• Jaga lugu:

  Kaupleja Alex: lasen aktsiatel joosta

  Teen väikese panuse ravimiärile.Foto: Scanpix

  Üleeilsest alates on minu portfellis kaks pikka positsiooni ravimiarendajate aktsiates, millega ma mängin niinimetatud "ülesjooksu" (run-up) -strateegiaga. Täna seletan pikemalt, mida see strateegia endast kujutab, miks seda ravimiarendajate puhul kasutada saab ja miks ma just need kaks aktsiat välja valisin.

  Lihtsustatult öeldes on biotehnoloogiasektoris kahte sorti aktsiaid: suured farmaatsiafirmad ja väikesed ravimiarendajad. Esimesi mõjutavad kõik normaalsed majandussündmused ja -näitajad. Teisi, mis on rohkem nagu idufirmad, mõjutab ainult nende ravimikandidaatide saatus.
  USAs turule pürgiv ravimikandidaat peab läbi tegema kolm faasi uuringuid ja saama ravimiametilt FDA turustamisloa. FDA loale eelneb tihti ka FDA nõuandva komisjoni istung. Kõik need on väga binaarse iseloomuga sündmused: õnnestub – ei õnnestu. Vahepealseid variante eriti pole. Ka aktsia reageerib vastavalt. Kui mõni uuring õnnestub, hüppab ravimiarendaja aktsia hind üles, kui järgmine uuring ebaõnnestub, kukub hind alla. Liikumised võivad küündida 25 protsendist 95 protsendini.

  Ülevaate Alexi kauplemiskontost ja viimastest tehingutest leiab SIIT.

  Alexiga saab suhelda ka Facebooki ja Twitteri vahendusel.

