Liikluseeskirja punkti 54 kohaselt peab mootorsõiduki juht kontrollija nõudel esitama sõiduki registreerimistunnistuse. Kui aga viimasele ei ole kantud kasutaja nime, siis tuleb juhil esitada ka sõiduki kasutamist õigustav dokument. Seni on selles osas antud avalikkusele väga erinevaid selgitusi, seejuures ükski neist ei ole olnud täpne.
Vastavalt sel nädalal presidendi poolt välja kuulutatud liiklusseaduse muutmise seadusele võib alates 1. märtsist see dokument olla sõiduki omaniku poolt sõiduki kasutajale välja antud lihtkirjalik volikiri.
Seadusega on kehtestatud ka rida lihtkirjalikule volikirjale kantavaid andmeid, mis peavad olema igal juhul kirjas. Nendeks on:
-- volikirja koostamise koht ja kuupäev;
-- sõiduki omaniku nimi ja aadress;
-- sõiduki mark ja mudel, valmistajatehase tähis, registreerimistunnistuse number ja riikliku registreerimismärgi andmed;
-- kasutaja nimi ja aadress, isikut tõendava dokumendi nimetus ja number ning juhiloa number.
Volikiri peab olema kinnitatud volitaja allkirjaga, juriidilise isiku korral ka pitsatijäljendiga.
Palju on esitatud küsimusi, milline peab olema juriidilise isiku (auto- või rendiettevõtte või sõidukit omava firma) lihtkirjalik volikiri. Selleks võib olla mis tahes dokument, millel on juriidilise isiku andmed ja rekvisiidid. Igal juhul peab nendes olema kajastatud sõiduki (auto või haagise) kasutamise volitamine koos eespool nimetatud minimaalsete andmete hulga äranäitamisega. Kuidas seda dokumenti nimetatakse, kas volikirjaks või sõiduleheks, marsruudikaardiks, rendilepinguks vms, see on iga ettevõtte oma määrata.
Firma sõidukite puhul on olukorda võimalik lihtsustada, kui mootorsõiduki registreerimisel firma nimele määratakse ära ja palutakse kanda sõiduki registreerimistunnistusele ka kasutajate nimed. Viimane moodus on eriti tähtis siis, kui sõidukiga sõidetakse väljaspool Eestit.
Kui sõiduki kasutaja nimi ei ole märgitud registreerimistunnistusele, siis peab riigipiiri ületamisel Eestis registreeritud sõiduauto või kuni 3500 kilogrammi raskuse registrimassiga veoauto juht esitama piiril notariaalselt tõestatud volikirja sõiduki kasutamise kohta. Kui sõiduki rendile andja on Eesti Vabariigi äriregistrisse kantud juriidiline isik, kelle põhikirjaliseks tegevuseks on sõidukite rentimine, võib notariaalselt tõestatud volikirja asemel olla eespool loetletud lihtkirjaliku volikirja jaoks nõutud andmeid ja rekvisiite sisaldav rendileping.
Eeltoodu põhjal üldine soovitus kõigile. Kui soetate sõiduki, siis enne selle registreerimist on soovitav mõelda, kas teil on sõiduki püsikasutajaid. Kui jah, siis paluge oma avalduses autoregistri büroole kanda registreerimistunnistusele ka kasutajate nimed. Sellega hoiate kokku aega, riigipiiri ületamisel ka raha.