Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: lähen varitsusjahile

17. mai 2018, 16:00
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180517/TRADER/180519692/AR/0/AR-180519692.jpg

Täna otsustasin minna varitsusjahile ja küttida USA supermarketiketi Walmarti aktsiat otse hetkel kui ta lendu läheb.

Enne USA turupäeva algust on oodata Walmarti majandustulemuste teatamist. Walmarti aktsia on vajunud ligi 18% sel kevadel, aga tõusnud viimase nädalaga 3,7%.

Mis liigutab Walmarti aktsiat?

Mis siis Waltoni perekonna enamusosalusega ja maailma suurima müügituluga jaekaubandusettevõtte majandustulemusi mõjutavad ja selle aktsia hinda turul liigutavad? Analüütikud ootavad müügimahu küündimist üle 120 miljardi dollari ja aktsia kohta teenitavat tulu 1,12-1,14 dollarit, mis oleks 12-14% rohkem kui mullune 1 dollar aktsia kohta.

Viimase kuu aja jooksul on Walmartilt tulnud mitu suurt uudist. Esiteks müüs ta Sainsburyle osaluse Suurbritannia kaubandusketis Asda. See uudis pani Sainsbury juhi pressikonverentsil koguni laulu lõõritama.

Teiseks ostis ta suurosaluse India e-kaubandusehiius Flipkart, mis on ühes maailma rahvarohkeimas riigis Amazoni otsene võistleja. USAs sõlmiti kaks diili kojukandefirmadega ning nüüd on üle 40% USA kodudest Walmarti kojukandeteenuste raadiuses.

Lisaks on Walmart kuulduste kohaselt omandamas tervisekindlustusfirmat Humana. See diil avaks massiivse kliendiandmepangaga Walmartile hoopis uued ja huvitavad võimalused.

Üldiselt on Walmart e-kaubanduses Amazonile aga selgelt alla jäämas ning nüüd tundub, et kontsern kavatseb seda mahajäämust tagasi tegema hakata. Ei saa seepärast ka välistada, et mõni suur uudis tuleb isegi koos majandustulemustega.

Pigem hoopis rodeo

Minu plaan on lihtne. Püüan jälgida ühe silmaga majandustulemuste avaldamist ja teisega aktsia kurssi. Kui on selge, mis suunas aktsia uudistele reageerib ja kuhupoole minema paneb, püüan talle selga hüpata ja kaasa ratsutada - seni, kuni maha visatakse. Ehk võibolla polegi mu võrdlus varitsusjahiga pealkirjas päris kohane. Ehk peaks nimetama seda hoopis rodeoks.

Praegu püüan nuputada, kui suure panuse peaksin tegema ja kui kaugele ostuhinnast stop-lossi seadma, et ma enda seatud uut maksimaalset riskipiiri 20 eurot ei ületaks. Seda ma ette ei tea, kas ma müün või ostan: see sõltub, kuhu suunas aktsia lippama pistab.

Samuti ei tea ma ette, mis hinnaga ma müün või ostan: plaanin tehingu teoks teha turuhinnaga. Aga nagu ütles kuulus kaupleja Larry Livingston "Aktsiamänguri pihtimuses": "hinnad pole kunagi ostmise alustamiseks liiga kallid ega müümise alustamiseks liiga madalad".

See plaan nõuab muidugi head ajastamist. See tähendab, et pean USA turu avanemisel ehk kell 16:30 meie aja järgi olema oma koduarvuti taga, püss välja sihitud ja kukk vinnas.

CFD: suurus loeb

Üks teema, millega tuleb CFD-dega panuseid tehes arvestada, on lepingu suurus. Ütlesin juba varem, et CFD lepingud on eri suurusega. See tähendab ühtlasi, et hinnamuutused mõjutavad neid erinevalt. Näiteks aktsiate CFD-d, mis on 1:1, ehk üks CFD võrdub ühe aktsiaga, liiguvadki sama amplituudiga nagu aktsia liigub. Nafta CFD aga on 1:100, ehk üks CFD on 100 barrelit naftat, mis tähendab, et hinna turukõikumised on sajakordselt võimendatud.

Näiteks mõlema, nii Walmarti aktsia kui ka Brenti toornafta barreli hind on turul samas suurusjärgus: üks natuke üle 80 dollari, teine 80 dollarist (praegu veel) pisut allpool. Aga kui ühe Walmarti aktsia hind tõuseb ühe dollari, saab ka CFD-dega pikk olija ühe dollari kasu, samas kui naftabarreli hinna tõustes dollari võrra on CFD-ga teenitud sada dollarit. Sama asi on muidugi ka kahjumiga.

Mis omakorda tähendab, et ma pean lepingute hulka hoolega vaatama, kui eri instrumentidega panuseid teen, et mu 20 eurone riskimarginaal ei tooks kaasa selle, et iga pisikese liikumise peale stop-loss rakendub ja ma lendan turult välja.

Eriti hull on lugu valuutadega, kus üks CFD leping on 100 000. Ehk ühe lepingu puhul tähendab kursi liikumine 0,01 punkti võrra tuhande eurost liikumist. Päris hirmutav oleks see summa kaotada. Õnneks võimaldab Admiral Markets võtta kuni ühe sajandiku ehk 0,01 CFD suuruseid positsioone, mis vähendab samapalju ka riski suurust.

Admiralil on ka CFD-de maksimaalsele hulgale piir seatud ja seegi on instrumendist olenev. Walmarti aktsia puhul võin ma korraga kaubelda kümne tuhande, valuuta puhul aga ainult saja lepinguga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. May 2018, 13:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing