Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaitsen oma kasumit

13. juuni 2018, 15:30
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180613/TRADER/180619851/AR/0/AR-180619851.jpg

Täna lõuna ajal näitasid mu lahtiolevad positsioonid üle 150 euro kasumit. Viimane aeg mõelda kasumite kaitsele!

Vilunud kaupleja Alexander Elder soovitab määrata ära kasum, mida iga tehinguga püüdma minnakse, ja hakata sellest kolmandikku kaitsma. Muidugi võib igaüks ise vaadata, kui suurt osa, aga Elderil tundub see vaikimisi olevat üks kolmandik.

Ehk kui tahetakse saada näiteks sada eurot kasumit, siis tuleks sel hetkel, kui paberil kasum kasvab 33euroseks, stop-loss tõsta ostuhinna juurde. Kui kasum kasvab 66euroseks, siis tõsta stop-loss nii kõrgele, et selle rakendumisel oleks kasum 33 eurot. Vähemalt nii ma seda asja mõistan.

Stopp - kas käsitsi või automaatselt?

Heake küll. Aga mina ei tea mitme oma tehingu juures, kui palju ma kasumit tahan saada. Naftafutuuridega, valuutaga ja indeksitega päevakaubeldes, jah, siis on mul võimalikust kasumist mingi ettekujutus täitsa olemas. Aga pikema perspektiiviga positsioon, nagu näiteks minu Deutsche Telekom? Pole aimugi, kuhu see võib tõusta ja millal.

Sel juhul peaks ilmselt kasutama hinda jälgivat stoppi (trailing stop). Teine võimalus on mul Elderi meetodit pisut modifitseerida. Ehk teha nii, et tõstan stopi nii kõrgele, et umbes kolmandik paberil kasumist oleks igal juhul kodus.

Proovingi Deutsche Telekomiga kõigepealt seda. Tõstsin eile stop-loss'i üle ostuhinna 13,5 euro peale ning kui aktsia veel rohkem tõuseb (mida ma väga loodan), tõstan stop-loss'i veelgi kõrgemale. Kui see käsitsi stopiga sehkendamine aga väga tüütuks osutub, siis ilmselt lähen üle hindajälgivale stopile.

Hindajälgiva stopi puhul on minu kommentaariumis kurdetud, et MT4-platvormil lõpetab see toimimise siis, kui arvuti sulgeda. Küsisin kohe Admiral Marketsi klienditoelt järele ja sain kinnituse, et MT5-platvormi juures, mida ka mina kasutan, ei kao see stopp arvuti sulgemisega kuhugi.

Kaupleja Alexi realiseerimata kasum on pisut üle 150 euro.

Biotech'id on teine teema

Hoopis eraldi teema on aga kasumi kaitsmine biotehnoloogia sektoris, kus mul on kaks positsiooni: Dermira ja Achaogen. Et need aktsiad on väga volatiilsed ja igapäevased kõikumised on väga suured, tuleb seal stop-loss panna võimalikult kaugele ostuhinnast ja riski maandada peamiselt positsiooni suurusega – ehk teisisõnu peab see olema nii väike, et selle stop-loss'i juures ei oleks kaotus üle minu riskitaluvustaseme.

Biotehnoloogiat võivad veel tabada ka karude rüüsteretked. Lihtsalt seletades on see asi järgmine: mõni karu, kes on suures koguses selles aktsias lühike, otsustab mingil põhjusel oma positsiooni katta. Ta võtab suure paki pikka aktsiat ja viskab selle sobival hetkel turule. Loomulikult valitakse selline hetk, kus ostordereid on väga hõredalt. See pakk kukub läbi enamikust ostuorderitest ja jääb kuskil väga kaugel põhjas pidama. See pidamasaamise koht võib vabalt olla näiteks 10–20% allpool.

Järgmiseks paneb karu ülikiirelt sinna lähedusse, kuhu pakk kukkus, suure ostuorderi oma lühikese positsiooni katmiseks. Mõne sekundi pärast hakkab sinna nagu korvi sadama sisse õunu – need on kõik need pikad positsioonid, mille stop-loss-orderid mööduv suur pakk käivitas. Karu saab oma lühikese positsiooni kaetud ja mine tea, ehk läheb soodsal tasemel veel pikakski ja pöörab ära pulliks.

Kogu karude rüüsteretk võib kesta mõne minuti. Aktsia taastub päris kiiresti, ostuorderid pannakse jälle üles ja päeva lõpuhinda vaadates tundub, et midagi ei juhtunudki. Aga graafikus on suur auk sees.

Seepärast ei kasutagi paljud biotech'ide kauplejad stop-loss-ordereid. Samal põhjusel poleks kasu ka hindajälgivast stopist ja üleüldse on biotech'ides kasumi kaitsmine pea võimatu. Ainus kindel kasumi kaitse meetod on kasum välja võtta. Mida ma õnneks peatselt teha kavatsengi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. June 2018, 14:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing