Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Itaalia eripära toob välja euroala nõrgad kohad

    Räägitakse, et aerodünaamika seaduste kohaselt kimalane ei tohiks lennata. Räägitakse, et majandusnäitajate kohaselt Itaalia majandus ei tööta. Kumbki lugu, paraku, ei vasta tõele. Kimalase jätan loodusteadlaste hooleks, Itaalia teemal heal meelel jätkan, kirjutab Bolognas elav Tallinna Ülikooli rahvusvahelise ja võrdleva poliitika õppejõud Oudekki Loone.

    Il belpaese – kaunis maa. Majandusnäitajad kipuvad näitama väga kitsalt seda, mida me tahame näha. Kui tahta näha, kui rikas Itaalia on, siis võib muidugi lihtsalt sõita näiteks Milanost Bolognasse ja hoida silmad hästi lahti. Aga võib ka heita pilgu paljudele erinevatele numbritele ja skaaladele: Itaalia on G8 liige, Itaalia on üks viiest G20 riigist, kelle mittetoidulise tööstuse väliskaubandusbilanss on positiivne. 2009. aasta kriis ei toonud kaasa Itaalia suurte ja keskmiste firmade (Eni, Enel, Mapei, Kerakoll jne jne jne) olulist tagasitõmbumist välismaalt, Itaaliast lähtuva FDI voo tugevat langust.
    Itaalia majandus toetub kõige enam tugevale ekspordisektorile: kuigi ka see sai 2009. aastal tugeva hoobi, siis 2010 saabus kiire taastumine. UNCTAD/WTO trade performance index peab Itaaliat Saksamaa järel maailma teiseks kõige konkurentsivõimelisemaks majanduseks; kõigis oma eksporditavates laiades kategooriates (mood, riietus, kosmeetika; mööbel, siseviimistlus, ehitusmaterjalid; toit ja vein; masinad, tarvikud, kummi- ja plastiktooted) ollakse maailma tipus. Kuuekümnendatel loodud „Made in Italy“ on jätkuvalt kvaliteedimärk, selsamal perioodil tekkinud väike- ja keskmise suurusega firmade võrgustikud on jätkuvalt paindlikud, Itaalia on suutnud erinevalt teistest arenenud riikidest hoida alles olulise tähtusega tootmissektori, sidudes moodsa teenustesektori arengu just tootmissektori vajadustega. Itaalia sai Hiina tõusust kõige tugevama löögi (ekspordikategooriad sarnased) kuid väikefirmad industriaalalades suutsid taaskord näidata oma võistlusvõimet: spetsialiseeruti rohkem high-end toodetele, suurenes tehnoloogia ja innovatsiooni-intensiivsetele sektorite osakaal. Itaalia reaalne majandus, kitsalt võttes, on avatud, paindlik ja konkurentsivõimeline.
    Sellessesamasse süsteemi on aga ka kätketud Itaalia probleemid. Väikefirmade võrgustik vajab aktiivset riigipoolset (majandus)poliitikat: investeeringuid infrastruktuuri (nii materiaalsesse kui mittemateriaalsesse), investeeringuid arendusse ja uurimistöösse (sest üksikud firmad on selleks liiga väiksed); investeeringuid industriaalalade tugevasse suhtlusse ja usaldusse. See süsteem vajab, eriti pärast BRIC esiletõusu, ka tugevat välispoliitikat, sest väikefirmadel on Hiina või Brasiilia hiigelturgudele sisenemine keeruline. Välispoliitika poolest ei ole Itaalia uuel sajandil just hiilanud ning pole ime, et BRIC turgudest on suudetud kanda kinnitada ainult Venemaal ja mõnevõrra Brasiilias: Itaalia on käibe väärtuselt Venemaa kuues varustaja (Brasiilias 9.), Itaalia eksport Venemaale on umbes sama suur kui Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa oma kokku. Kuid Itaalia ilmselgelt ei kasuta täielikult ära oma tootmis- ja arenemisvõimekust.
