18. jaanuar 1996 kell 22:00

Eelarvetüli õõnestab Ühendriikide finantsturgu

Pikaajalised intressid on tasapisi hakanud kerkima ja New Yorgi börsil on kursid langenud pärast 1995. a tormilist tõusu.

Eelarveläbirääkimistest osavõtjad on andnud vaidluste kohta erilaadseid teateid, mis on maailma finantsturge närviliseks muutnud. Esmalt tekitas hämmastust kongressi esindajatekoja juhataja Newt Gingrichi üllatav pessimism, mida vabariiklaste tõenäoline presidendikandidaat Bob Dole ja president Clinton oma avaldustega tasandada püüdsid.

Uusim negatiivne sõnum tuli esindajatekoja eelarvekomiteest, mille vabariiklasest esimees John Kasich kinnitas, et osapoolte seisukohti eraldab «kosmiline vahemaa». Võitlus käib põhiliselt sellepärast, et kuidas saada eelarve aastaks 2002 tasakaalu, milleks on vaja jagu saada praegusest 700 miljardi dollari suurusest puudujäägist.

Clinton ei ole nõus tervishoiu-, keskkonna- ja hariduskulude nii suure kärpimisega, kui vabariiklased soovivad. Teisest küljest ei soovi ta edaspidi teha nii suuri maksusoodustusi, nagu tahaksid vabariiklased.

Eelarvetüli muudab väga poliitiliseks see, et eelarve tasakaalustamiseks ei tehta üldse konreetset seadust, vaid tulevasel presidendil ja kongressil on aastaeelarve koostamisel täiesti vabad käed, sõltumata sellest, kas praegused eelarveotsused võetakse vastu või ei võeta.

Ökonomist Joe Fratolill (DG European Securities) arvab, et eelarvetüli võib jätkuda veel kuid, mis paneb obligatsioonituru pendeldama. Osa firmade nõrgenenud majandustulemused eelmise aasta viimases kvartalis ennustavad majanduskasvu aeglustumist.

Kuna inflatsioonisurvet ei ole, siis keskpank alandab selle aasta esimesel poolel ilmselt paar korda lühiajalisi intresse. Kui ta peaks otsustama rohkem intresse alandada ja USA-l õnnestub majandusseisakut vältida, võivad hinnad finantsturul hakata isegi kerkima. Selle eeldus on aga, et vabariiklased ei ajaks riiki maksujõuetusse, mida turgudel kongressi esindajate rahustavatele avaldustele vaatamata kardetakse.

Vabariiklaste jäikus võib katkestada ka USA dollari tõusva kursi. Seni on dollar Euroopa valuutade suhtes madalseisust ülespoole kerkinud ja Fratolilli sõnul on kõik eeldused lisatõusuks olemas. USA kaubandusbilansi puudujääk on vähenenud ja Saksa majanduskasv on samal ajal olnud õige aeglane. Dollarile mõjuks halvasti, kui kongress otsustaks mingil ettearvamatul põhjusel jätta finantseerimata administratsiooni võlgade tagasimaksmist või Saksa majandus üllataks ootamatu tõusuga, ütles Fratolill. KL

Hetkel kuum