4. märts 1996 kell 22:00

Kuidas mõjutab firmat aktsiakapitali tõstmise nõue?

Meie jaoks ei ole aktsia-kapitali tõstmisega seotud küsimused mingi eriline probleem. ASi Värska Vesi algkapital oli juba asutamise ajal üle kahe ja poolesaja tuhande krooni, nüüd panime veel üle poole miljoni krooni juurde, nii et meid aktsiakapitali tõstmise nõue ei häiri.

Laiemas plaanis on aktsiakapitali suurendamine igati tervitatav nähtus. Välja selekteeruvad tõsisemad firmad ja ärielu muutub palju korrastatumaks.

Väiksed, kolmesajakroonised aktsiaseltsikesed satuvad muidugi raskustesse, sest kui seni pole suudetud raha leida, ei suudeta seda nüüdki. Ometi on ka nende jaoks ju igasugused muud võimalused tegutsemiseks loodud. Igaüks saab äri ajada vastavalt oma võimalustele ja võimetele.

400 000kroonise aktsiakapitaliga firma on kahtlemata usaldusväärsem kui 300 krooniga asutatu. Loodetavasti hakatakse audiitorite abil rohkem kontrollima, kellel kui suur väärtus tegelikult on, et ei tekiks võimalust udu ajada, nagu paljudes firmades tehakse.

Aktsiakapitali tõstmise nõue seab kindlasti paljude firmade jaoks lähiajal lati liiga kõrgele. Kõik tahaksid ju, et tema firmast hästi arvataks ja et seda peetaks usaldusväärseks.

Kõrgem peaks aktsiaka-pital kahtlemata olema kui siiani, aga kui päris enda seisukohalt võtta, siis on kehtestatud määrad parasjagu sellise piiri peal, et paneb mõtlema, mis edasi saab.

Ulvi Postkaart tegeleb lasteraamatute, laste lauamängude ning kaartidega ja need on kõik pisikesed asjad, millega suurt raha ei liiguta. Siin lihtsalt niisama aktsiakapitali iga aasta tõsta pole võimalik.

Kindlasti on õige seisukoht, et suurema aktsiakapitaliga firmad on usaldusväärsemad ja saavad võib-olla paremini pangalaene kätte jms, kuid see pole minu arvates kaugeltki määrav. Usaldust ei saa isegi firmade puhul alati mõõta rahakoti paksusega.

400 000 krooni annab korraliku aktsiaseltsi mõõdu välja. Kellel võimalik, peaks muidugi selle poole püüdma.

Hetkel kuum