Trumpi valimisvõit pani dollari tõusma
Peamiselt oodatakse, et Trumpi poliitikad tugevdavad dollari kurssi. Seetõttu hakkas ka dollar pärast Trumpi valimisvõitu tõusma. Samuti hakkasid kasvama USA riigivõlakirjade tootlused.
Dollariindeks (DXY), mis mõõdab dollari käekäiku teiste suuremate valuutade suhtes, kallines valimiste järgsel päeval 1,6 protsenti. Valuutaturgudel on sellised päevased liikumised pigem erakordsed. Tugevam dollar muudab kulla teiste valuutade kasutajate jaoks kallimaks, mille tõttu ollakse vähem altid seda ostma.
Föderaalreserv teatas aga teisipäeval, et alandab intressimäärasid veel täiendavalt 0,25protsendipunkti võrra. Madalamad intressid kipuvad survestama ka USA riigivõlakirjade tootlust, mis omakorda muudab kulla investorite jaoks atraktiivsemaks. See tõi kullaturule mõningase taastumise ning praeguseks kaupleb kuld 2700 dollari piirimail.
Kulla hind saavutas uue rekordi 30. oktoobril, mil hind sulgus 2787 dollaril untsist. Järgneva nädala jooksul toimus korrektsioon, mis viis kulla vahepeal 2643 dollarini. Seega toimus turul tervislik 5protsendiline langus. Trumpi valimisvõidu järel toimunud langus pakkus investorite jaoks tõenäoliselt küllaltki head ostukohta.
Kas Trumpi valimisvõit muudab kulla kurssi?
Kuld reageeris Trumpi võidule küll suure päevase langusega, kuid ma ei usu, et tema mõju saab kullaturule olema pikaajaline. Pigem on USA rahandus olukorras, kus kumbki kandidaat ei soovinud sellele otsa vaadata, ega ole ka võimeline seda ilma suurema valuta lahendama.
Kui auto on juba kaljult alla sõitnud ning sööstab maapinna suunas, siis pole vahet, kes rooli pannakse. Pole ka vahet, kummas suunas rooli keerata. Gravitatsioon teeb oma töö.
Üks peamisi põhjuseid, miks kuld tõuseb, on USA riigivõla ja eelarve olukorra kiire halvenemine. Kui vaadata Trumpi valimislubadusi, siis pigem on need kulutusi suurendavad, mitte vastupidi. Seega pole oodata, et Trump märkimisväärselt USA rahanduslikku seisu parandaks.
Ma ei usu, et seda oleks ka võimalik ilma suuremat valu majanduses tekitamata lahendada. USA majandus on riigivõla kasvust ja eelarve puudujäägist sõltuma pandud – seega igasugune püüdlus eelarvet tasakaalu viia kahjustaks majandust märkimisväärselt. Mul ei ole usku, et Trump selle riski võtaks ja suudab või soovib oma valijatele ära seletada, miks see vajalik on.