Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: lasen aktsiatel joosta

07. juuni 2018, 17:45
Teen väikese panuse ravimiärile.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180607/TRADER/180609746/AR/0/AR-180609746.jpg

Üleeilsest alates on minu portfellis kaks pikka positsiooni ravimiarendajate aktsiates, millega ma mängin niinimetatud "ülesjooksu" (run-up) -strateegiaga. Täna seletan pikemalt, mida see strateegia endast kujutab, miks seda ravimiarendajate puhul kasutada saab ja miks ma just need kaks aktsiat välja valisin.

Lihtsustatult öeldes on biotehnoloogiasektoris kahte sorti aktsiaid: suured farmaatsiafirmad ja väikesed ravimiarendajad. Esimesi mõjutavad kõik normaalsed majandussündmused ja -näitajad. Teisi, mis on rohkem nagu idufirmad, mõjutab ainult nende ravimikandidaatide saatus.

USAs turule pürgiv ravimikandidaat peab läbi tegema kolm faasi uuringuid ja saama ravimiametilt FDA turustamisloa. FDA loale eelneb tihti ka FDA nõuandva komisjoni istung. Kõik need on väga binaarse iseloomuga sündmused: õnnestub – ei õnnestu. Vahepealseid variante eriti pole. Ka aktsia reageerib vastavalt. Kui mõni uuring õnnestub, hüppab ravimiarendaja aktsia hind üles, kui järgmine uuring ebaõnnestub, kukub hind alla. Liikumised võivad küündida 25 protsendist 95 protsendini.

Töötab nagu lüliti

Seega käituvad need aktsiad nagu sisse-välja lülitid. Seepärast biotehnoloogiasektori kauplejad neid binaarseteks aktsiateks nimetavadki. Nagu eile märkisin, on selle spetsiifilise mõiste kasutamisel oht minna segi binaarsete optsioonidega, mis on petuskeem ja taunitav ja karistatav ja millega ma kindlasti ei tegele.

Asjast edasi. Paljud kauplejad mängivadki ravimiarendajate aktsiatega nende binaarsete liikumiste tõttu nagu loteriil: pilet kas võidab või ei võida. Et sedamoodi mängides rohkem võita või kaotada, peab inimene süvitsi farmakoloogiat ja ravimiturgu tundma – või lihtsalt üliõnneliku käega olema. Kuid on veel üks võimalus.

Nimelt on binaarsetel aktsiatel kombeks mõnevõrra juba enne oma binaarset sündmust tõusta. Mitte küll 25–95% nagu sündmuse järel, aga oma 15–20% ikka, mõnikord ka rohkem. Vaikne tõus võib alata juba 4–5 nädalat enne sündmust.

Loterii jääb teistele

Sellel liikumisel "ülesjooksu" strateegia põhinebki. Ostetakse ravimiarendaja aktsiaid kuu aega enne sündmust, tehakse kaasa see tasane tõus ja väljutakse positsioonist just enne sündmust, pannes tasku mõõduka kasumi ja jättes loterii mängimise teistele.

Siingi on omad riskid. Näiteks võib ülesjooks üldse mitte alata või võib alata hoopis allajooks. Näiteks juhul, kui kauplejatel on tunne, et ravimikandidaat nagunii turuluba ei saa. Sestap on sisenemiskoha valik tähtis ja tähtis on ka tuvastada, et ülesjooks on ikka tõesti algamas.

Binaarsete aktsiate puhul on üks omapära veel see, et turvavõrk – stop-loss order – tuleb panna turuhinnast kaugele allapoole. Ei ole harvad juhtumid, kui keset ülesjooksu võivad binaarset aktsiat tulla rüüstama karud ja aktsia hind võib nende rüüsteretke tagajärjel kukkuda peaaegu hetkeliselt näiteks 10% ning seejärel sama kiiresti taastuda. Selline rüüsteretk käivitab paljude kauplejate stop-loss-orderid (selleks karud seda teevadki) ning võib positsiooni keset ülesjooksu minema pühkida.

Niisiis on binaarsetes aktsiates mõistlik riske maandada hoopis positsiooni suurusega. Mina ei saa lubada ühe ülesjooksu-panusega üle sajadollarilist kaotust, seega lähen ülesjooksu üldjoontes mängima väikese, kuni saja aktsia suuruse panusega.

Dermira aktsia on jooksma hakanud

Oma ühest panusest, Dermirast olen juba rääkinud. Neile, kes ei mäleta, siis see on nahahaiguste ravimite arendamisele spetsialiseerunud firma. Hiljemalt 30. juunil peaks ettevõte saama FDA-lt turuloa oma liighigistamise vastasele ravimile.

Passisin Dermira aktsiat juba paar nädalat ja 27. mail tundus mulle, et ülesjooks on alanud. Ootasin veel paar päeva, et olla ülespidi suunas kindel, ja võtsin siis positsiooni, 100 aktsiat (täpsemalt aktsia CFDd) hinnaga 8,69 dollarit tükk.

Eile sulgus Dermira aktsia 9,27 dollari tasemel ja minu paberil kasum hakkas lähenema 50 eurole. Nii et selle aktsia ülesjooks tundub täitsa toimivat.

Achaogen on vastuoluline panus

Teine positsioon, mille avasin üleeile, on ravimiarendajas nimega Achaogen. Achaogeni ravimikandidaadi turule lubamise kohta teeb FDA otsuse hiljemalt 25. juunil, varem kui Dermiral.

Achaogeni puhul ei olnud ma kindel, et ülesjooks üldse algab. See oleks pidanud algama juba tegelikult nädalapäevad tagasi, kuid aktsia jätkas pikalt 12 dollari ümbruses tiksumist. Ei idanenud ega mädanenud. Lõpuks otsustasin üleeile siiski positsiooni võtta – ostsin sada aktsiat 12,01 dollariga tükist – aga seda hoolega silmas pidada. Kui külgsuunas tiksumine jätkub, pole mõtet seda positsiooni hoida.

Achaogeni situatsiooni teeb keeruliseks see, et nad taotlevad turustamisluba ühele ravimile (platsomütsiin) korraga kahe eri näidustuse puhul: kuseteede infektsioon ja vereinfektsioon. FDA nõuandev komitee leidis 2. mail, et esimese näidustuse puhul on ravimi efektiivsus ja turvalisus tõestatud, teise puhul mitte. Aktsia reageeris komitee otsusele kukkumisega 15 dollari juurest 10 dollarile, mis näitab, kui tähtsaks pidasid investorid just seda teist näidustust – ja ühtlasi illustreerib mu eelnenud juttu biotehnoloogiaaktsiate binaarsest olemusest.

FDA pole aga oma otsuses sugugi seotud komitee otsusega, niisiis võib juhtuda, et Achaogeni ravimikandidaat saab siiski mõlema näidustusega turuloa. Läheb, kuidas läheb, mina selle loterii loosimist ära ootama ei jää. Mina pigem loodan sellele, et võimalikult paljud selle loterii pileti ostavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. June 2018, 16:23

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing