Kaire Piirsalu-Kivihall • 29. september 2012 kell 7:13

Miks üldse hakata ettevõtjaks?

Mitte kõik väikeettevõtjad ei ela paremini kui palgatöötajad, suur osa ebaõnnestub. Et seda vältida, tuleks otsused teha teadlikult, kirjutab Novi Arengukeskuse juhatuse liige Kaire Piirsalu.

Kui järjest mitu töökohta on ajapikku vastumeelseks muutunud, siis võib tunduda, et ainus õige tee on luua oma ettevõte. Ettevõtjaks hakkamise motivaator võiks aga olla pigem soov midagi korda saata – teha midagi, mida palgatööl teha ei saa. Kui oma ettevõttest saab koht, kuhu rahulolematuse eest põgeneda, siis kipuvad probleemid sinna kaasa tulema. Sel juhul oleks otstarbekam enne välja selgitada rahulolematuse tegelik põhjus ning alles seejärel otsustada, millist valikut teha.

Inimesed ajavad tihti segamini töö ja tulemuse. Näiteks unistavad paljud oma kohviku rajamisest. See tundub nii idülliline – hubane miljöö, hommikune kohvi- ja saialõhn, toredad inimesed jne. Tegelikult aga ei ole ettevõtja oma kohvikus klient, vaid enne klientide tulemist on vaja teha diile tarnijatega, korraldada koristamist, õpetada välja inimesi, teha endale selgeks, mis teeb ühest kohvikust populaarse koha, kui teine jääbki vaikselt hingitsema jne. Kui suur osa tulemuse õnnestumiseks vajavast tööst ei ole inimesele loomupäraselt sobiv, siis on oht ennast läbi põletada enne, kui tulemus vilja hakkab kandma.

On suur vahe, kas luua endale töökoht või ettevõte. Endale töökoha loomises ei ole midagi halba, paljud ametid just nii toimivadki – konsultandid, juristid, kunstiinimesed jt. Tähtis on teha teadlik valik ja läbi mõelda ühe või teise variandi plussid-miinused, ohud ja võimalused ning võimalikud tegevusmudelid. Samuti õppida lisaks seda, milles veel kogemusi või teadmisi piisavalt ei ole.

Alustaval ettevõtjal on oht langeda ülepingutamise lõksu. Elu näitab aga, et suure pingega tehtud asjad ei kipu õnnestuma. Saavutanud selguse, kaine meele ja rahuliku sisetunde, on tulemused märksa paremad. Selguse saavutamisel võib kasutada professionaalset abi.

Hetkel kuum