7. märts 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Eelmisel aastal varastati Leedus 620 miljonit kilovatt-tundi elektrienergiat ligemale saja miljoni liti eest ning vargused ei vähene.

Lietuvos Energija andmetel avastati eelmisel aastal elanike poolt toime pandud 7328 vargusjuhtu, 1990. aastal avastati vaid 690 juhtu.

Elektrivargusega ei tegelenud mitte ainult eraisikud, vaid ka tööstus- ja põllumajandusettevõtted ning teised tarbijad. Kokku avastati selliseid juhtumeid eelmisel aastal 2560.

Samuti ei vähene tarbijate elektrivõlgnevus. Veebruaris moodustas võlgnevus elektrienergia eest 88,9 miljonit litti ja soojusenergia eest 181,5 miljonit litti. ELTA-ETA

?veitsi farmaatsiagrupid Ciba-Geigy AG ja Sandoz AG ühinevad maailma suuruselt teiseks farmaatsiafirmaks turuväärtusega 75 miljardit ?veitsi franki (62,4 miljardit dollarit).

Kompanii teatas, et saab Suurbritannia Glaxo Wellcome'i järel maailmas suuruselt teiseks farmaatsiafirmaks 4,4protsendilise turuosaga.

Kahe ?veitsi firma liitumine uueks Novartise-nimeliseks kompaniiks jätab varju sellised megaühinemised nagu Walt Disney ja Capital Cities/ABC liitumine möödunud aastal. REUTER-BNS

Teated naftavarude vähenemisest USAs tõstsid naftabarreli hinna viimase 8 kuu ühe kõrgema tulemuseni -- 18 dollarini. Seejärel kerkis Brenti toornafta aprillilepingute hind 18,38 dollarini ning New Yorgis tõusis aprillifutuuride hind 20,16 dollarini barrelist.

Naftaturg on viimasel ajal olnud väga närviline. Mure naftavarude vähenemise pärast on vaheldunud kartusega, et Iraak toob varsti turule oma nafta.

ÜRO ja Iraagi naftakõnelused ÜRO ettepaneku üle võimaldada Bagdadil müüa kuu jooksul maailmaturul 2 miljardi dollari eest naftat ja osta selle raha eest toitu ja medikamente jätkuvad 11. märtsil. REUTER-BNS

Euroopa rekonstruktsiooni ja arengupanga (EBRD) aktsionärid kiidavad aprillis toimuval üldkoosolekul tõenäoliselt heaks panga kapitali kahekordistamise, teatas panga president Jacques de Laroisiere.

De Laroisiere rõhutas, et kuigi Kesk- ja Ida-Euroopa riikide majandused on tõusuteel, ei ole vajadus EBRD toetuse järele veel kadunud. REUTER-ETA

Leedu peaminister Mindaugas Stankevicius esitas kolmapäeval seimile uue valitsuse tegevusprogrammi, mis jätab eelmise valitsuse programmilised seisukohad põhiosas muutumata.

Uue valitsuse prioriteetide hulgas on rahvusvaluuta stabiilsus, inflatsiooni alandamine, pangandussüsteemi korrastamine, range maksupoliitika, erasektori laiendamine ning sotsiaalhoolekandesüsteemi täiustamine.

Valitsus kavatseb laiendada poliitilisi ja majanduslikke suhteid läänega ning kiirendada integreerumist Euroopa Liidu ja teiste Euroopa struktuuridega. Samal ajal on kavas vähendada majanduslikku sõltuvust SRÜst, eriti energiaressursside osas.

Liti fikseeritud kurssi USA dollari suhtes lubas valitsus hoida endisel tasemel -- 4:1. Välisvõlga plaanitakse vähendada 17 protsendini sisemajanduse kogutoodangust. 70 protsenti välislaenudest lubas valitsus suunata investeerimisprojektide finantseerimisele.

Seim arutab valitsusprogrammi 19. märtsil. INTERFAX-BNS

Eelmisel aastal kokkuvarisenud Leedu aktsia-innovatsioonipanga, Litimpeksi ja Vakaru panga saatus selgub lõplikult mais. Kui pangad ei suuda iseseisvalt kriisist väljuda, liidab riik pangad Ühispanga nime all.

Ühispank võib alustada tegevust 1. juulil, nii nagu valitsuse koostatud programm seda ette näeb, ütles Leedu Panga juht Reinoldijus ?arkinas kolmapäeval välisinvestoritega kohtudes.

?arkinase väitel on pangakriisi ületamiseks koostatud valitsusprogramm tööle rakendunud ning Leedu pangasüsteem töötab normaalselt, välja arvatud paar kolm panka. BNS

Hetkel kuum