30. november 1995 kell 22:00

Kohtuprotsess Hansapangast raha välja petnud soomlaste üle kestab

Kohtuprotsessil süüdistatakse kolme soomlast -- Jan Pirhoneni, Petri Kemppaineni ja Janne Jokineni -- kelmuses, mis põhjustas suurt varalist kahju. Süüdimõistmise korral võib neid oodata kuni kaheksa-aastane vanglakaristus. Kemppainen ja Pirhonen on ka varem kohtulikult karistatud.

Kõik kolm süüdistatavat kinnitasid, et nad on süütud kelmuses, kuid möönsid, et nad olid n-ö musta töö tegijad, kes tegutsesid antud juhiste järgi. Nende kinnitusel pidid nad oma ülesande täit-mise korral saama igaüks 100 000 krooni.

Süüdistatavate kinnitusel olid pettuse tegelikud korraldajad eestlased Marko Nepp ja Allan Krevald ning nende ja eestlaste vahel sidet pidanud Rootsi kodanik Pasi Mietinen. Neid kolme ei ole politsei veel suutnud tabada. Soomlaste kinnitusel peaksid just need kolm viibima kohtusaalis, mitte nemad.

Kempaineni tunnistuse kohaselt pakkus sidepidaja Mietinen neile Eestis tööd aktsiaseltside omanikuna. Kõigi kolme nimele vormistati aktsiaseltsid. Süüdistuskokkuvõtte järgi kandis Saku õlletehase finantsdirektorina esinenud isik võltsitud maksekorralduse alusel soomlaste firmade arvele ligi kuus miljonit krooni.

Hansapangast raha välja võtnud Kemppainen ja Jokinen andsid selle edasi Mietinenile. Kolmandal soomlasel ebaõnnestus aga saldo tühjendamine, kuna ei olnud tehtud eelnevat broneeringut.

Kohtunik Muraku sõnutsi on vaid Kemppainen tunnistanud, et ta võttis raha pangast välja. Kokku õnnestus soomlastel 30. juunil pangast välja petta 3,8 miljonit krooni.

Süüdistatavate ühe kaitsja Monika Mägi sõnul tuli soomlastele üllatuseks siinsete seaduste karmus. Tema sõnul pidid kinnipeetavad viibima nende jaoks vägagi rasketes oludes eeluurimisisolaatoris, koos kriminaalkurjategijatega. Kahe päevaga kuulati üle ka protsessi kaasatud tunnistajaid.

Hetkel kuum