  Töötab nagu lüliti
  Seega käituvad need aktsiad nagu sisse-välja lülitid. Seepärast biotehnoloogiasektori kauplejad neid binaarseteks aktsiateks nimetavadki. Nagu eile märkisin, on selle spetsiifilise mõiste kasutamisel oht minna segi binaarsete optsioonidega, mis on petuskeem ja taunitav ja karistatav ja millega ma kindlasti ei tegele.
  Asjast edasi. Paljud kauplejad mängivadki ravimiarendajate aktsiatega nende binaarsete liikumiste tõttu nagu loteriil: pilet kas võidab või ei võida. Et sedamoodi mängides rohkem võita või kaotada, peab inimene süvitsi farmakoloogiat ja ravimiturgu tundma – või lihtsalt üliõnneliku käega olema. Kuid on veel üks võimalus.
  Nimelt on binaarsetel aktsiatel kombeks mõnevõrra juba enne oma binaarset sündmust tõusta. Mitte küll 25–95% nagu sündmuse järel, aga oma 15–20% ikka, mõnikord ka rohkem. Vaikne tõus võib alata juba 4–5 nädalat enne sündmust.
  Loterii jääb teistele
  Sellel liikumisel "ülesjooksu" strateegia põhinebki. Ostetakse ravimiarendaja aktsiaid kuu aega enne sündmust, tehakse kaasa see tasane tõus ja väljutakse positsioonist just enne sündmust, pannes tasku mõõduka kasumi ja jättes loterii mängimise teistele.
  Siingi on omad riskid. Näiteks võib ülesjooks üldse mitte alata või võib alata hoopis allajooks. Näiteks juhul, kui kauplejatel on tunne, et ravimikandidaat nagunii turuluba ei saa. Sestap on sisenemiskoha valik tähtis ja tähtis on ka tuvastada, et ülesjooks on ikka tõesti algamas.
  Binaarsete aktsiate puhul on üks omapära veel see, et turvavõrk – stop-loss order – tuleb panna turuhinnast kaugele allapoole. Ei ole harvad juhtumid, kui keset ülesjooksu võivad binaarset aktsiat tulla rüüstama karud ja aktsia hind võib nende rüüsteretke tagajärjel kukkuda peaaegu hetkeliselt näiteks 10% ning seejärel sama kiiresti taastuda. Selline rüüsteretk käivitab paljude kauplejate stop-loss-orderid (selleks karud seda teevadki) ning võib positsiooni keset ülesjooksu minema pühkida.
  Foto: Dermira aktsia liikumine
  Niisiis on binaarsetes aktsiates mõistlik riske maandada hoopis positsiooni suurusega. Mina ei saa lubada ühe ülesjooksu-panusega üle sajadollarilist kaotust, seega lähen ülesjooksu üldjoontes mängima väikese, kuni saja aktsia suuruse panusega.
  Dermira aktsia on jooksma hakanud
  Oma ühest panusest, Dermirast olen juba rääkinud. Neile, kes ei mäleta, siis see on nahahaiguste ravimite arendamisele spetsialiseerunud firma. Hiljemalt 30. juunil peaks ettevõte saama FDA-lt turuloa oma liighigistamise vastasele ravimile.
  Passisin Dermira aktsiat juba paar nädalat ja 27. mail tundus mulle, et ülesjooks on alanud. Ootasin veel paar päeva, et olla ülespidi suunas kindel, ja võtsin siis positsiooni, 100 aktsiat (täpsemalt aktsia CFDd) hinnaga 8,69 dollarit tükk.
  Eile sulgus Dermira aktsia 9,27 dollari tasemel ja minu paberil kasum hakkas lähenema 50 eurole. Nii et selle aktsia ülesjooks tundub täitsa toimivat.
  Achaogen on vastuoluline panus
  Teine positsioon, mille avasin üleeile, on ravimiarendajas nimega Achaogen. Achaogeni ravimikandidaadi turule lubamise kohta teeb FDA otsuse hiljemalt 25. juunil, varem kui Dermiral.
  Achaogeni puhul ei olnud ma kindel, et ülesjooks üldse algab. See oleks pidanud algama juba tegelikult nädalapäevad tagasi, kuid aktsia jätkas pikalt 12 dollari ümbruses tiksumist. Ei idanenud ega mädanenud. Lõpuks otsustasin üleeile siiski positsiooni võtta – ostsin sada aktsiat 12,01 dollariga tükist – aga seda hoolega silmas pidada. Kui külgsuunas tiksumine jätkub, pole mõtet seda positsiooni hoida.
  Achaogeni situatsiooni teeb keeruliseks see, et nad taotlevad turustamisluba ühele ravimile (platsomütsiin) korraga kahe eri näidustuse puhul: kuseteede infektsioon ja vereinfektsioon. FDA nõuandev komitee leidis 2. mail, et esimese näidustuse puhul on ravimi efektiivsus ja turvalisus tõestatud, teise puhul mitte. Aktsia reageeris komitee otsusele kukkumisega 15 dollari juurest 10 dollarile, mis näitab, kui tähtsaks pidasid investorid just seda teist näidustust – ja ühtlasi illustreerib mu eelnenud juttu biotehnoloogiaaktsiate binaarsest olemusest.
  FDA pole aga oma otsuses sugugi seotud komitee otsusega, niisiis võib juhtuda, et Achaogeni ravimikandidaat saab siiski mõlema näidustusega turuloa. Läheb, kuidas läheb, mina selle loterii loosimist ära ootama ei jää. Mina pigem loodan sellele, et võimalikult paljud selle loterii pileti ostavad.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Hakkame jälle tuletama Eesti edu valemit
Vastuoluline aeg ei pruugi olla harjumuspärane (majandus)kriis, kuid selles peitub, sarnaselt kriisiga, tuleviku lahenduste võti. Meie asi on see üles leida, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Vastuoluline aeg ei pruugi olla harjumuspärane (majandus)kriis, kuid selles peitub, sarnaselt kriisiga, tuleviku lahenduste võti. Meie asi on see üles leida, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Suur LHV aktsiate pakk uputas lõpuminuteil Tallinna börsi
Täna terve päeva pooleprotsendises miinuses tiksunud Tallinna börsi tabas viis minutit enne sulgumist LHV aktsiate müügilaine, mis viis indeksi üle kahe protsendi miinusesse.
Täna terve päeva pooleprotsendises miinuses tiksunud Tallinna börsi tabas viis minutit enne sulgumist LHV aktsiate müügilaine, mis viis indeksi üle kahe protsendi miinusesse.
ERIALi juhtfiguuride kaitsjad soovisid istungi osaliselt kinniseks kuulutamist
Täna jätkus Harju maakohtus hoiu-laenuühistu ERIALi kohtuasi, kus ERIALi juhtfiguuride kaitsjad taotlesid kohtuistungi osaliselt kinniseks kuulutamist.
Täna jätkus Harju maakohtus hoiu-laenuühistu ERIALi kohtuasi, kus ERIALi juhtfiguuride kaitsjad taotlesid kohtuistungi osaliselt kinniseks kuulutamist.
Põllumajandustootjate TOP: olukord on pinev, aga samas ka põnev
Tänavuse Põllumajandustootjate TOPi võitnud teraviljatootja Aru Põllumajanduse OÜ arendusjuhi Karl Lindami sõnul on olukord põllumajandussektoris pinev, ent samas ka põnev.
Tänavuse Põllumajandustootjate TOPi võitnud teraviljatootja Aru Põllumajanduse OÜ arendusjuhi Karl Lindami sõnul on olukord põllumajandussektoris pinev, ent samas ka põnev.