Kui tarvis, saab Euroopa ka üksi hakkama, sest arvuliselt oleme juba praegu USAst üle, tõdeti saates "Globaalne pilk".
Läänealliansi sees on toimumas pea tektoonilised liikumised reaktsioonina USA presidendi Donald Trumpi sügavalt Euroopa-vaenulikele seisukohtadele. Tõsimeeli arutletakse küsimuse üle, kas Ühendriigid üldse tuleksid sõja korral Vanale Maailmale appi.
"Ma arvan, et seis pole üldse nii hull," tõdes aga kaitsetööstusettevõte Marduk ärijuht Leet Rauno Lember.
"Kui vaadata üldnumbreid näiteks tankide ja soomukite ulatuses, siis me oleme arvuliselt USAst üle," lausus ta, lisades, et Ukraina väed annavad sellele veelgi võimendust.
Lemberi sõnul ei tähenda see, et ameeriklastega ei peaks püüdma olukorda parandada, kuid ahastusse ei maksa oma olukorrast sattuda.
„Muidugi peame hoidma häid suhteid, aga Euroopa pole ka üksi nõrk.“
Täna kohtuvad Brüsselis erakorralisele Ülemkogule Euroopa Liidu valitsusjuhid, et arutada kaht suurt teemat: ühenduse kaitsevõimet ja sõda Ukrainas.
Kohapeal sündmust kajastava Delfi poliitikaajakirjaniku Herman Kelomehe sõnul on lahtine, kas õhtuks on olemas ka konkreetne otsus tegutseda.
"Kõike on korduvalt arutatud, küsimus on, kas tuleb ka otsus," rõhutas Kelomees.
Tema sõnul on lõhe Ühendriikidega tõsine ja võib-olla põhimõtteline. Eriti olukorras, kus Trumpi tegevus paistab paratamatult diletantlik ja lühinägelik.
„Mingit tohutut geniaalsust ei maksa tema plaanidest otsida – et tal õnnestuks Venemaa Hiina rüpest oma kaissu tõmmata, nende vahele lõhe lüüa. Sellesse tasub üsna skeptiliselt suhtuda, et ta nii suur geenius oleks või ta tiim selleks võimeline oleks."
"Globaalse pilgu" saates tuli juttu nii Euroopa ja USA poliitikast kui ka lähemalt Euroopa kaitsetööstusest ja selle väljavaadetest, mh selles võtmes, mis rolli mängib kogu pildis Eesti kohalik kaitsetööstus.
Saatejuht on Indrek Lepik.
Foto autor: dpa/Scanpix
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.