    Aga kriis? Itaalia majanduse probleeme illustreeritakse tavaliselt suure riigivõla ja GDP suhtega. On aga äärmiselt lühinägelik pidada seda maailma finantskriisi tagajärjel tekkinuks või siduda ülalmainitud  majanduspoliitika puudumine üheselt praeguse peaministriga. Probleemi, mida „suur riigivõlg“ väljendab, juured on kolmekümne aasta tagustes strateegilistes otsustes.
    Varasemat Itaalia majandust iseloomustas kõrge majanduskasv, kuid ka kõrge inflatsioon; Itaalia keskpangal oli sisuliselt kohustus garanteerida avalike kulude finantseerimist, rahanduspoliitiliselt lisandus sinna veel eksporti soodustava hoovana liiri devalveerimine. 1979.-80 aasta naftakriis (Itaalia on väga sõltuv imporditavast energiast), koos siseterrorismi tuntava tipphetkega ja 20% inflatsioonitasemega pani Itaalia poliitikuid otsima pöördelisi samme.
    Nii haarati Euroopas prevalveerivate monetaristlike poliitikate ning süsteemi järele, mis oli loodud eelkõige Saksamaa ja Inglismaa, mõnevõrra Prantsusmaa huve silmas pidades. Sisuliselt vahetas Itaalia aga „kõrge inflatsiooni, kõrge majanduskasvu, madala riigivõla/GDP suhte“ poliitika „madala inflatsiooni, madala majanduskasvu, kõrge riigivõla/GDP suhte“ poliitika vastu. Sellele järgnes kolmekümmend aastat „kulude kärpimist“: infrastruktuuridele suunatud investeeringute vähenemine, riigiettevõttete erastamine, avaliku omandi müümine, tööturu ümberkorraldamine.
    Restriktiivsed poliitikad, mis ekspordi suurendamise nimel pidurdasid sisetarbimist, andsid oma hoobi „allakäiguspiraalile“, kus kokkuhoid ainult suurendab võlgu ning paneb niigi vähekaistud veel halvemasse olukorda. Intresside langus, mis ajutiselt kergendas riigivõlga, lõi karmilt just väike- ja keskmise suurusega ettevõtjaid, kes on tüüpilised riigivõlakirjadesse investeerijad.
    Tööturu paindlikustamine koos kontrollimatu vähekvalifitseeritud immigratsiooniga vähendas ettevõtjate motivatsiooni pöörduda kapitaliintensiivse tootmise poole, pigem suurendati kasumeid „odava töö“ kaudu, seda enam, et madala sisetarbimise korral teave investeeringu tasuvusest aeglustub. See kõik aga pidurdas tugevalt majanduskasvu. Lisaks suurendasid kokkuhoiumeetmed lõuna ja põhja vahelist lõhet, nii tööhõives, sissetulekutes kui kasutatavates avalikes teenustes, madalduvad sotsiaalkulud radikaliseerisid ka teised ühiskondlikud vastuolud – sotsiaalgarantiid võeti Itaalias kasutusele seitsmekümnendate pingelises situatsioonis, hoidmaks ära riigi langemist täielikku vägivalda, just need hoiavad seda riiki koostoimivana.
    Kõiki mainitud probleeme tugevdas omakorda suur varimajandussektor: alates maksudest kõrvalehoidmisest kuni illegaalsete tegevusteni. Osa sellest on atribueeritav väikeettevõtete rohkusele, nende struktuuri puhul on tavalisest lihtsam rasketel aegadel maksudelt kulusid kokku hoida, ent suuremat osa mainitud sektorist iseloomustavad organiseeritud kuritegevus ning poliitikaga läbipõimunud altkäemaksusüsteemid. Kaheksakümnendad, kus Itaalia riigivõla suhe GDP-sse seninägematutele kõrgustele tõusis, on ka korruptsiooni sümboliks saanud aastakümme. See lõppes küll Tangentopoliks ja Mani Puliteks nimetatud kohtuprotsessidega, kuid maffiapommitamised ning ootamatu poliitiline pööre Silvio Berlusconi esiletõusuga peatasid korruptsioonivastase võitluse. Uue korruptsiooni ulatus ei ole täpselt teada, ent Finmeccanica – mis on näiteks Briti kaitsesektori suuruselt teine varustaja – osas iga päev tekkivad uued uudised lasevad diapasoone aimata.
