21. veebruar 1996 kell 22:00

Suurim Balti ostukeskus läheb Norra kapitali kätte

Varner-Öglændi grupp on alates eelmise aasta augustist pidanud Läti valitsusega läbirääkimisi Universals Veikalsi -- Läti ja Baltimaade suurima ostukeskuse -- ülevõtmise asjus. Täita on jäänud üksnes formaalsused, kuna grupi Baltikumis tegutsev haru Verner-Baltija on kindlustanud enesele täieliku kontrolli Riia südalinnas asetseva hiiglasliku keskuse üle.

«See on olnud raske ning palju vastuseisu leidnud protsess. Loendamatuid kordi on püütud kõnelusi Varner-Baltija ning Läti riigi vahel peatada. Nüüd aga oleme kindlustanud enesele keskuse üle kontrolli ning kavatseme märtsikuus avada siin viimase moe järgi sisustatud kaubanduskeskuse,» ütles Varner-grupi projektijuht Tormod Stene Johansen.

Keskuse suuruseks planeeritakse 22 500 ruutmeetrit, käibeks prognoositakse 720 miljonit Eesti krooni aastas.

Räämas ruumide remont läheb maksma 55 mln, müügibokside väljaehitamiseks on kavandatud 70 miljonit. Teist niipalju kulub hetkel riigi omanduses oleva osaluse väljaostmiseks.

«Ilma heade kontaktideta otse valitsuses ei oleks see kõik mõeldav olnud,» tunnistas teise Varner-grupile kuuluva kaupluse Dressmann kohalik direktor Tommy Jordbræk.

Universals Veikals Centrsit peeti ettevõtteks, mida on «võimatu» erastada. Hetkel kuulub 56% ettevõttest riigile, ülejäänu arvututele väikeaktsionäridele. Varner-Baltija omab üksnes 0,5% ettevõtte aktsiatest. Andes Läti valitsusele laenu, on aga firma kindlustanud enesele eelisõiguse riigile kuuluva osaluse omandamiseks.

Ettevõtmine, millest on kujunemas Norra seni suurim investeering Baltimaades, algas naljatamisi lausutud sõnast. Riias ringi käies oli Frank Varner oma Läti tuttavale Ainar Sleserele ütelnud, et keskuse ostmine ei oleks paha mõte. Viimane võttis nalja tõe pähe ning asus kohe vajalikke samme astuma. Märtsi keskel võtab Varner-Baltija üle kogu hoone.

Dressmann-boutique Riias on Varnerile juba kullakaevanduseks saanud. Esimese tegevusaasta käive ulatub 36 mln kroonini. Üksnes eelmisel laupäeval müüdi kaupa kokku 180 000 kr eest.

Tegemist on kleitidega, millest igaüks maksab keskmise Läti kuupalga. Kolme kuuga müüdi Riias 2600 kleiti, rohkem kui suured Dressmanni poed müüvad Norras aastaga.

Ka Dressmann kavatseb end laiendada ning nii domineerib Varner-Öglænd peatselt ühes Riia vanalinna keskseimas kvartalis. DN

Hetkel kuum