3. detsember 1995 kell 22:00

Kahjulikud rendilepingud jäävad esialgu kehtima

Kõnealune maja kuulus algselt riigiettevõttele EKE Tehnokeskus. Enne erastamist sõlmis EKE Tehnokeskuse juhtkond hulgaliselt pikaajalisi rendilepinguid. Pärast erastamist kuulus hoone mõnda aega ASile EKE. EKE peadirektori Rein Tiigi sõnul olid neile üle tulnud rendilepingud väga vanad ja pärinesid juba rublaajast. Selle kohta olid kõne all olevad rendihinnad tema sõnul mõistlikud. «Kahjuks ei olnud aga lepingute sisu nii omanikukeskne, mis võimaldanuks nende hinda lihtviisil tõsta,» lausus Tiik.

RASi Elumaja andmetel on 13 lepingust vaid kaks sõlmitud rublaajal: advokaadibürooga Eomois & Keevallik, kes maksab kolm krooni ruutmeetri pealt kuus, ja aktsiaseltsiga Rare. Teised lepingud on valdavalt sõlmitud mõni kuu pärast rahareformi 1992. aastal.

Kinnisvarabüroo Uus Maa direktori Urmas Lauri väitel võis juba 1992. aastal kesklinnas asuvate remontimata ruumide eest küsida 100--120 krooni renti ruutmeetri eest kuus. Praegu võib sarnaste ruumide rendihind olla ligikaudu 170 krooni ruutmeetrilt. Lauri kinnitusel on tegu tüüpilise juhtumiga, kus riigifirma juht on sõlminud eraaktsiaseltsiga madala rendiga lepingud.

Tartu maanteel asuva hoone taasriigistamisel andis erastamisagentuur selle eelmise aasta 1. juulil üle RASile Elumaja. Tol ajal Elumaja direktorina töötanud Toivo Külaviiru väitel vormistati hoone üleandmisel detailne dokumentatsiooni nimekiri, milles rendilepinguid polnud. Elumajale andis erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet kaasa ka kinnituskirja, et kõik rahalised nõudmised, mis tekivad pärast 1. juulit 1994, võtab enda peale erastamisagentuur.

Külaviiru sõnul pole erastamisagentuuril võimalik tõestada, et on lepingud üle andnud. Seetõttu võiks Elumaja väita, et võttis heauskselt üle tühja hoone, ja hakata uusi rendilepinguid sõlmima, rääkis Külaviir.

Praegune Elumaja juhtkond on lepingute olemasolu tunnistanud. Elumaja praeguse direktori Tiit Griffeli sõnul ei saanudki erastamisagentuur neile lepinguid üle anda, kuna erastamisagentuuri käes rendilepinguid polnud. Tänaseks on Elumaja lepingud ASilt EKE kätte saanud.

Külaviiru skeemi järgi talitades oleksime pidanud hakkama seniseid rentnike välja tõstma, ütles Griffel. Meid oleks kaevatud kohtusse, kus me kaotanuks, jätkas ta.

RAS Elumaja on teinud rentnikele ettepaneku rendilepingud uuesti sõlmida ja teha neisse muudatusi, kuid Griffeli sõnade kohaselt pole sellele reageeritud või on vastatud, et ei nähta lepingute muutmiseks põhjust.

Rendilepingud olid sõlmitud vastavalt seadusele ja rendiseaduse kohaselt lähevad hoone uuele omanikule kaasa ka endised rendilepingud.

Hetkel kuum