5. november 1995 kell 22:00

Kanada on lõiganud NAFTAst kõige enam kasu

NAFTAsse kuuluvate Ühendriikide, Kanada ja Mehhiko vaheline kaubavahetus on selle esimesel kehtivusaastal suurenenud 17%, kusjuures Kanada osa sellest kasvust moodustas 32%.

Kanada eksport USAsse suurenes eelmisel aastal 23% ja import 20%. Vabakaubandusleping on tihendanud nende riikide majandussuhteid veelgi. Praegu ulatub riikidevaheline kaupade ja teenuste vahetus päevas 8,2 miljardi Eesti kroonini.

USA ja Kanada vaheline kaubavahetus on maailma suurim kahe riigi vaheline kaubavahetus.

USA osakaal Kanada väliskaubanduses on 80% ja Kanada osakaal USA väliskaubanduses 20%. Ühendriikidega arendatav kaubavahetus annab Kanadas tööd 1,5 miljonile inimesele, mis moodustab 25% Kanada rahvamajanduse kogutoodangust.

NAFTA on ergutanud ka investeeringuid. USA otseinvesteeringud Kanadasse tõusid eelmisel aastal 787,2 mld Eesti kroonini. Kanada otseinvesteeringud USAsse olid samal ajal 555,15 miljardit krooni.

Alates aastast 1989, mil Kanada ja USA sõlmisid omavahelise vabakaubanduslepingu, on nende kaubavahetus suurenenud 62%, kõige kiirem kasv oli tänu NAFTA-le 1994. aastal.

Mehhiko suurtele majandusprobleemidele vaatamata hoogustus 1994. a NAFTA mõjul ka Kanada ja Mehhiko vaheline kaubavahetus. Kanada eksport Mehhikosse suurenes 27% ja import sealt 20%.

Nende riikide kaubavahetus on tublisti Mehhiko kasuks tasakaalust väljas. See on osaliselt tingitud sellest, et osa Kanada ekspordist Mehhikosse ei lähe kirja nende maade vahelisse kaubavahetusse, kuna see toimub USA kaudu.

NAFTA avas Kanada firmadele varem suhteliselt suletud Mehhiko turu. Selle tulemusena on Kanada eksport mitmekesistunud, lisandunud on autod, masinad ja seadmed, plast ja telefoniseadmed.

Rahvusvahelise valuutafondi prognoosi kohaselt on Kanada majanduskasv tänavu juba teist aastat järjest kiireim G7 riikides. Majanduskasvu soodustajaks on eelkõige eksport.

1994. a moodustas eksport kolmandiku kogutoodangust, olles alles 1991. a alla neljandiku. KL

Hetkel kuum