26. veebruar 1996 kell 22:00

Euroopa ja Aasia saavad kokku Bangkokis

1.--2. märtsini Bangkokis toimuvast 25 Euroopa ja Aasia riigi esindajate tippkohtumisest ei oodata niivõrd konkreetseid kokkuleppeid kuivõrd teineteise tundmaõppimist. Kohtumise sümboolset tähendust ei tohi siiski alahinnata.

Kohtumise initsiaator on Singapur koos oma Kagu-Aasia riikide assotsiatsiooni (ASEAN) kuuluvate liitlaste Brunei, Indoneesia, Malaisia, Filipiinide, Tai ja Vietnamiga. Kutsutud on ka Jaapan, Lõuna-Korea ja Hiina.

Aasia tervikuna on ELi suurim kaubanduspartner, kelle arvele langes 1994. a 23,2 protsenti 15liikmelise bloki väliskaubandusest. Piirkonnast võib järgmise sajandi algul kujuneda suurim turg maailmas. USA lennukifirma Boeing ning Briti lennukimootorite valmistaja Rolls-Royce on prognoosinud, et Aasiast kujuneb järgmisel sajandil maailma suurim lennundusturg.

Poliitilistest küsimustest on tippkohtumise päevakorras toetusavaldus maailma kaubandusorganisatsioonile (WTO), ÜRO reformimise vajadus, tuumarelvastuse leviku piiramine ning koostöö julgeoleku- ning piirkondlike konfliktide lahendamise alal.

Majandusküsimustest kerkivad esikohale telekommunikatsioonivõrkude liberaliseerimine ning meretransport -- need on kaks teemaderingi, mis jäid välja üldise tolli- ja kaubanduskokkuleppe (GATT) Uruguay vooru kõnelustelt.

Euroopa Liit kavatseb soodustada investeeringuid Aasia regiooni ning valmistada ette pinnast WTO ministrite esimeseks kohtumiseks Singapuris käesoleva aasta detsembris.

Euroopa Liit, millel on juba tihedad sidemed Jaapani, Hiina ja Vietnamiga ning mis kavatseb tippkohtumise raames sõlmida koostöökokkuleppe Lõuna-Koreaga, tahab jõuda järele Ameerika Ühendriikidele. Ka Aasia riigid on huvitatud tihedamast koostööst Euroopaga. Kõik kohtumisel esindatud Aasia riigid, Vietnam välja arvatud, on Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostööfoorumi (APEC) liikmed, selleks on ka USA. Aasia on mõista andnud, et ilma Euroopata ei ole ring täielik. Peatselt algav kohtumine peaks aitama seda tasakaalu luua. REUTER-BNS

Hetkel kuum