facebooki ja Twitteri vahendusel.

Mis liigutab Walmarti aktsiat?

Mis siis Waltoni perekonna enamusosalusega ja maailma suurima müügituluga jaekaubandusettevõtte majandustulemusi mõjutavad ja selle aktsia hinda turul liigutavad? Analüütikud ootavad müügimahu küündimist üle 120 miljardi dollari ja aktsia kohta teenitavat tulu 1,12-1,14 dollarit, mis oleks 12-14% rohkem kui mullune 1 dollar aktsia kohta.

Viimase kuu aja jooksul on Walmartilt tulnud mitu suurt uudist. Esiteks müüs ta Sainsburyle osaluse Suurbritannia kaubandusketis Asda. See uudis pani Sainsbury juhi pressikonverentsil koguni laulu lõõritama.

Teiseks ostis ta suurosaluse India e-kaubandusehiius Flipkart, mis on ühes maailma rahvarohkeimas riigis Amazoni otsene võistleja. USAs sõlmiti kaks diili kojukandefirmadega ning nüüd on üle 40% USA kodudest Walmarti kojukandeteenuste raadiuses.

Lisaks on Walmart kuulduste kohaselt omandamas tervisekindlustusfirmat Humana. See diil avaks massiivse kliendiandmepangaga Walmartile hoopis uued ja huvitavad võimalused.

Üldiselt on Walmart e-kaubanduses Amazonile aga selgelt alla jäämas ning nüüd tundub, et kontsern kavatseb seda mahajäämust tagasi tegema hakata. Ei saa seepärast ka välistada, et mõni suur uudis tuleb isegi koos majandustulemustega.

Pigem hoopis rodeo

Minu plaan on lihtne. Püüan jälgida ühe silmaga majandustulemuste avaldamist ja teisega aktsia kurssi. Kui on selge, mis suunas aktsia uudistele reageerib ja kuhupoole minema paneb, püüan talle selga hüpata ja kaasa ratsutada - seni, kuni maha visatakse. Ehk võibolla polegi mu võrdlus varitsusjahiga pealkirjas päris kohane. Ehk peaks nimetama seda hoopis rodeoks.

Praegu püüan nuputada, kui suure panuse peaksin tegema ja kui kaugele ostuhinnast stop-lossi seadma, et ma enda seatud uut maksimaalset riskipiiri 20 eurot ei ületaks. Seda ma ette ei tea, kas ma müün või ostan: see sõltub, kuhu suunas aktsia lippama pistab.

Samuti ei tea ma ette, mis hinnaga ma müün või ostan: plaanin tehingu teoks teha turuhinnaga. Aga nagu ütles kuulus kaupleja Larry Livingston "Aktsiamänguri pihtimuses": "hinnad pole kunagi ostmise alustamiseks liiga kallid ega müümise alustamiseks liiga madalad".

See plaan nõuab muidugi head ajastamist. See tähendab, et pean USA turu avanemisel ehk kell 16:30 meie aja järgi olema oma koduarvuti taga, püss välja sihitud ja kukk vinnas.

CFD: suurus loeb

Üks teema, millega tuleb CFD-dega panuseid tehes arvestada, on lepingu suurus. Ütlesin juba varem, et CFD lepingud on eri suurusega. See tähendab ühtlasi, et hinnamuutused mõjutavad neid erinevalt. Näiteks aktsiate CFD-d, mis on 1:1, ehk üks CFD võrdub ühe aktsiaga, liiguvadki sama amplituudiga nagu aktsia liigub. Nafta CFD aga on 1:100, ehk üks CFD on 100 barrelit naftat, mis tähendab, et hinna turukõikumised on sajakordselt võimendatud.

Näiteks mõlema, nii Walmarti aktsia kui ka Brenti toornafta barreli hind on turul samas suurusjärgus: üks natuke üle 80 dollari, teine 80 dollarist (praegu veel) pisut allpool. Aga kui ühe Walmarti aktsia hind tõuseb ühe dollari, saab ka CFD-dega pikk olija ühe dollari kasu, samas kui naftabarreli hinna tõustes dollari võrra on CFD-ga teenitud sada dollarit. Sama asi on muidugi ka kahjumiga.

Mis omakorda tähendab, et ma pean lepingute hulka hoolega vaatama, kui eri instrumentidega panuseid teen, et mu 20 eurone riskimarginaal ei tooks kaasa selle, et iga pisikese liikumise peale stop-loss rakendub ja ma lendan turult välja.

Eriti hull on lugu valuutadega, kus üks CFD leping on 100 000. Ehk ühe lepingu puhul tähendab kursi liikumine 0,01 punkti võrra tuhande eurost liikumist. Päris hirmutav oleks see summa kaotada. Õnneks võimaldab Admiral Markets võtta kuni ühe sajandiku ehk 0,01 CFD suuruseid positsioone, mis vähendab samapalju ka riski suurust.

Admiralil on ka CFD-de maksimaalsele hulgale piir seatud ja seegi on instrumendist olenev. Walmarti aktsia puhul võin ma korraga kaubelda kümne tuhande, valuuta puhul aga ainult saja lepinguga.

Hetkel kuum