14. märts 1996 kell 22:00

Lembitu langeb kohtuprotsesside rägastikku

Hoone Viru 11 Tallinnas andis RAS Lembitu 1992. aastal 2012. aastani rendile ASile Sindent. Lembitu esindaja vandeadvokaat Aivar Pilve sõnul ei lubanud tolleaegsed seadused riigivara tervikvarana rendile anda ning Sindentiga rendilepingut sõlmides rikuti mitut õigusakti.

Erastamisagentuuri käsutuses olevatest protokollidest ei selgu, et Lembitu juhatus oleks kordagi maja rendile andmist arutanud. Rendilepingu sõlmis Lembitu senine peadirektor Enno Müür, kes on krediidiinfo andmeil tänaseni ühtaegu ka Sindenti juhatuse esimees.

Kolmapäeval toimunud linnakohtu eelistungil tegi Pilv taotluse nõuda välja rendilepingu lisad, mis tema väitel on Sindenti valduses.

Erastamisagentuuri ettevõtete osakonna juhataja ja RASi Lembitu juhatuse liige Malle Soidla ütles, et ilmsiks on tulnud sügisel 1994 vormistatud protokoll, mille kohaselt Viru 11 anti tervikuna korruste kaupa Sindentile üle, nii et Lembitu käsutusse ei jäetud ühtegi ruumi, ka Lembitu direktori kabinet oli tegelikult Sindentile renditud.

Sindenti esindaja vandeadvokaat Arri Tooming tõdes eilsel eelistungil, et Lembitu hagiavalduse taga on enne rendilepingu sõlmimist valitsenud olukorra ennistamine, millega kaasneb aga rahalise nõude rahuldamine. Kohus jättis Toominga taotluse nõuda sellega seoses Lembitult sisse täiendav riigilõiv rahuldamata. Kui Lembitu hagiavaldus kohtus rahuldatakse, on oodata Sindenti hagiavaldust rendilepingu lõpetamisega seotud kahjude sissenõudmiseks, märkis Tooming.

Sindenti tegevdirektor Gotthard Blös tunnistas, et juhul kui rendileping RASi Lembitu initsiatiivil lõpetatakse, tuleb Lembitul sõlmitud rendilepingu järgi hüvitada hoonesse Viru 11 tehtud investeeringud viiekordses summas.

10. jaanuaril 1995 kirjutas erastamisagentuur alla lepingule 51% RASi Lembitu aktsiate müümiseks ASile Rajaleidja, kes oli võitnud erastamiskonkursi ja kelle omanikud on endised erastamisagentuuri töötajad Erik Sepping ja Mart Varjun. Lembitu aktsiate omandiõigus läks ASile Rajaleidja üle 14. veebruaril pärast seda, kui esimene sissemakse oli tasutud.

Lembitu aktsiatele pretendeeris ka AS Klausel, kelle põhiomanik ja juhatuse esimees on Enno Müüri ema Aino Müür. Lembitu ja Klausli vahel oli sõlmitud leping, mille kohaselt korraldas Klausel Lembitu raamatupidamist. Erastamisagentuuri ja Lembitu juhatuse loodud inventeerimiskomisjon oli sunnitud ettevõtte raamatupidamisega tutvumiseks kasutama majanduspolitsei abi. Inventuuri ei ole veel tänaseks lõpetatud.

Enno Müür on Klauseli esindajana lubanud erastamisagentuuri nõukogu otsuse RASi Lembitu 51% aktsiate müümiseks ASile Rajaleidja kohtus vaidlustada. Gotthard Blös kinnitas eile, et Enno Müür ei ole oma otsust asi kohtusse anda muutnud ning et hagiavalduse koostamise ning vajalike tõendide kogumisega praegu tegeldakse.

Hetkel kuum