    Mida teha? Praegusest kriisist taktikaliselt väljumise teid on mitmeid, kuid strateegiliselt tuleb Itaalial ja kogu Euroopal teha üks valik – et mitte loetud aastate pärast sellesama lõhkise küna ees seista. Tuleb kas loobuda eurost, anda riikidele tagasi monetaarsed hoovad (devalveerimine ja emissioon) või kujundada rahaliit täielikult ümber. Euro efektiivseks toimimiseks ei piisa ainult minimaalsetest reeglitest ning eesmärgist hoida kontrolli all peamiselt inflatsiooni. Rahaliidu toimimiseks tuleb siduvalt kokku leppida ühises majanduspoliitikas, industriaalpoliitkas ja teatud osas sotsiaalpoliitikas. Niisugune kokkulepe tähendab liikmesriikide ulatuslikku suveräänsusest loobumist liidu kasuks. Itaalia, Eesti ja kõigi teiste liikmesriikide valik on drastiline: kas pöörduda tagasi vanasse natsionaalsesse süsteemi, riikidevahelise koostööga või luua Euroopa föderatsioon, hierarhiline, sootuks uute poliitiliste reeglitega.
  • Hetkel kuum
Paul Künnap: Soome ja Rootsi võidujooks terase pärast annab Eestile õppetunde
Rohepöördest tingitud tööstuse ümberorienteerumise ja ka ümberpaiknemise ajaaken ei ole lõputu. Kes esimesena suudab vajalikud investeeringud teha ja enda juurde meelitada, on järgnevateks kümnenditeks võitja, kirjutab värske näite põhjal advokaadibüroo Sorainen partner Paul Künnap.
Rohepöördest tingitud tööstuse ümberorienteerumise ja ka ümberpaiknemise ajaaken ei ole lõputu. Kes esimesena suudab vajalikud investeeringud teha ja enda juurde meelitada, on järgnevateks kümnenditeks võitja, kirjutab värske näite põhjal advokaadibüroo Sorainen partner Paul Künnap.
Balti aktsiad jätkasid tõusulainel
Neljapäeval sai sel nädalal alanud Balti aktsiate tõus jätku, kui Balti koondindeks Baltic Benchmark kerkis 0,36%.
Neljapäeval sai sel nädalal alanud Balti aktsiate tõus jätku, kui Balti koondindeks Baltic Benchmark kerkis 0,36%.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Põlva saunatootja asendas jahtunud turud ühe kliendiga USAs: “Tööd on rohkem kui peaks!”
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Teabevara on nagu ülikool
„Teabevara tunnis“ saad piiluda teabevara köögipoolele.
„Teabevara tunnis“ saad piiluda teabevara köögipoolele.
Karmo Tüür: kuriusklikkus saadab ökosurma
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Tesla plaan keskenduda odavamatele sõidukitele kergitas aktsia hinda
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Swedbank kaotas kasumit vähem kui SEB
Eesti kahe suurema panga tulemusi vaadates on näha, et Swedbanki kasum kahanes esimeses kvartalis vähem kui SEB-l.
Eesti kahe suurema panga tulemusi vaadates on näha, et Swedbanki kasum kahanes esimeses kvartalis vähem kui SEB-l.
Robotit arendav Eesti idufirma kaasas 1,5 miljonit eurot
Eesti idufirma 10Lines kindlustas 1,5 miljoni euro suuruse investeeringu, et laiendada tegevust Ameerika Ühendriikides.
Eesti idufirma 10Lines kindlustas 1,5 miljoni euro suuruse investeeringu, et laiendada tegevust Ameerika Ühendriikides.