28. november 1995 kell 22:00

Silmet saab tooret Solikamskist

«Kui me poleks tarnelepinguid sõlminud, oleksime pidanud uuest aastast tehase kinni panema,» tõdes Saksing. Solikamsk ei suuda rahuldada Silmeti koguvajadust 4000 tonni toorme järele. Selleks, et haruldaste muldmetallide liin täisvõimsusel töötaks, loodetakse puudujääv kogus tooret hankida Hiinast. Saksing vestleb sel teemal neil päevil Hiina suursaadikuga.

Silmet ei sõlminud tarnelepingut otse Solikamski magneesiumitehasega, vaid Tehsnabekspordi tütarettevõtte Raznoimpex kaudu. Tehsnabeksport võtab 2% vahendustasu ja garanteerib ettemaksu Solikamskile. Haruldaste muldmetallide toore maksab üle 7 miljoni ja nioobiumi ning tantaali toore umbes 1,5 miljonit USA dollarit.

Raznoimpeksi asedirektori Andrei Prilipko sõnul kulgesid läbirääkimised raskelt. «Siiski sai Silmet algul lubatud 1500 tonni asemel lõpuks üle 3000 tonni tooret,» rääkis Prilipko. «Hiljuti käivitus Kasahstanis haruldasi muldmetalle töötlev tehas. Kasahhid on sõlminud Solikamskiga otselepingu.» Üle-eelmisel nädalal taaskäivitus Silmetis poolteist aastat seisnud tantaali-nioobiumi liin. «Tehases oli veidi toorainet vanast ajast. Käivitasime liini, sest uue partii saabumine Solikamskist on nüüd tagatud,» selgitas Saksing. Ta tõdes aga, et vahepeal on nioobiumi ja tantaali turg kaotatud. Sellepärast peab Silmeti peadirektor sellel nädalal läbirääkimisi ühe Norra firma peadirektoriga, kes on huvitatud valmistoodangust.

Tantaali-nioobiumitsehhis jätkub ka koobalti töötlemine teenustööna rahvusvahelisele kontsernile Inkomo. Koobalti töötlemine ei anna enam Silmetile kahjumit, sest Inkomo juhtkonnaga lepiti kokku uutes teenustöö hindades. Kilo koobalthüdroksiidi puhastamise eest makstakse Silmetile endise 4 dollari asemel nüüd 9,9 dollarit.

Saksing kohtus tagasiteel Eestisse Moskvas firma Inkomo presidendi Valeri Dovolskiga. Metalle kaevandav, töötlev ja müüv kontsern on üks kahest Silmeti erastamispakkumuse teinud firmast. «Äriplaani ainult sellele ehitada, et aeg-ajalt kusagilt tooret osta, meie arvates ei saa. Meil on variante, kuidas luua toorainebaas,» selgitas Dovolski.

Saksingu sõnul peab Dovolski silmas Irkutski lähedal asuvat endist kaevandust. Saksing ei eitanud, et Dovolski pakkus neile idee moodustada toorainebaasi käivitamiseks ühisettevõte, kuid see idee on seni toores.

Hetkel kuum