12. veebruar 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Venemaa viljahind on saavutanud maksimaalse taseme ning peaks varsti hakkama langema, ütles Venemaa põllumajandusminister Aleksander Zaverjuhha.

Zaverjuhha sõnul vastab 800--850 000 rubla (170--180 USA dollarit) viljatonni eest maailmaturu tasemele ning hinna edasine tõus muudaks viljaostu kodumaiselt tootjat ebaotstarbekaks. Sellisel puhul oleks valitsusel soodsam vilja näiteks Kanadast importida.

Zaverjuhha teatas eelmisel nädalal, et kaks kolmandikku valitsuse poolt kodu- ning välismaistelt tootjatelt ostetud viljast ei kajastu ametlikus statistikas ega läbi kvaliteedikontrolli. REUTER

USA firma Santa Fe Pacific Gold Corporation sõlmis kokkuleppe Kõrgõzstani riikliku kullakaevanduskompaniiga Kõrgõzaltõn riigi kullavarude uurimiseks.

Santa Fe hakkab uurima Solton-Sarõ piirkonda, mille kullavarusid hinnatakse 40--50 tonnile. Leiukoht ei ole küll suur, kui sealse maagi oletatav kullasisaldus on kõrge. Interfaxi teatel kestavad uurimistööd neli aastat ning osapooled saavad lepingu järgi kasumist võrdse osa. REUTER-ETA

Maailma suurim klaastaara tootja ja Eestis asuva ASi Järvakandi Klaas aktsiate kontrollpaki omanik Owens-Illinois Inc teatas, et firma kasum kasvas möödunud aastal 169,1 miljoni dollarini.

Kompanii juhatuse esimees ja peadirektor Joseph H. Lemieux seletas tugevaid kasuminäitajaid kiirelt kasvava rahvusvahelise tegevusega, kasvava nõudlusega plasttoodete järele ning kompanii strateegiaga, mis paneb rõhku kvaliteedile, tööviljakuse tõusule ning kulude vähendamisele.

1995. aasta lõpus ostetud firmad Eestis, Ungaris ja Soomes peaksid alanud aastal lisama firma käibele üle 100 miljoni dollari. BNS

Teisipäeval alustas Soome Osuuspankki rühma kuuluv Haminan Seudun Osuuspankki (HSOP) teise Soome pangana rublatehinguid.

HSOP võtab alates käesoleva nädala teisipäevast vahetuseks vastu Vene rublasid. Enne seda oli rublasid võimalik vahetada üksnes Lõuna-Karjala Osuuspankki Nuijamaa ja Lappeenranta kontorites. Mõlemad pangad, nii HSOP kui EKOP, kasutavad tehingutes üht ja sama rubla kurssi, mida täpsustatakse kaks korda päevas. STT-ETA

Londonis Docklandis reedel plahvatanud pomm, mis katkestas 17 kuud kestnud vaherahu, on seadnud ohtu Põhja-Iirimaa hapra rahu ning sundinud Suurbritannia ja Iirimaa valitsust otsima palavikuliselt tekkinud kriisile lahendust.

Sel ajal kui Suurbritannia peaminister John Major kutsus kokku kabineti tähtsamad ministrid, et leida Põhja-Iirimaa ummikseisust väljapääsu, süüdistas Iirimaa peaminister John Bruton BBC televisioonisaates Majorit rahuprotsessi kahjustamises. «Majori idee korraldada Põhja-Iirimaal valimised enne, kui vastaspool on jõudnud üksmeelele rahuläbirääkimiste algamise suhtes, on tõsine viga ja valab uut õli tulle,» ütles ta.

Iiri vabariikliku armee (IRA) poliitiline tiib Sinn Fein, mis taotleb nagu IRAgi Põhja-Iirimaa ühendamist Iirimaaga, väidab, et valimistega tahetakse kahandada nende osa rahuprotsessis ja soodustada protestante, kes soovivad jätta Põhja-Iirimaa Suurbritannia alluvusse.

Iirimaa asepeaminister Dick Spring saabus valitsuse kriisinõupidamisele Washingtonist, kus ta käis USA presidendi Bill Clintoniga kavandamas Bosnia sõja lõpetanud Daytoni läbirääkimiste laadset foorumit, kuhu oleksid nõus tulema nii protestantide kui katoliiklaste esindajad.

Vaherahust alates on Põhja-Iirimaa uutesse projektidesse investeeritud 300 miljonit naelsterlingit. USA firma ICTL teatas 1995. a lõpul, et tal on plaanis 15 aasta jooksul investeerida Põhja-Iiri kommunikatsioonivõrku 600 miljonit naelsterlingit. REUTER-ÄP

Hetkel kuum