Siim Kallas • 9. aprill 2012 kell 12:23

Lobiregister sündis kesk draamasid

Hea meel, et Eestis on hakatud tõsiselt tegelema mitmesuguseid huvisid esindavate organisatsioonide kirjeldamisega, kirjutab Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas.

2005. aastal käivitasime Euroopa Komisjonis nn Euroopa läbipaistvuse algatuse (eesti keeles kõlab konarlikult, käibesse läks põhiliselt ingliskeelne nimi – European Transparency Inititiative, ETI).

Algatus sisaldas põllumajandustoetuste saajate avalikustamise nõude, millest tuli paksu pahandust, kui inimesed said teada, kes on suurimad toetusesaajad. Algatus sisaldas ka nn lobiregistri käivitamise, kohmaka nimega huvide esindajate register (Register of Interest Representatives). Käivitamisel oli vastuseisu, tülisid, draamat. Tänaseks on loodud Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi ühisregister.

Veidi kurb oli, et tol ajal ei näidanud Eesti ETI vastu huvi üles, kuigi nii mina kui ka mu meeskonna liikmed eeldasid, et Eestist saab kindlasti üks selle algatuse häälekaid toetajaid. Eesti põllumehed astusid hoopis üles ETI-vastases ühendkooris.

Sellest, missugused on ETI juhtmõtted, loe homsest Äripäevast.

Hetkel kuum