6. märts 1996 kell 22:00

Telefonikaart muudab mobiiltelefoni miniarvutiks

Leiutist, mida reklaamitakse Natel Sicapi (SIM Card Application Platform) all, on asutud patenteerima 85 riigis ja ?veitsi Telecomi asejuhataja Walter Heutschi loodab, et see leiab peatselt kasutust ka teistes riikides.

«Loodame, et sellest kujuneb maailma standard, ja me soovime müüa litsentse. See avab GSM-telefonidele täiesti uue perspektiivi, kuna eeltasumisega kaardi abil saab teenuseid tellida kogu maailmast, sõltumata helistaja kodumaast,» sõnas Heutschi.

Uut süsteemi tutvustati esmakordselt oktoobri algul toimunud Genfi telekommunikatsioonimessil ja praktiliseks kasutamiseks peaks see valmis olema tuleva aasta esimesel poolel. Sicap avab tohutult palju võimalusi klientidele, kes saavad selle abil tellida näiteks lennukipileti, küsida telefoninumbrit, mis automaatselt salvestub telefoni mälus, või kasutada seda sissepääsuks turvasüsteemidesse. Teiselt poolt avardab Sicap operaatorfirmade, teenuseosutajate ning telefonivalmistajate võimalusi. Eelduseks on ainult GSM-telefonide tarkvara uuendamine. Sicap on kavandatud GSM-telefonidele ja kasutab nende SM-lühiteate edastamise teenust (SM -- Short Message) ja SIM-kaarti (Subscriber Identity Module).

SIM-kaart on olnud nagu arvuti, mille võimalusi GSM pole täielikult kasutanud. Nüüd ühendame SIM-kaardi ja SM-teenused omavahel, seletab projektijuht Paul Aebi.

?veitsi Telecom otsustas uues süsteemis kasutada üksnes eelmaksukaarti, mistõttu teenuste osutajad ja operaatorfirmad võivad olla kindlad oma klientide maksevõimes.

?veitsis on tuhande elaniku kohta 48 mobiiltelefoni. Kuna ?veits asub Euroopa südames, siis võetakse välismaalt riigi GSM-võrku üle miljoni kõne kuus. KL

Hetkel kuum