31. märts 1996 kell 22:00

Ameeriklased ehitavad Paldiskisse tuumaelektrijaama

NRG Energy on teatanud, et kavatseb Eestis elektritootmisesse investeerida ligi kolm miljardit krooni. Üks anonüümseks jääda sooviv Eesti Energia töötaja teatas Äripäevale, et NRG Energy ei ole tegelikult huvitatud investeerimisest praegustesse amortiseerunud elektrijaamadesse, kuna nad töötavad põlevkivil, mille hind pidevalt tõuseb.

«Lõplikku otsust Eestisse tuumajaama ehitamiseks ei ole ameeriklased veel teinud, sest NRG Energy ei ole võimeline üksi aatomielektrijaama rajamist finantseerima ja selleks on vaja luua rahvusvaheline konsortsium. Samuti on vabariigi valitsus seadnud eeltingimuseks, et tuumaelektrijaama rajamiseks korraldatakse Eestis referendum,» ütles Eesti Energia töötaja.

NRG Energy ja Eesti Energia ühiste kavatsuste protokollile kirjutas Eesti valitsuse poolt alla majandusministeeriumi asekantsler Arvi Hamburg ja Eesti Energia poolt peadirektor Uudo-Rein Lehtse ning haldusnõukogu esimees Arvo Niitenberg.

Äripäeval ei õnnestunud reedel saada tuumaelektrijaama rajamise kohta kinnitust ühiste kavatsuste protokollile allakirjutanute käest, kuna nad ei olnud veel Washingtonist tagasi jõudnud. Lehtse ja Hamburg saabuvad Eestisse homme.

Paldiskisse tuumaelektrijaama ehitamise kohta peaks NRG Energy lõpliku otsuse langetama järgmise aasta alguses, kuna selleks ajaks peaksid olema lõppenud läbirääkimised konsortsiumi loomise üle.

Selleks ajaks peaks olema Eestis jõutud korraldada referendum. Praeguse kava kohaselt kavatseb valitsus referendumi korraldada koos kohalike omavalitsuste valimistega.

Äripäeva andmetel peab NRG Energy Paldiskisse tuumaelektrijaama ehitamiseks praegu läbirääkimisi Soome, Rootsi ja Leedu elektrifirmadega ja Euroopa finantsorganisatsioonidega. Tuumaelektrijaama rajamine läheb maksma 2,5--7 miljardit dollarit ja võtab aega umbes viis kuni seitse aastat.

Äripäeva andmetel on Eesti ja Leedu valitsus sõlminud kokkulepe, mille kohaselt pärast Paldiski tuumaelektrijaama käivitamist suletakse Leedus töötav Ignalina tuumaelektrijaam.

Ignalina tuumaelektrijaama sulgemist taotletakse sellepärast, et see põhineb samasugusel tehnoloogial nagu T?ernobõli tuumaelektrijaam ja on keskkonnale väga ohtlik.

Vastutasuks Ignalina tuumaelektrijaama sulgemisele kaasatakse ka Leedu loodavasse konsortsiumisse.

Leeduga sarnase kokkuleppe sõlmimise üle on praegu pooleli läbirääkimised ka Venemaaga, et sulgeda Peterburi lähedal asuv tuumaelektrijaam, mis on samuti amortiseerunud.

Venemaaga pole Eesti valitsus veel kokkuleppele jõudnud.

Hetkel kuum